Śląsk Świetochłowice - Arka Gdynia 0:3. Pewny awans do 1/16 finału Pucharu Polski

25 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 16:55 (25 września 2018)

Kacper Krzepisz debiucie w pierwszej drużynie Arki Gdynia w oficjalnym meczu zachował czyste konto. Kacper Krzepisz debiucie w pierwszej drużynie Arki Gdynia w oficjalnym meczu zachował czyste konto.

Piłkarze Arki Gdynia pewnie awansowali do 1/16 finału Pucharu Polski. Żółto-niebiescy w Rudzie Śląskiej pokonali IV-ligowy Śląsk Świętochłowice 3:0 (3:0). Cały mecz w bramce rozegrał niespełna 19-letni Kacper Krzepisz. Natomiast w końcówce na boisku zameldował się kolejny debiutant w seniorskiej drużynie - 17-letni pomocnik Oskar Bohm.

Aankour 27, Marcus 33, Siemaszko 39

ŚLĄSK: Gambusz - Wagner, Kaiser, Ściętek, Wasiak (79 Kaciuba) - Hewlik, Koniarek, Łebko, Wawrzyniak, Czapla - Lesik

ARKA: Krzepisz - Socha, Maghoma, Danch, Danielak - Sołdecki - Sulewski, Aankour (82 Bohm), Cvijanović (46 Bogdanow), Marcus - Siemaszko (72 Zbozień)

Sędzia: Bukowczan (Żywiec). Żółte kartki: Kaiser (Śląsk), Danch (Arka).

PRZECZYTAJ CO MÓWI PAVELS STEINBORS O ASPIRACJA ARKI W TEJ EDYCJI PUCHARU POLSKI

Śląsk Świętochłowice występ na szczeblu centralnym Pucharu Polski zawdzięczał triumfowi przed wakacjami w pucharowych rozgrywkach województwa śląskiego. W finale tamtych rozgrywek pokonał Podlesiankę Katowice 5:1, a wcześniej odprawił z kwitkiem sześciu innych rywali. Natomiast Arka Gdynia, podobnie jak inne drużyny z miejsc od 10. w górę II ligi aż po ekstraklasę, znalazła się tutaj bez wcześniejszych eliminacji.

Jako że Śląsk to IV-ligowiec (obecnie lider grupy pierwszej śląskiej, 16 punktów, bramki 17:8, 6 zwycięstw po 1 remisie i porażce) był gospodarzem meczu 1/32 finału, zgodnie z zasadą, że tę rolę sprawuje drużyna niżej klasyfikowana w ligowej hierarchii. Jednak zamiast do Świętochłowic, zaprosił Arkę do Rudy Śląskiej. Żółto-niebiescy lustrowali ten stadion, a także podglądali rywala, gdy byli na meczu ekstraklasy w Gliwicach.

SPRAWDŹ, CO MICHAŁ JANOTA CHCIAŁ NEGOCJOWAĆ Z TRENEREM

Arka w dwóch poprzednich edycjach dochodziła aż do finału rozgrywek, a w 2017 roku sięgnęła po główne trofeum. Jednak wówczas na początku rywalizacji trenerzy Grzegorz Niciński, a potem Leszek Ojrzyński wystawiali do gry rezerwistów. Na taki manewr zdecydował się także Zbigniew Smółka. W bramce szkoleniowiec zdecydował się na debiutanta. Niespełna 19-letni Kacper Krzepisz w oficjalnym meczu jeszcze nie grał w pierwszej drużynie żółto-niebieskich.

Przypomnijmy, że wedle zmodyfikowanego regulaminu rozgrywek, przez cały czas na boisku w każdej drużynie musi przebywać jeden młodzieżowiec. Dlatego alternatywą dla Krzepisza byli jeszcze dwaj gracze rocznika 2001, którzy zajęli miejsce na ławce rezerwowych. To kolejny bramkarz Michał Molenda oraz pomocnik Oskar Bohm. Ten ostatni dostał szansę na debiut w końcowych minutach gry, gdy losy awansu były już rozstrzygnięte.

DUŻE ZMIANY W REGULAMINIE PUCHARU POLSKI I WIĘKSZE NAGRODY FINANSOWE. SPRAWDŹ, SZCZEGÓŁY

Od środka mecz zaczęli gospodarze, ale to Arka od razu ruszyła do ataku. W ciągu pierwszych sześciu minut dwukrotnie zagroziła bramce Łukasza Gambusza. Najpierw golkiper na róg sparował piłkę po strzale Gorana Cvijanovicia. Natomiast, gdy w 6. minucie przymierzył Robert Sulewski, Śląsk uratowała poprzeczka.

