• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

MMŚ ISAF w Gdyni

jag.
16 maja 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
W Sali Gdańskiej stołecznego hotelu Victoria podpisano trójstronną umowę między Polskim Zwięzkiem Żeglarskim, prezydentem Gdyni a Stowarzyszeniem Żeglarstwa Regatowego. Porozumienie dotyczy organizacji w 2004 roku w Gdyni młodzieżowych mistrzostw świata ISAF.

Regaty ISAF często określa się mianem olimpiady dla tej kategorii wiekowej. W jednym miejscu i czasie o medale rywalizują żeglarze w siedmiu kategoriach. Ostatnio w skład programu wchodziły: Laser Radial, 420 i Mistral dla dziewcząt, Laser, 420, Mistral dla chłopców oraz Hobie Cat w formule open. Za trzy lata w Gdyni możemy być świadkami starcia innych łódek. Program jest co roku zmieniany, z zastrzeżeniem, że medalami nagradza się: klasę jednoosobową, klasę dwuosobową trapezową, deskę z żaglem dla dziewcząt i chłopców oraz katamarany, choć w 2004 roku tych ostatnich jednostek ma w ogóle nie być.

W staraniach o organizację regat Polski Związek Żeglarski rywalizował z federacjami Hiszpanii, Danii i Kenii. Miesiąc przed głosowaniem Gdynia zyskała sprzymierzeńca w Jerome Pelsie, członku władz ISAF. Do Polski przekonała ispekcja, którą przeprowadził w Trójmieście. Przygotowanie zawodów powierzono Stowarzyszeniu Żeglarstwa Regatowego, które od dwóch lat z powodzeniem organizuje regaty Idea Gdynia Sailing Days.

- Takich regat jeszcze w Polsce nie było. Młodzieżowe mistrzostwa świata ISAF to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów żeglarskich. Dlatego, choć do gdyńskiej edycji zostały jeszcze dwa lata, to one już się zaczęły
- podkreślał Wiesław Kaczmarek, prezes PZŻ i minister skarbu.

W ponad 30-letniej historii mistrzostw ISAF zapisali się późniejsi wielcy żeglarze: Russel Coutts, Grant Dalton, Natasha Sturges czy Ben Ainslie. Pierwsze laury w tych regatach zdobywali też Mateusz Kusznierewicz (brązowy medal w 1992 roku) i Przemysław Miarczyński (złoty w 1996).
Głos Wybrzeżajag.

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane