Lekkoatleci AZS AWFiS Gdańsk zdobyli najwięcej medali w mistrzostwach Polski U-18

dak.
23 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Sprinterzy AZS AWFiS Gdańsk zostali mistrzami Polski w sztafecie 4x100 metrów i pobili 40-letni rekord Pomorza 18-latków w tej konkurencji. Sprinterzy AZS AWFiS Gdańsk zostali mistrzami Polski w sztafecie 4x100 metrów i pobili 40-letni rekord Pomorza 18-latków w tej konkurencji.

Siedem medali zdobyli lekkoatleci AZS AWFiS Gdańsk w 52. mistrzostwach Polski do lat 18 w Radomiu. To najlepszy wynik wśród wszystkich startujących klubów w Radomiu. Przedstawiciele SKLA Sopot wrócili do domu z z dwoma krążkami, a Floty Gdynia - z jednym.

52. mistrzostwa Polski U-18 w lekkoatletyce odbyły się w Radomiu, a w kalendarzu imprez zastąpiły Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Do rywalizacji przystąpili m.in. reprezentanci: AZS AWFiS Gdańsk, KL Lechia, SKLA Sopot, Floty Gdynia i KL Gdynia.

Największe powody do radości mogą mieć gdańscy akademicy. Wygrali klasyfikację punktową oraz zdobyli najwięcej medali ze wszystkich startujących klubów. Jedynie w tabeli medalowej ustąpili pola AZS KU Politechnice Opolskiej, która miała o jeden tytuł mistrzowski więcej.

W sztafecie 4x100 metrów najlepsi okazali się sprinterzy AZS AWFiS w składzie: Michał Łowicki, Mateusz Górski, Damian Opuszewicz i Hubert Kozelan, którzy ukończyli wyścig z czasem 42.50 przed Stal LA Ostrów Wlkp. i Prefbet Śniadowo Łomża.

- Ustanowiliśmy rekord Pomorza. Poprzedni został ustanowiony, 40 lat temu, 17 czerwca przez sztafetę z Tczewa - podkreśla Opuszewicz, członek mistrzowskiej sztafety.

7 medali dla Trójmiasta w 96. mistrzostwa Polski w lekkoatletyce

Z kolei w rzucie dyskiem równych sobie nie miały: Alicja GajewskaMartyna Dobrowolska (obie AZS AWFiS), które wygrały duletem. Gajewska uzyskała 45,80, a Dobrowolska - 43,92 metra. Trzecia była Julia Przybyś z Wawel Kraków z rezultatem 43.56.

Ze srebrem z Radomia wróciła również Walentyna Iakowenko (AZS AWFiS), która w skoku o tyczce przeskoczyła wysokość 3,80 m. Lepsza była jedynie Maja Chamot z MKS Ustroń.

Natomiast w konkursie tyczkarzy Trójmiasto zajęło dwa miejsca na podium. Srebro zdobył Kacper Maciejewski (Flota Gdynia) z rezultatem 4,40 m. Taki sam wynik uzyskał Kacper Raczkowski (AZS AWFiS), jednak gdynianin przeskoczył tę wysokość w pierwszej próbie, a gdańszczanin potrzebował trzech podejść.

W biegu na 3000 m trzecie miejsce zajął Maciej Megier (AZS AWFiS), który swój występ zakończył z wynikiem 8:58,72 za Adrianem Rombergiem z MOSM Bytom (8:57,30) oraz Wiktorem Jędrzejakiem z Hermes Gryfino (8:58,55).

Szybkie bieganie. Rekord Polski U-18 na 1500 m w 48. Memoriale Żylewicza

Klub SKLA Sopot zdobył w sumie dwa medale i to w tej samej konkurencji. W biegu na 2000 m, pierwsze miejsce zajął Piotr Dobrzański (6:07,65), a drugie - Jakub Baka (6:07,96). Podium uzupełnił Dominik Cyrankowski z Vectry Włocławek z czasem 6:08,00.

Warto przypomnieć, że w tej kategorii wiekowej czekają nas jeszcze mistrzostwa Polski w chodzie na 20 km, gdzie na medale liczą także trójmiejscy lekkoatleci. Zarówno w tej, jak i w pozostałych grupach wiekowych, impreza została przełożona na 26 września i odbędzie się w Warszawie. Mistrzostwa Polski są zawodami zgłoszonymi do World Athletics jako impreza kwalifikacyjna do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2021.