stat

Duńczyk w Wybrzeżu zamiast Polaka

Krajowego żużlowca trzeba wypożyczyć

14 listopada 2017, 19:00
Rafał Sumowski

GKŻ Wybrzeże

Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprosiło na spotkanie kibiców, aby zaprezentować nowego, krajowego żużlowca. Choć klub rozmawiał w ostatnich dniach m.in. z: Tomaszem Jędrzejakiem, Grzegorzem Walaskiem, Rafałem Okoniewskim, Ernestem Kozą i Karolem Baranem, nie udało się poszerzyć kadry o Polaka. Natomiast podpisano nową umowę z Mikkelem Bechem. To już czwarty Duńczyk w ekipie trenera Lecha Kędziory.We wtorek dobiega końca okno transferowe w polskim żużlu. Zdunek Wybrzeże liczyło, że zamknie go podpisanie umowy z krajowym seniorem, który będzie rywalizował o skład z Oskarem Fajferem i Michałem Szczepaniakiem. Gdański klub długo negocjował z zawodnikami z ekstraligi: Tomaszem Jędrzejakiem, Rafałem Okoniewskim i Grzegorzem Walaskiem.

Jeszcze w piątek wydawało się, że uda się ustalić warunki z Jędrzejakiem. Wybrzeże nie skąpiło pieniędzy na popularnego "Ogóra", ale i tak intratną ofertę przebiła II-ligowa Stal Rzeszów, która równolegle dokonała spektakularnego transferu Grega Hancocka. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że Jędrzejak na Podkarpaciu miał dostać za podpis pod umową ok. 200 tys. zł. W Gdańsku mogli mu obiecać co najwyżej 75 procent tej kwoty.

MIKKEL MICHELSEN: NIE JESTEM KONFLIKTOWY. JEDZIEMY PO AWANS

Okoniewski zdecydował się na powrót do Piły, zaś Walasek najprawdopodobniej podpisze umowę bez aneksu finansowego w Toruniu i poczeka na rozwój wydarzeń, aby trafić gdzieś na zasadzie wypożyczenia już po zakończeniu okna transferowego.

Podobnie może zrobić w innym klubie Karol Baran. Zawodnik Włókniarza był dopiero czwartym wyborem gdańszczan, ale nie skorzystał oferty tłumacząc się odległością z rodzimego Rzeszowa do Gdańska. W grę wchodził także angaż Ernesta Kozy z Wandy Kraków, ale w tym wypadku zawodnikowi było za daleko nad morze.

MICHAŁ SZCZEPANIAK: MAM COŚ DO UDOWODNIENIA

Być może to tylko technika negocjacyjna i zawodnicy liczyli, że w ten sposób przekonają działaczy to położenia na stół większych pieniędzy. Wybrzeże powiedziało jednak pass i najprawdopodobniej pozyska krajowego zawodnika już po zakończeniu okna transferowego w ramach wypożyczenia.

- Robiliśmy wszystko, aby wzmocnić krajowy skład. Wierzę w Oskara Fajfera i Michała Szczepaniaka, ale warto mieć zabezpieczenie, tym bardziej, że Oskar jest po kontuzji barku. Do końca walczyliśmy o topowe nazwiska, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się odłożyć temat na później. Na szczęście mamy mocnych zagranicznych zawodników, a w razie potrzeby Dominik Kossakowski może wystartować na pozycji seniora. Stawiam przed nim wysokie cele. Jestem pełen optymizmu - mówi trener Wybrzeża Lech Kędziora.
Dla tych, których rozczarował taki obrót spraw, Wybrzeże przygotowało na osłodę kontrakt Mikkela Becha. Duńczyk, który pod koniec minionego sezonu był liderem gdańskiej drużyny, początkowo miał odłożyć decyzję o startach w Polsce do majowego okna transferowego.

MIKKEL BECH ZMIENIŁ ZDANIE I MOŻE ZOSTAĆ W GDAŃSKU

Tak jak sygnalizowaliśmy wcześniej, zmienił jednak zdanie i zdecydował się podpisać nową umowę z Wybrzeżem. Tym samym o trzy pozycje w meczowym składzie dla zawodników zagranicznych będzie rywalizowało czterech Duńczyków. Oprócz Becha ważne umowy mają bowiem jego rodacy: Mikkel Michelsen, Patrick Hougaard i Anders Thomsen.

Zgodę na odejście z klubu otrzymał Aureliusz Bieliński. Choć Stal Rzeszów, gdzie trenerem będzie były szkoleniowiec Wybrzeża Mirosław Kowalik ogłosiła go już swoim zawodnikiem, według naszych informacji, nie poczyniono jeszcze formalnych kroków w sprawie przenosin juniora.

Ruchy kadrowe Zdunek Wybrzeża przed sezonem 2018:
Przyszli:
Mikkel Michelsen (narodowość Dania, poprzedni klub Unia Tarnów), Michał Szczepaniak (Polonia Piła), Patrick Hougaard (Dania, Wanda Kraków), Lech Kędziora (trener, Włókniarz Częstochowa)

Zostają:
Mikkel Bech (Dania), Oskar Fajfer, Anders Thomsen (Dania), Dominik Kossakowski, Karol Żupiński, Marcin Turowski

Odchodzą:
Troy Batchelor (Australia, nowy klub ROW Rybnik), Kacper Gomólski (Falubaz Zielona Góra), Aureliusz Bieliński, Renat Gafurow (Rosja, Ostrovia), Hubert Łęgowik (Kolejarz Opole), Mirosław Kowalik (trener, Stal Rzeszów)

TUTAJ AKTUALNA KADRA WYBRZEŻA