Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Dziesięć medali dla Trójmiasta

21 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 16:30 (22 lipca 2018)
Anna Kiełbasińska zdobyła dwa srebrne medale w mistrzostwach Polski w Lublinie. Anna Kiełbasińska zdobyła dwa srebrne medale w mistrzostwach Polski w Lublinie.

Dziesięć medali zdobyli lekkoatleci trójmiejskich klubów podczas 94. mistrzostw Polski, które odbywają się w Lublinie. Dwukrotnie na tym samym stopniu podium stawali sprinterzy: Anna Kiełbasińska (srebro) i Przemysław Słowikowski (brąz). Ponadto wicemistrzami zostali: Angelika Cichocka, Paulina Borys, Cyprian Mrzygłód i Artur Noga, a najniższy stopień podium weszły: Emilia Kusy i Karolina Bołdysz. 27 lipca wielu z nich będzie można zobaczyć podczas Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidło.

Doskonałą formę w Lublinie zaprezentowała Anna Kiełbasińska w piątek. Sprinterka SKLA Sopot na 100 metrów ma rekord życiowy 11.34, który uzyskała trzy lata temu. Na mistrzostwach Polski pobiegła szybciej od tego wyniku i to aż w dwóch startach. W eliminacjach uzyskała 11.26, a w finale 11.23. Jednak żaden z tych rezultatów nie będzie uznany za oficjalny, bo wiał zbyt mocny wiatr. Norma wynosi 2,0 m/s, a w piątkowych startach było odpowiednio 2,8 i 2,7 m/s.

Kiełbasińska była najlepsza w eliminacjach. Natomiast w finale zdobyła srebro, gdyż szybsza od niej okazała się faworytka - Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice). W biegu o medale wicemistrzyni świata juniorek uzyskała 11.12, czyli dokładnie tyle ile w swoim oficjalnym najszybszym starcie sprzed dwóch lat.

Natomiast to zawodniczka SKLA była faworytką w biegu na 200 metrów. To potwierdziła w eliminacjach, wygrywając z wynikiem 23.04. Jednak w finale doszło do sensacji. Sopocianka z czasem 23.10 finiszowała jako druga.

Zwyciężyła brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw świata juniorek. 19-letnia Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom) po raz pierwszy w życiu złamała barierę 23 sekund (22.99), a ponadto ustanowiła rekord Polski juniorek. Poprzedni (23.13) należał do Ireny Szewińskiej i przetrwał przez 54 lata.

SPRAWDŹ, KTO Z TRÓJMIEJSKICH LEKKOATLETÓW MA MINIMUM DO STARTU W MISTRZOSTWACH EUROPY

Także w sprincie dwa medale zdobył Przemysław Słowikowski. Lekkoatleta Floty Gdynia dwukrotnie odebrał brązowy medale. Na 100 metrów z czasem 10.34 finiszował za Dominikiem Kopciem (Agros Zamość) - 10.26 i faworyzowanym Remigiuszem Olszewskim (Zawisza Bydgoszcz) - 10.31. Wcześniej gdynianin wygrał jedną z trzech serii eliminacyjnych, wynikiem 10.49.

Również rywalizację na 200 metrów Przemek zaczął od wygranych eliminacji. Uzyskał wynik 21.11. W finale był szybszy o 0,05 sekundy, co wystarczyło do 3. miejsca. Triumfował Kopeć 20.70 przed Karolem Zalewski (AZS AWF Katowice) - 20.73. Natomiast 6. był inny sprintem Floty - Przemysław Adamski - 21.43.

Na 800 metrów na złoto liczyła Angelika Cichocka. Lekkoatletka SKLA Sopot wróciła do rywalizacji po kontuzji. Był to jej pierwszy start od maja. Pewnie wygrała bieg eliminacyjny czasem 2:01.55. Od razu zdobyła minimum na mistrzostwa Europy, w których będzie bronić złota sprzed dwóch lat na 1500 metrów. Na tym dystansie ma jako obrończyni tytułu dziką kartę. W  Berlinie chce wystąpić w dwóch konkurencjach.

W finale mistrzostw Polski doszło jednak do niespodzianki. Bieg był prowadzony w wolny tempie. Angelika zaatakowała na 200 metrów przed metą, ale na ostatniej prostej została wyprzedzona przez Annę Sabat (Resovia). Sopocianka osiągnęła czas 2:06.55. Zwyciężczyni była o 0,41 sekundy szybsza.

