Mistrzostwa Europy klasa RS:X. Maja Dziarnowska czwarta, Piotr Myszka siódmy

14 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
Maja Dziarnowska zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w klasie RX:S. Powtórzyła swoje najlepsze osiągnięcie w tej rangi regatach sprzed czterech lat. Maja Dziarnowska zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w klasie RX:S. Powtórzyła swoje najlepsze osiągnięcie w tej rangi regatach sprzed czterech lat.

Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajęła 4. miejsce, a Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) uplasował się na 7. pozycji w mistrzostwach Europy w klasie RS:X, które zakończyły się w Palma de Majorca. Oboje objęli prowadzenie w krajowych kwalifikacjach olimpijskich Tokio 2020. Punkty do tego rankingu zdobyło jeszcze dwoje sopockich żeglarzy: Karolina Lipińska i Paweł Tarnowski, kończąc regaty w drugiej "10".

Dla reprezentacji Polski tegoroczne mistrzostwa Europy miały podwójne znaczenie. Rywalizacja toczyła się nie tylko o medale, ale także o pierwsze punkty do krajowego rankingu olimpijskiego. Dlatego na Majorce reprezentacja Polski liczyła aż 19 osób, w tym 13 to członkowie trójmiejskich klubów.

Mistrzostwa cieszyły się dużym powodzeniem również w innych krajach. Stawili się nie tylko Europejczycy, ale przedstawiciele wszystkich kontynentów. Łącznie w Hiszpanii były reprezentowane 43 państwa. W kategoriach od juniorów do seniorów rywalizowało łącznie aż 333 deskarek i deskarzy.

Trójmiejscy żeglarze na wysokich pozycjach na Majorce także w regatach Pucharu Europy. Sprawdź wyniki

Od początku regat, w stawce 75 seniorek, doskonale żeglowała Maja Dziarnowska. Po inauguracyjnym dniu była trzecia w klasyfikacji generalnej oraz drugą z Europejek, a po trzecim dniu wysunęła się na czoło mistrzostw Europy, a w punktacji open była druga. Była to nagroda nie tylko za dwa wygrane wyścigi, czy 2. i 3. miejsca w kolejnych, ale przede wszystkim premia za równą formę, gdyż w każdym z 8 biegów sopocianka była w czołowej "10".

O tym że Maja wraca do kraju bez medalu, przesądził przedostatni dzień zmagań. Mimo słabego wiatru, sędziowie przeprowadzili trzy wyścigi. Dziarnowska zaczęła od 17. miejsca, a potem było jeszcze gorzej. Kolejne wyścigi kończyła na 25. i 38. pozycji. Ta ostatnia nie liczyła się do końcowej klasyfikacji, gdyż z wyścigów medalowych każdej startującej anulowano najsłabszy wynik. Mimo to nasza reprezentantka spadła aż na 6. miejsce w "generalce" i na 5. w ME.

Na koniec regat rozegrano podwójnie punktowany wyścig z udziałem 10 najlepszych. Dziarnowska zajęła w nim 5. miejsce. W klasyfikacji mistrzostw Europy zdobyła 4. lokatę, tracąc do najniższego stopnia podium 27,8 punktu. Natomiast w punktacji uwzględniającej także zawodniczki spoza Europy była szósta.

Dla blisko 29-letniej zawodniczki SKŻ Ergo Hestia to najlepszy start w tej rangi imprezie do 2015 roku. Wówczas we włoskim Mondello zajęła także 4. pozycję.

W Palma de Majorca na 10. miejscu regaty skończyła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), a 19. była Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia). Tylko te zawodniczki zdobyły punkty do krajowego rankingu olimpijskiego. Dziarnowska jest liderką z 12 punktami, a jej rywali mają odpowiednio - 9 i 2 punkty.

Przypomnij sobie jak rozpoczęły się kwalifikacje olimpijskie 4 lata temu. Dziarnowska też była czwarta w ME

Piotr Myszka był najlepszym z Polaków w mistrzostwach Europy klasy RS:X. Piotr Myszka był najlepszym z Polaków w mistrzostwach Europy klasy RS:X.
Najlepszym z Polaków na Majorce, w stawce 104 seniorów był Piotr Myszka. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk rozkręcał się praktycznie z każdym dniem. Po pierwszych wyścigach eliminacyjnych musiał się wygrzebać z 18. pozycji. Sygnałem, że będzie przełamanie była wygrana w biegu numer trzy. W sześciu następnych startach nasz zawodnik był w czołowej "12". Przebił się na 6. miejsce, a poszedłby jeszcze wyżej, gdyby nie 27. lokata w przedostatnim wyścigu regat.

W tzw. medal race, który był punktowany podwójnie, Myszka osiągnął metę jako ósmy, a w klasyfikacji końcowej zajął 7. lokatę. W rankingu olimpijskim Piotr zainkasował 9 punktów.

Poza nim punktował jedynie Paweł Tarnowski (SKŻ Hestia Sopot). Jego 12. miejsce w mistrzostwach Europy (13. w klasyfikacji generalnej) wycenione zostało na 4 punkty.

Przypomnij sobie wyniki mistrzostw świata 2018, w których Polska zdobyła kwalifikacje olimpijskie w klasie RS:X

Teraz konto rankingowe można wzbogacić już tylko na dwóch najbliższych mistrzostwach świata: 22-28.09.2019, Torbole, Włochy oraz 23-29.02.2020, Auckland, Nowa Zelandia. Tam punktowane będzie pierwsza "20" w zależności od zajętych miejsc punktami od 23 do 1.

Zawodniczka i zawodnik, którzy zdobędą najwięcej punktów, a następnie uzyskają pozytywną rekomendację tzw. Zespołu Decyzyjnego, reprezentować będą Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Nasz kraj ma już kwalifikacje międzynarodową zarówno w konkurencji kobiet jak i mężczyzn.

Na Majorce równolegle do regat seniorskich rywalizowali juniorzy. Najwyższe miejsca w tej kategorii wiekowej w reprezentacji Polski zajęli przedstawicieli SKŻ Ergo Hestia. Maja Kuchta była 17., a lokatę niżej sklasyfikowany został Kamil Manowiecki.

Przeczytaj więcej o kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020

KOMPLET WYNIKÓW PRZEDSTAWICIELI TRÓJMIEJSKICH KLUBÓW W MISTRZOSTWACH EUROPY KLASY RS:X