MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 28:25. Przegrane derby po słabej drugiej połowie

Sebastian Zwiewka
13 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Szczypiorniści Torus Wybrzeże Gdańsk w sobotę przegrali w derbach Pomorza z MMTS Kwidzyn 25:28. Szczypiorniści Torus Wybrzeże Gdańsk w sobotę przegrali w derbach Pomorza z MMTS Kwidzyn 25:28.

Torus Wybrzeże Gdańsk przegrało na wyjeździe w Derbach Pomorza z MMTS Kwidzyn 25:28 (16:14) w meczu 9. kolejki PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych. Szczypiorniści znad morza objęli prowadzenie w ostatnich minutach pierwszej połowy, ale po zmianie stron mieli problemy ze zdobywaniem bramek. Końcówka meczu należała do miejscowych.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Łomża Vive Kielce 26:37

MMTS: Dudek, Szczecina - Kornecki 6, Szyszko 4, Grzenkowicz 4, Kutyła 3, Ossowski 3, Guziewicz 2, Zieniewicz 2, Landzwojczak 2, Krieger 1, Peret, Orzechowski, Jankowski.

WYBRZEŻE: Wałach, Chmieliński - Kosmala 6, Jachlewski 5, Papaj 3, Wróbel 2, Woźniak 2, Pieczonka 2, Tomczak 2, Sulej 1, Janikowski 1, Gądek.

Gdańscy szczypiorniści po sensacyjnej wyjazdowej wygranej nad Górnikiem Zabrze (23:22), ponieśli trzy ligowe porażki z rzędu. Derby Pomorza w Kwidzynie wydawały się dobrą okazją do przełamania, gdyż miejscowy MMTS również plasował się w dolnej połowie tabeli PGNiG Superligi. Jedni i drudzy czekali na przerwanie serii porażek, bo gospodarze w poprzednich dwóch starciach także musieli uznać wyższość przeciwnika.

Dodatkowym smaczkiem była obecność w zespole Torus Wybrzeża Mateusza Kosmali, Jacka SulejaKeliana Janikowskiego (wychowanków MMTS), z kolei Hubert Kornecki - zawodnik obecnie grający w Kwidzynie - w latach 2013-2018 reprezentował Wybrzeże. Gdańszczanie w tym bardzo ważnym spotkaniu zagrali bez kontuzjowanych: Leonardo Comerlatto oraz Santiago Mosquery. Na początku meczu lepiej spisywali się gospodarze, którzy zdobyli trzy pierwsze gole. Worek z bramkami podopiecznych Mariusza Jurkiewicza dopiero po upływie prawie pięciu minut otworzył Mateusz Jachlewski (3:1).

Skuteczny w pierwszych akcjach był przede wszystkim Piotr Papaj. Drużyna znad morza nawiązywała walkę, gra toczyła się w szybkim tempie, wynik oscylował w okolicach remisu, jednak długo na korzyść kwidzynian. Torus Wybrzeże pod koniec pierwszej połowy poprawiło grę, co zaowocowało wyjściem na prowadzenie. Gdańszczanie po 30 minutach wypracowali sobie dwie bramki zaliczki (16:14), głównie dzięki pięciu trafieniach Jachlewskiego. Wynik w ostatniej sekundzie ustalił potężnym rzutem Mateusz Wróbel. Zaliczka byłaby wyższa, gdyby nie kilka skutecznych interwencji bramkarza MTTS - Bartosza Dudka.

Torus Wybrzeże Gdańsk wspiera kobiety

Po zmianie stron trójmiejscy szczypiorniści w pierwszych czterech minutach mieli problemy w ofensywie, aż w końcu do bramki miejscowych trafił Kosmala. MTTS wcześniej zdobył dwa gole, dlatego przewaga zespołu z Gdańska stopniała (17:16). Nikt nie był w stanie zbudować serii bramek, choć przyjezdni sami utrudniali sobie zadanie dwuminutowymi karami. W drugiej połowie cegiełkę swoją cegiełkę do utrzymania zaliczki dorzucili: Wiktor Tomczak i Kosmala. Z kolei w MTTS najskuteczniejsi byli Jakub Szyszko oraz Patryk Grzenkowicz (22:20 dla Wybrzeża).

Bramkarze byli mocnymi punktami drużyn. Na 10 minut przed końcem gospodarze wyrównali na 22:22. Taki obrót spraw zwiastował gigantyczne emocje w derbowym starciu o zwycięstwo. Wygrana zaczęła wymykać się gdańszczanom z rąk, kiedy kwidzynianie odzyskali prowadzenie po celnych rzucie Arkadiusza Ossowskiego. Trener Jurkiewicz poprosił wtedy o czas, by uporządkować grę zawodników. Chwilę później do remisu (23:23) doprowadził po rzucie karnym dobrze grający Kosmala.

MMTS zrobił wielki krok do wygranej po trzech bramkach z rzędu Huberta Korneckiego (26:23). Torus Wybrzeże w ostatnich czterech minutach nie odrobiło tej straty i mecz derbowy padł łupem gospodarzy. Fatalna gra w drugiej połowie (tylko 9 bramek).

14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 9 1 0 0 8 229:284 3
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do ligi centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym do awansu zespołem z zaplecza ekstraklasy.
Tabela wprowadzona: 2021-11-18