Na zakończenie inauguracyjnego kwadransa szczęścia spróbował kapitan Arki w tym spotkaniu. Uderzenie Rafała Siemaszki było jednak za słabe, by zaskoczyć Gambusza.

PRZECZYTAJ CO RAFAŁ SIEMASZKO MÓWIŁ PRZED MECZEM Z LECHEM

Gospodarze nie zamierzali się tylko bronić. Szczęścia pod bramką Arki próbowali: 18-etni Łukasz Łebko, Adrian LesikDamian Wasiak, ale Krzepisz nie musiał się interweniować.

Arka objęła prowadzenie w 27. minucie. Gola po indywidualnej akcji zdobył Nabil Aankour. Marokańczyk pracuje na odzyskanie zaufania szkoleniowca, gdyż ostatnio był pomijamy w "18" na ekstraklasę.

- Nabilowi powtarzam, że swoje niezadowolenie i złość sportową ma wyrażać pracą na boisku - mówił trener Smółka.
PRZYPOMNIJ, JAKIE OCZEKIWANIA M.IN. WZGLĘDEM AANKOURA MIAŁ TRENER ARKI

Natomiast Marcus musi przekonać szkoleniowca do siebie po pauzie po kontuzji, która zabrała mu praktycznie cały okres przygotowawczy. W 33. minucie poprawił wynik na 2:0, zamieniając na gola dośrodkowanie Tadeusza Sochy.

Dla Marcusa to 51. gol w historii oficjalnych meczów w Arce, a 7. strzelony w rozgrywkach Pucharu Polski. W tabeli wszech czasów najlepszych klubowych snajperów jest na 7. miejscu.

SPRAWDŹ, JAK WYGLĄDA CZOŁÓWKA HISTORYCZNEJ KLASYFIKACJI NAJLEPSZYCH SNAJPERÓW ARKI

W 39. minucie na 3:0 poprawił Siemaszko, do którego piłkę w "16" zagrał Karol Danielak z autu. Rafał popisał się pięknym uderzeniem z woleja. Taki też rezultatem zakończyła się pierwsza połowa.

Ostatnia groźna akcja przed przerwą należała do gospodarzy. Adam Danch ratował drużynę faulem przed polem karnym, za co dostał żółtą kartkę. Honorowego gola dla Śląska jednak nie było, gdyż z wolnego Lesik strzelił w mur.

Po zmianie stron jako pierwszy miejscowej bramce zagroził Siemaszko. Jednak w niezłej sytuacji, po rozegraniu rogu spudłował. O wiele lepiej przymierzył w 59. minucie z drugiej strony boiska Dawid Hewlik. Doskonale interweniował Krzepisz.

GRUZIŃSKI TANIEC I TRZYMANIE FASONU. SPRAWDŹ, JAK KOMENTOWANO WYGRANĄ ARKI NAD LECHEM

Potem Arka nadal miała optyczną przewagę, ale już nie forsowała tempa. Gdy strzelała bądź dośrodkowywała, czyniła to niecelnie. Natomiast Śląsk nie potrafił stworzyć groźniejszej sytuacji. Mateusz Kaiser kopnął jedynie piłkę w boczną siatkę gdyńskiej bramki.

W drugiej połowie, po trzech zmianach żółto-niebiescy zmienili ustawienie. Jak grać w ataku przypomniał sobie Marcus. Natomiast Danielak przesunięty został do drugiej linii. W końcówce próbował dwukrotnie strzelać, ale posyłał piłkę nad poprzeczka.

Mecze w ramach 1/16 finału mają być rozgrywane 30 i 31 października oraz 7 i 8 listopada. Pary ustali losowanie, którego termin nie został jeszcze podany.

• 123 79

• Klub bez stadionu. Bez kibiców. Bez honoru (10)

• 21 40

• i jeszcze Polska bez Polski na dokładkę

• 19 3

• (3)

idealnie pasuje do klubu Bałtyk Gdynia - grają na żółtoniebieskim stadionie Rugby Arki, mają tak mało kibiców, że ich mecz to nawet nie impreza masowa i nie mają honoru, aby po własnym mieście chodzić w swoich barwach - właściwie jakie to barwy? bo jak żyję, nie widziałem...