Koszykarze Arki Gdynia dostali lekcję od Stelmetu Zielona Góra. Aż 113 punktów straconych

10 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 14:33 (10 listopada 2018)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Indywidualnie James Florence zaliczył dobry powrót do Zielonej Góry. Drużynowo było już jednak znacznie gorzej. Indywidualnie James Florence zaliczył dobry powrót do Zielonej Góry. Drużynowo było już jednak znacznie gorzej.

W meczu czołowych drużyn Energa Basket Ligi koszykarze Arki Gdynia zostali rozbici przez Stelmet Enea BC Zielona Góra 93:113 (28:29, 18:33, 24:31, 23:21). Drużyna Przemysława Frasunkiewicza pokazała fatalną defensywę, choć z drugiej strony rywale byli bardzo skuteczni w ataku. W drugiej połowie gdynianie grali indywidualnie, a tak nie byli w stanie odrabiać strat.

PRZECZYTAJ O MECZACH KOSZYKAREK ARKI I POLITECHNIKI ORAZ KOSZYKARZY TREFLA SOPOT

Stelmet: Savović 21 (3x3, 5 zb.), Starks 15 (2x3, 9 as.), Zamojski 14 (4x3, 6 zb.), Sokołowski 13 (1x3, 7 as.), Planinić 10 oraz Koszarek 17 (2x3, 6 zb.), Sakić 12 (1x3), Hrycaniuk 6 (5 zb.), Devoe 5 (1x3), Mokros 0, Mąkowski 0, Traczyk 0

ARKA: Florence 26 (5x3), Upshaw 16 (1x3), Bostic 15 (3x3), Wyka 9 (11 zb.), Ponitka 2 oraz Dulkys 11 (2x3), Witliński 10, Garbacz 3 (1x3), Szubarga 1, Łapeta 0, Stryjewski 0

Koszykarze Arki Gdynia i Stelmetu Enea BC Zielona Góra do minionej kolejki byli niepokonani i... znaleźli pogromców. Żółto-niebiescy przegrali u siebie z MKS Dąbrowa Górnicza, natomiast ich najbliżsi rywale okazali się gorsi w wyjazdowym starciu od BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski.

Obie drużyny przystąpiły do sobotniego starcia w niepełnych składach. W Arce cały czas brakuje Filipa Dylewicza, który w pierwszym meczu sezonu złamał rękę. Natomiast w Stelmecie brakuje byłego koszykarza gdyńskiej drużyny, Filipa Matczaka - problemy z plecami.

Mecz zaczął się przy wysokiej intensywności. Przez dwie i pół minuty dwa zespoły trafiały do kosza po każdym oddanym rzucie. Na tablicy wyników mieliśmy więc aż 13:12. Pierwszą niecelną próbę zanotował Robert Upshaw, który postanowił przymierzyć za trzy punkty. Wcześniej jednak Amerykanin zdobył 4 pkt. Następnie na boisku zaczął rządzić Marcel Ponitka. Świetnie mijał pierwszą linię defensywy Stelmetu, wymuszał faule czy podawał, jak do Mikołaja Witlińskiego, który zaliczył akcję dwa plus jeden (15:16). W drugiej części kwarty tempo zostało spowolnione głównie przez rzuty wolne. Kiedy po faulu przy próbie za trzy 100-proc. skutecznością popisał się Josh Bostic Arka ponownie prowadziła 21:20. Kwarta zamknęła się trójkami Upshawa - 11 pkt w tej części gry oraz Łukasza Koszarka, co dało prowadzenie gospodarzom 29:28.

W drugą kwartę dobrze wszedł Deividas Dulkys, który zdobył szybko 5 pkt. A pod tablicami rządził Upshaw. Zbiórki, punkty po ograniu Adama Hrycaniuka i Arka ponownie prowadziła (33:35). Przewagę udało się powiększyć po trójce Jamesa Florence'a (37:40), ale Stelmet szybko odpowiedział serią 5:0 (42:40). Przerwał ją kolejną trójką Florence, który poprzednie dwa lata spędził w drużynie w Zielonej Górze (42:43). Tym razem Stelmet odpowiedział serią 6:0 (48:43). Gospodarze bardzo dobrze realizowali taktykę, wykorzystywali przewagi w ataku, wymuszać faule po celnych rzutach, a to dało im wysoką przewagę na koniec pierwszej połowy 62:46.

Koszarek i Darko Planinić sprawili, że przewaga Stelmetu szybko osiągnęła 20 pkt (66:46). Co ciekawe, do tego czasu Arka tylko raz dotknęła piłkę, ponieważ gdynianie faulowali po rzutach rywali i ta wracała w ręce gospodarzy. Do tego doszło przewinienie techniczne dla Przemysława Frasunkiewicza i celny rzut wolny Markela Starksa (67:46). Gdynianie grali słabo w obronie plus stracili pewność siebie w ataku. Jedynie Florence dbał o to, aby przewaga Stelmetu nie była jeszcze wyższa. Niestety dla niego z drugiej strony trzy trójki pod rząd posłał Przemysław Zamojski i zrobiło się 80:56. Tym razem Bostic nieco wyhamował Stelmet, ale później obudził się Starks (86:61). Amerykanin trafił również na koniec kwarty ustalając wynik na 93:70,

Także w ostatniej części meczu gdynianie nie byli w stanie poprawić obrony. Ogrywał ją głównie Koszarek, który na 7 min. przed końcem doprowadził do stanu 99:73. A minutę później Planinić zdobył punkty na 101:74. Gospodarze z oczywistych względów zmniejszyli tempo, ale i tak spokojnie trzymali gdynian na dystans. Z drugiej strony pozwalała im na to defensywa Arki.

Wyniki 6 kolejki

• Miasto Szkła Krosno - TREFL SOPOT 79:76 (20:25, 24:15, 18:13, 17:23)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - ARKA GDYNIA 113:93 (29:28, 33:18, 31:24, 21:23)
  • Rosa Radom - Spójnia Stargard 76:72 (21:25, 20:11, 12:24, 23:12)
  • AZS Koszalin - Anwil Włocławek 76:91 (14:20, 23:29, 19:29, 20:13)
  • Legia Warszawa - Polski Cukier Toruń 68:63 (21:15, 15:15, 19:12, 13:21)
  • Polpharma Starogard Gd. - TBV Start Lublin 96:77 (25:16, 18:17, 25:20, 28:24)
  • GTK Gliwice - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 76:114 (22:37, 27:21, 12:31, 15:25)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Szczecin 82:91 (25:13, 23:33, 16:23, 18:22)