Mistrzostwa Europy 2021 w short tracku w hali "Olivia"

16 lipca 2020, 10:00
jag.

Stoczniowiec Gdańsk

Mistrzostwa Europy w short tracku odbędą się od 15 do 17 stycznia 2021 roku w hali "Olivia". Polska kandydatura wygrała z: holenderską, niemiecką i włoską. Do startu w reprezentacji narodowej kandydują dwie łyżwiarki Stoczniowca Gdańsk: Kamila Stormowska i Nikola Mazur. W dwóch ostatnich zawodach tej rangi medale zdobywała Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok), która na 500 metrów była pierwsza i trzecia.Stoczniowiec ma ośmioro reprezentantów Polski w kadrach seniorskich w łyżwiarstwie szybkimShort track jest odmianą łyżwiarstwa szybkiego, ale zawody nie są rozgrywane na specjalnym torze, a na lodowisku, które znamy choćby z hokeja czy łyżwiarstwa figurowego, czy popularnych ślizgawek. Często określana jest mianem łyżwiarstwa szybkiego na krótkim torze.

W 1988 roku ta dyscyplina była pokazową na zimowych igrzyskach olimpijskich w Calgary, a od 1992 roku regularnie znajduje się w oficjalnym programie olimpijskim. Rywalizacja odbywa się na 500, 1000, 1500, 3000 i 5000 metrów oraz w wieloboju.Na najdłuższych dystansach startują też sztafety. W każdej konkurencji notowane są rekordy świata.

Mistrzostwa Europy w short tracku dla seniorów rozgrywane są co sezon, począwszy od 1997 roku. W Gdańsku odbędzie się 25. edycja. W dwóch ostatnich imprezach tj rangi Polska zdobywała medale. Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok) w 1999 roku była mistrzynią Europy, a w styczniu tego roku zdobyła brąz na dystansie 500 metrów.

- Jestem dumny i szczęśliwy, że Polska i Gdańsk, będą organizatorem tak znakomitej imprezy. Jestem pewien, że Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić to prestiżowe wydarzenie na najwyższym poziomie organizacyjnym - powiedział Marek Kostecki, prezes Stoczniowca Gdańsk, a zarazem wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, który jest odpowiedzialny właśnie za short track.

Kamila Stormowska zdobyła historyczny medal dla Stoczniowca GdańskW hali "Olivia" odbywały się już mistrzostwa Polski w short tracku


Reprezentacja Polski z taflą hali "Olivia" miała okazję zapoznać się już w czerwcu. Pod kierunkiem trenerów Urszuli Kamińskiej i Gregory'a Duranda podczas zgrupowania trenowało ośmioro short trackowców. W kadrze były dwie zawodniczki Stoczniowca: Kamila Stormowska i Nikola Mazur. Przypomnijmy, że pierwsza z nich jako pierwsza gdańszczanka, a druga Polka w historii stanęła na podium zawodów Pucharu Świata.

- Liczymy na występ łyżwiarek Stoczniowca, gdyż są regularnie powoływane do żeńskiej kadry narodowej. Taka impreza znakomicie służy promocji short tracku w Polsce, a dla nas gospodarzy jest wyzwaniem, ale też dowodem zaufania ze strony Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Kilkanaście dni temu Halę Olivię wizytował Hugo Herrnhof, przedstawiciel najwyższego kierownictwa ISU. Wbrew ostatnim publikacjom o nie najlepszym stanie technicznym naszego obiektu, zarówno sposób przeprowadzenia imprezy, jak i same warunki niezbędne do organizacji mistrzostw w Olivii, na tyle przypadły mu do gustu, że Gdańsk rywalizację o championat wygrał z ośrodkami łyżwiarstwa w: Niderlandach, Niemczech i we Włoszech - podkreśla Maciej Turnowiecki, dyrektor sportowy Stoczniowa Gdańsk.

W lutym 2021 roku w "Olivii" odbędzie się turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich hokeistekW tegorocznych mistrzostwach, które w styczniu odbyły się w węgierskim Debreczynie, medalami podzieliło się 8 federacji. Najlepsza okazała się Holandia (5 złotych, 3 srebrne, 1 brązowy), a 9 razy na podium swoich reprezentantów wprowadziły także Włochy. Ponadto po 7 krążków zdobyły: Węgry (w tym aż 4 złote) i Rosja.

Do zdobycia było 12 kompletów medali, w równej liczbie dla pań i panów. Indywidualnie rywalizacja odbyła się na: 500, 1000, 1500, 3000 i w wieloboju, a sztafety zaprezentowały się na 3000 (kobiety) i 5000 metrów (mężczyźni).

Lód w "Olivii" tylko dla kadrowiczów. W czerwcu ślizgawek nie będzie"Olivia" w czerwcu

jag.