Medale mistrzostw Polski i powołania na mistrzostwa Europy dla trójmiejskiego judo

2 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa międzynarodowe zawody judo w Gdyni zostały odwołane. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa międzynarodowe zawody judo w Gdyni zostały odwołane.

Julia Jaśkiewicz (Wybrzeże Gdańsk) i Karolina Miller zostały powołane do reprezentacji Polski do lat 23, a Katarzyna Madejska (obie AZS AWFiS Gdańsk) znalazła się na liście rezerwowych, na mistrzostwa Europy w chorwackim Porecu. Natomiast w krajowej rywalizacji po medale sięgają zarówno młodzi jak i najstarsi trójmiejscy judocy. Z uwagi na pandemię koronawirusa odwołano międzynarodowy turniej, który miał się odbyć w grudniu w Gdyni.

Karolina Miller w cyklu Trojmiasto.pl Sport Talent w 2018 roku

Jak informowaliśmy judo do rywalizacji krajowej wróciło dopiero na przełomie września i października. Trwają próby z przeprowadzaniem zawodów międzynarodowych. Na listopad w chorwackim Porecu zapowiedziane są mistrzostwa Europy juniorów (4-6.11) i młodzieżowców (9-10.11), a Praga ma gościć championat kontynentalny seniorów (19-21.11). Natomiast już wiadomo, że w tym roku nie będzie międzynarodowego randori w Gdyni, które było zaplanowane 7 i 8 grudnia.

Do reprezentacji Polski do lat 23 powołane zostały Julia Jaśkiewicz w kategorii 78 kg (Wybrzeże Gdańsk) i Karolina Miller - 70 kg, a Katarzyna Madejska - ponad 78 kg (obie AZS AWFiS Gdańsk) jest na liście rezerwowych.

Pierwsze zawody judo po "odmrożeniu" i od razu medale dla Trójmiasta

Wśród kadetów, w Szczyrku po zwycięstwa w zawodach Pucharu Europy, z udziałem 110 zawodniczek i zawodników z 7 pańsw sięgnęli: Ksawery Ignasiak - 60 kg (UKS Conrad Gdańsk) i Jakub Sordyl - ponad 90 kg (UKS Galeon Gdynia). Następnie wysoką formę potwierdzili, stając na najwyższym stopniu podium także w Zamościu, w turnieju w ramach XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W tych zawodach trójmiejskie judo zdobyło łącznie osiem medali.

Trójmiejskie medale w XXVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży:

złote
Paulina Muszyńska (Wybrzeże Gdańsk) +70kg, Ksawery Ignasiak (UKS Conrad Gdańsk) 60 kg, Jakub Sordyl (UKS Galeon Gdynia) +90 kg

srebrny
Jakub Kuczyński (UKS Conrad Gdańsk) 66 kg

brązowe
Agata Syska (AZS AWFiS Gdańsk) 52 kg, Dominika Kuźma-Ebel (UKS Galeon Gdynia) 70 kg, Hubert Biedrzycki (UKS Conrad Gdańsk) 55 kg, Bartłomiej Szadejko (UKS Conrad Gdańsk) 73 kg

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, to kadeci mistrzostwa Europy mieć będą od 28 listopada do 1 grudnia w stolicy Łotwy - Rydze.

XX mistrzostwa Polski weteranów, a zarazem II mistrzostwa krajów amatorów odbyły się w Lubaniu. Rywalizowano nie tylko w kategoriach wagowych, ale również wiekowych. Przedstawiciele Trójmiasta czterokrotnie wchodzili na podium.

W rywalizacji 35-39 lat mistrzem został Paweł Stopieński (UKS Grizzly Gdańsk), a w grupie wiekowej 55-59 lat równych sobie nie miał Artur Cyman. Srebrne medale zdobyli zaś: Adam Poździk w kat. 50-54 lata oraz Daniel Blank (wszyscy Flota Gdynia) w grupie 55-59. Co ciekawe wszyscy judocy startowali w kategorii wagowej do 90 kg.