Medale judoków z Gdańska w mistrzostwach Polski juniorów oraz uczelni

Michał Rudnicki
27 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Reprezentanci AWFiS Gdańsk zapewnili swojej uczelni pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski Reprezentanci AWFiS Gdańsk zapewnili swojej uczelni pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku to najlepsza uczelnia w Polsce w klasyfikacji judoków. Indywidualnie złote medale w akademickim mistrzostwach zdobyli: Tomasz Domański i Daria Pogorzelec. Naszych przedstawicieli nie zabrakło też na podium krajowego championatu juniorek i juniorów. Natomiast w obu tych imprezach na podium stanęła Karolina Miller.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku okazała się najlepszą uczelnią Akademickich Mistrzostw Polski w judo mężczyzn. Wpływ na sukces w klasyfikacji drużynowej miał przede wszystkim znakomity występ reprezentantów AWFiS w kategorii powyżej 100 kilogramów. Kwestię złota i srebra rozstrzygnęli między sobą Tomasz DomańskiTomasz Tałach. Na najniższym stopniu podium stanął Michał Dudek, a na piątej pozycji sklasyfikowano Przemysława Szutę.

W kategorii poniżej 100 kilogramów brąz wywalczył z kolei Dominik Majowski. Kilku innych reprezentantów trójmiejskich uczelni zakwalifikowało się także do najlepszych ósemek w swoich wagach. Dokonali tego: Tomasz Kowalski, Maksymilian Bogdał (obaj AWFiS, kategoria -73 kg), Kamil Kotlik (Politechnika Gdańska, -81 kg), Łukasz Itrych (AWFiS, -90 kg) oraz Leszek Marek (PG, -100 kg).

Osobne klasyfikacje sporządzono także dla uczelni poszczególnych typów. Uniwersytet Gdański był szósty wśród szkół o swoim profilu, a brąz w kategorii do 73 kilogramów wśród studentów uniwersytetów wywalczył Stefan Tukaj. Wśród uczelni technicznych Politechnika Gdańska została sklasyfikowana na trzecim miejscu, a indywidualne medale w tej podkategorii zdobyli: Przemysław Łagosz, Patryk Wójcik (obaj brązowe medale, -73 kg), Kotlik (złoto, -81 kg) oraz Marek (srebro, -100 kg).

W turnieju kobiet na podium stanęły dwie zawodniczki z Trójmiasta. Daria Pogorzelec do swojego bogatego dorobku dołożyła złoty medal AMP w kategorii do 78 kilogramów. Przypomnijmy, że reprezentantka Politechniki Gdańskiej ma na swoim koncie m.in. srebrny medal mistrzostw Europy juniorek oraz start w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Z kolei w rywalizacji do 70 kilogramów brązowy medal wywalczyła Karolina Miller z gdańskiej AWFiS. W zestawieniu drużynowym sklasyfikowano tylko Politechnikę, której reprezentantki zapracowały na szóstą pozycję dla swojej uczelni.

Finały AMP odbyły się w Białymstoku. W rywalizacji udział wzięło łącznie blisko 300 zawodników i zawodniczek.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W JUDO - WYNIKI INDYWIDUALNE:

Turniej mężczyzn

kat. 60kg
1. Dominik Grzywacz (AWF Katowice)
2. Bartłomiej Kot (UW Warszawa)
3. Bartłomiej Kantyka (PŁ Łódź), Marek Wawrzkiewicz (PWr Wrocław)

kat. 66 kg
1. Adrian Wala (AWF Katowice)
2. Arkadiusz Makarewicz (UPr Wrocław)
3. Bartosz Dobranowski (PO Opole), Patryk Kastner (AWF Wrocław)

kat. 73 kg
1. Mateusz Garbacz (UJK Kielce)
2. Patryk Walczyk (AWF Katowice)
3. Sebastian Tylek (AWF Kraków), Jan Stolarek (AWF Wrocław)

kat. 81 kg
1. Damian Stępień (Łazarski Warszawa)
2. Bartosz Ponichtera (UŁ Łódź)
3. Bartłomiej Słowak (UJK Kielce), Aleksander Wrona (AWF Kraków)

kat. 90 kg
1. Kyrylo Veselovskiy (WSIiZ Rzeszów)
2. Radosław Koszczyński (AWF Warszawa)
3. Tomasz Drzewiecki (PWSZ Piła), Wojciech Punda (AWF Wrocław)

kat. 100 kg
1. Kacper Szczurowski (PO Opole)
2. Oleksij Lysenko (UKSW Warszawa)
3. Daniel Moskal (UWr Wrocław), DOMINIK MAJOWSKI (AWFiS Gdańsk)

kat. +100 kg
1. TOMASZ DOMAŃSKI (AWFiS Gdańsk)
2. TOMASZ TALACH (AWFiS Gdańsk)
3. Kamil Kroc (PŁ Łódź), MICHAŁ DUDEK (AWFiS Gdańsk)