W konkursie rzutu oszczepem wysoką formę potwierdził Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk). Ubiegłoroczny mistrz Europy do lat 20 w Lublinie został wicemistrzem Polski. Uzyskał 80.76, co jest jego trzecim wynikiem w tym sezonie powyżej 80 metrów, a zarazem drugim w karierze. Dalej rzucił tylko tydzień temu podczas mityngu w Warawie (81.08). Dzięki medalowi 20-latek zapewnił sobie udział w mistrzostwa Europy seniorów, które od 7 do 12 sierpnia odbędą się w Berlinie.

Natomiast ta sztuka nie udała się Bartoszowi Osewskiemu (AZS AWFiS). Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, gdy więcej niż trzech oszczepników uzyska minimum (80 metrów), o składzie na Berlin decydować będzie kolejność z mistrzostw Polski. W Lublinie gdańszczanin rzucił 80.37, co dało mu czwarte miejsce.

Brąz sprzed nosa sprzątnął mu Dawid Kościów (Jantar Ustka). 28-latek niespodziewanie aż o blisko 2 metry poprawił swój rekord życiowy (78.80), posyłając oszczep na odległość 80.64. Mistrzem Polski został faworyt - Marcin Krukowski (Warszawianka) 82.87.

W tej samej konkurencji wśród kobiet brązowy medal zdobyła Karolina Bołdysz - 52.58 (jej najlepszy wynik sezonu), a czwarta była Agnieszka Grubba - 51.36. Obie oszczepniczki AZS AWFiS Gdańsk okazały się lepsze m.in. od czwartej zawodniczki igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro - Marii Andrejczuk (Hańcza Suwałki), która poprzestała na rzucie 50.76.

Mistrzynią została Marcelina Witek (AML Słupsk) - 55.97, a wicemistrzynią - Klaudia Maruszewska (Jantar Ustka) - 52.71.

W sobotę o dwa medale trójmiejski dorobek wzbogaciły panie. W skoku wzwyż wicemistrzynią kraju została Paulina Borys. 20-latka SKLA Sopot uzyskała 1.84. Taki sam wynik miała Michalina Kwaśniewska (ZLKL Zielona Gora). O tym, że to ona wygrała zdecydowała wysokość 1.78, którą nasza zawodniczka pokonała w trzeciej, gdy rywalka w drugiej próbie.

W konkursie skoku o tyczce brąz zdobyła Emilia Kusy (SKLA Sopot), uzyskując 4 metry. Srebro na rzecz Pauliny Hnidy (AZS AWF Wrocław) przegrała większą liczbą zrzutek. Wygrała Justyna Śmietanka (AZS AWF Warszawa). Tyczkarka, trenowana przez Annę Rogowską wynikiem 4,5 metra ustanowiła rekord życiowy.

Ostatni medal dla Trójmiasta w Lublinie zdobył Arur Noga. Na 110 metrów przez płotki zdobył srebro. Finał był bardzo szybki, gdyż wszyscy medaliści uzyskali najlepsze wyniki w tym sezonie. Zawodnik SKLA Sopot przebiegł w czasie 13.56. Zwyciężył Damian Czykier (Podlasie Białystok) - 13.37.

40 centymetrów do brązu zabrakło Katarzynie Godlewskiej. 21-latka SKLA zajęła 5. miejsce w trójskoku, uzyskując 12.59.

Równie blisko podium była dyskobolka AZS AWFiS Gdańsk. Czwarta w konkursie Karolina Urban (51.69) brąz przegrała o 22 centymetry. Potem wystartowała jeszcze w kuli, gdzie zajęła 6. miejsce z najlepszym wynikiem w sezonie (15.02).

Również dwa finały zaliczyła Grubba. Poza wspomnianym oszczepem, piąta była w dysku, którym rzuciła na odległość 50.91.

27 lipca wielu z tych lekkoatletek i lekkoatletów będzie można zobaczyć podczas Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidło, który odbędzie się na stadionie przy ul. Wybickiego.

W klasyfikacji punktowej mistrzostw Polski uwzględnione zostały aż 104 kluby. AZS AWFiS Gdansk był ósmy, SKLA Sopot zamknął pierwszą "10", a Flota Gdynia zajęła 22. miejsce. Triumfował AZS AWF Katowice.

Opinie (8) 3 zablokowane

• Nie nudzi was jeszcze ten sport?

Na okrągło to samo.

• 3 30

• wstyd panie szczurek

Wstyd że Gdynia nie posiada stadionu z bieżnią lekkoatletyczną, a jak była okazji taki zbudować na flocie urzędasy zaniedbały ten projekt. wstyd

• 15 1

• Przepraszam, ale czy przegapiłem zapowiedź tej imprezy?? (2)