Michał Winiarski zostanie trenerem Trefla Gdańsk. Siatkarze grają o 9. miejsce

29 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
mad

Trefl Gdańsk

W sobotę o godz. 17:30 Trefl Gdańsk zacznie na wyjeździe serię do dwóch zwycięstw o 9. miejsce PlusLigi w sezonie 2018/2019. Rywalem żółto-czarnych jest Indykpol AZS Olsztyn, prowadzony przez Michał Gogol. Z tym szkoleniowcem wiąże się historia, której zakończenie prowadzi do... Michała Winiarskiego. Wszystko wskazuje na to, że to były siatkarski mistrz świata zastąpi na stanowisku trenera Andreę Anastasiego, który odchodzi do Onico Warszawa.Typowanie zakończone 3 pkt.

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
Indykpol AZS Olsztyn 0:3 TREFL Gdańsk
30 marca 2019, godz. 17:30

Tak typowano 270 typowań

63% Indykpol AZS Olsztyn
37% TREFL Gdańsk


Nie jest tajemnicą, że największe transfery w PlusLidze odbywają się podczas turnieju finałowego o Puchar Polski, czyli pod koniec stycznia. Choć tym razem informacje o tym, że szkoleniowiec Trefla Gdańsk Andrea Anastasi przejdzie w nowym sezonie do Onico Warszawa pojawiły się już na początku 2019 roku. Później zostały tylko potwierdzone.

W styczniu pisaliśmy o tym, że Andrea Anastasi przeniesie się do Onico WarszawaWiadomo już także, kto zostanie następcą Włocha. Na początku mówiło się o Michale Gogolu, który sezon zaczął w Stoczni Szczecin, a po jej upadku przeniósł się do Indykpolu AZS Olsztyn. Szkoleniowiec ten dostał jednak konkretną propozycję z PGE Skry Bełchatów, a w takim wypadku Trefl od razu został w pokonanym polu.

Gogol wskoczy w Skrze w miejsce Roberto Piazzy. Chęci na to miał obecny asystent Włocha, Michał Winiarski. Jeden z najlepszych, polskich siatkarzy XXI wieku nie prowadził jeszcze klubu jako pierwszy szkoleniowiec. Asystentem został w 2017 roku. W Skrze także nie dostał takiej szansy, a że chce pójść krok dalej, to zdecydował się na rolę trenera w Treflu. W Gdańsku trochę ryzykują, ale z drugiej strony klub nie będzie dysponował budżetem, który pozwoli realnie myśleć o medalach. Dlatego też to ryzyko w jakimś stopniu może się opłacić.

Winiarski nie pojawi się na meczu nowej drużyny w sobotę, ponieważ tego samego dnia Skra rozegra drugi mecz ćwierćfinału play-off z Jastrzębskim Węglem. Po pierwszym spotkaniu, w serii do dwóch zwycięstw prowadzą rywale.

Andrea Anastasi

Andrea Anastasi

Dane:

(pierwszy trener)
ur.:
1960-10-08
wzrost.:
183
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »A Anastasi i Gogol zaczną pożegnalną serię ze swoimi obecnymi klubami. W przypadku Włocha będzie to zakończenie 5-letniej współpracy z gdańskim klubem, z którym sięgnął po srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski, dwukrotnie po Puchar Polski i raz po Superpuchar. A w tym sezonie, choć w PlusLidze Trefl nie błysnął, był jedną z rewelacji Ligi Mistrzów. W niej przerwał trzyletnią serię bez porażki Zenitowi Kazań.

- Mieliśmy wiele możliwości w tym sezonie, by zakończyć mecze zwycięsko, ale tak się nie działo. Zarówno sobie, jak i całej drużynie muszę zarzucić, że nie mieliśmy w tym sezonie takiej osobowości, by te ostatnie, zwycięskie piłki należały do nas. Osobowości, by kończyć sety, gdy jest to konieczne. Dlatego mecz z Kazaniem uważam za metaforę całego sezonu - wiele razy byliśmy blisko wygranej, ale nie kończyliśmy najważniejszych piłek - mówi Anastasi.
Szkoleniowiec oficjalnie nie może jeszcze powiedzieć, że przechodzi do klub z Warszawy, ponieważ trwa sezon. Za to twierdzi, że także w ostatnich spotkaniach będzie wymagał od siebie i zawodników 100 proc. poświecenia.

- Mam ogromną nadzieję, że możemy stworzyć wspaniałe widowiska z drużyną z Olsztyna, cieszyć się grą, ale przyznam, że oczywiście nie jest to taki finał, który dawałby nam szczęście. Jednak dla naszych kibiców, sponsorów, miasta chcemy zagrać jak najlepiej i ja zrobię wszystko, by tak było - podsumowuje Anastasi.
Drugi mecz serii odbędzie się 5 kwietnia w Ergo Arenie, o godz. 17:30. Jeśli po nim będziemy mieli remis w zwycięstwach, decydujące starcie odbędzie się 10 kwietnia w Olsztynie.

Playoff

Ćwierćfinały
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
1 miejsce po rundzie zasadniczej
8 miejsce po rundzie zasadniczej
Aluron Virtu Warta Zawiercie
4 miejsce po rundzie zasadniczej
1 1
Cerrad Czarni Radom
5 miejsce po rundzie zasadniczej
ONICO Warszawa
2 miejsce po rundzie zasadniczej
7 miejsce po rundzie zasadniczej
Jastrzębski Węgiel
3 miejsce po rundzie zasadniczej
2 0
PGE Skra Bełchatów
6 miejsce po rundzie zasadniczej
Półfinały
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
zwycięzca ćwierćfinału 1
ONICO Warszawa
zwycięzca ćwierćfinału 3
Jastrzębski Węgiel
zwycięzca ćwierćfinału 4
Finał

mad