stat

Michał Nalepa, piłkarz Arki Gdynia: Szkoda, że nie będzie kibiców Lechii Gdańsk

18 października 2019, 18:45
Jacek Główczyński

Arka Gdynia

Michał Nalepa należy to grona najbardziej doświadczonych piłkarzy w derbach Trójmiasta w ekstraklasie. W niedzielę w takim meczu może wziąć udział po raz ósmy. - Patrzę inaczej niż kiedyś. Wiem, że trzeba skupić się na sprawach czysto sportowych. Nie słychać, aby ktoś prowokował, gdyż najwyraźniej obie strony uznają, że nie jest to konieczne. Szkoda że nie będzie kibiców gości. Dla mnie to są chore sytuacje, brak chęci do pracy ze strony niektórych ludzi - mówi pomocnik Arki Gdynia przed meczem z Lechią Gdańsk.Trener Arki Gdynia szczęśliwy, że zadebiutuje w derbach TrójmiastaMichał Nalepa po raz pierwszy zagrał w derbach Trójmiasta 30 października 2016 roku. Jeśli Aleksandar Rogić, nowy trener Arki Gdynia, postawi na niego i w niedzielę, pomocnik żółto-niebieskich zaliczy 8. występ przeciwko Lechii Gdańsk w ekstraklasie. W swojej ekipie należy do grona najbardziej doświadczonych zawodników w grach z lokalnych rywalem.

- Musimy być waleczni, odważni i spróbować zwyciężyć, bo w takim meczu każdy z każdym może naprawdę wygrać. W derbach nie ma faworyta, chociaż może tabela pokazuje coś zupełnie innego. Oczywiście szacunek dla Lechii, bo i w tym, i poprzednim sezonie utrzymuje się na wysokim poziom, ale derby to zupełnie inne mecze - ocenia Michał.

Piotr Stokowiec o taktyce na derby Arka Gdynia - Lechia GdańskMICHAŁ NALEPA W DERBACH TRÓJMIASTA
Łączny bilans: 0 zwycięstw - 2 remisy - 5 przegranych, bramki 6:12


2.04.2019 Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 0:0 - cały mecz

27.10.2018 Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:1 - grał do 76. minucie

13.04.2018 Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:2 - wszedł w 74. minucie

7.04.2018 Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:2 - grał do 84. minucie

3.11.2018 Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 0:1 - cały mecz w "11"

17.04.2017 Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:1 - wszedł w 81. minucie

30.10.2016 Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:1 - wszedł w 91. minucie


W przeszłości przed derbami z obu obozów słuchać było "zaczepki" względem rywali. Teraz jest inaczej.

- Oczywiście pamiętam to co się działo. Chyba najbardziej sytuację Krzyśka Sobieraja z braćmi Paixao. Ale nikt tego nie robił celowo. To wynikało z ambicji. Ja też patrzę inaczej niż kiedyś. Wiem, że trzeba skupić się na sprawach czysto sportowych. Nie słychać, aby ktoś prowokował, gdyż najwyraźniej obie strony uznają, że nie jest to konieczne. U nas żadnych zaleceń w tym względzie, czy taktyki nie było. Trener wpaja nam do głowy jedynie to. abyśmy byli skoncentrowani na grze w piłkę, a nie na wszystkim innym dookoła - dodaje Nalepa.
Co być może nawet niektórych zdziwi, pomocnik Arki Gdynia ujął się za kibicami Lechii Gdańsk, którym najpierw pozwolono, by wybrali się na derby w liczbie blisko 800, a następnie zakazano wstępu na obiekt przy ul. Olimpijskiej.

- Szkoda że nie będzie kibiców gości. Dla mnie to są chore sytuacje, brak chęci do pracy ze strony niektórych ludzi i dziwne decyzje, bo przecież Lechia karę za derby już odbyła, a znów sektor im zamknięto - przyznaje 24-latek.
Tym większe pole do popisu będą mieli w niedzielę sympatycy żółto-niebieskich.

- Mam nadzieję, że kibice zobaczą Arkę odważną, stwarzającą sytuację podbramkowe, ale i dobrze grającą w defensywie. Od naszej publiczności tradycyjnie oczekujemy pozytywnego dopingu przez 90 minut. Postaramy się za to odwdzięczyć zwycięstwem - deklaruje Nalepa.
Jednak postawa żółto-niebieskich w derbach jest teraz tym większą niewiadomą, gdyż zadebiutuje w nich pod wodzą nowego szkoleniowca. Serb Aleksandar Rogić miał niewiele ponad tydzień, aby poznać zespół, polską ligę i ustawić skuteczną taktykę na Lechię.

- Wersji i opcji, jak możemy zagrać, jest kilka. Trener cały czas coś dorzuca. To fajne, że robi to stopniowo, a nie chce od razu wszystkiego zrobić po nowemu. Zbyt wiele zmian na raz, mogłoby sprawić, że poplątałoby się nam w głowach. Jestem dobrej myśli, że te wszystkie dotychczasowe problemy zejdą na bok, a trener, który do nas dołączył, pomoże nam w zwycięstwie w derbach. Zresztą nie było wielkiej zapaści. Nazwałbym to problemikami, bo przecież przytrafiły się nam zwycięstwa, nie graliśmy też w każdym meczu bardzo źle. Były też pozytywy. Trener chce nam przekazać, gdzie znalazł problemy. Chcemy je naprawić i wierzę że będzie dobrze w najbliższym meczu - przypomina pomocnik Arki.
Mimo tego wystudzenia nastrojów i starania się o wyzwolenie skumulowanej energii dopiero, gdy zacznie się mecz, piłkarze żółto-niebiescy doskonale zdają sobie sprawę, jaka presja związana jest z derbami.

- Derby to derby. Wiedzą to zarówno Polacy jak i obcokrajowcy, bo przecież w każdym kraju takie mecze są rozgrywane. Dlatego każdemu zależy. Oczywiście drużyna jest
inna drużyna niż na 2-3 lata temu, może przez też też występuje nieco inne nastawienie albo myślenie, ale jak trener powiedział: "my musimy się skupić co na boisku, a to co poza, na trybunach musi być poza nami". Myślę że nikomu nie zabraknie determinacji czy woli walki. Wszystko musi być robione z głową i rozsądkiem, bo obecnie najbardziej brakuje nam punktów i zwycięstwo w derbach także z tego względu jest potrzebne - zapewnia Michał Nalepa.

Typowanie zakończone 5 pkt.

20 października 2019, godz. 15:00
HIT

Tak typowano 694 typowania

22% ARKA Gdynia
12% REMIS
66% LECHIA Gdańsk