2 medale MP panczenistów Stoczniowca Gdańsk. Złoty sprint, srebrny bieg drużynowy

mad, ras.
16 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 14:30 (17 grudnia 2017)
Mistrzostwa Polski odbywają się na nowym, oddanym do użytku w tym roku, torze w Tomaszowie Mazowieckim. Mistrzostwa Polski odbywają się na nowym, oddanym do użytku w tym roku, torze w Tomaszowie Mazowieckim.

Pierwsze miejsce w sprincie i drugie w biegu drużynowym wywalczyli panczeniści GKS Stoczniowca Gdańsk podczas mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim w łyżwiarstwie szybkim. W pierwszej konkurencji klub reprezentowali: Marcin Bachanek, Piotr Puszkarski, Dawid Burzykowski. W drugiej zaszła jedna zmiana w składzie. Tego ostatniego zmienił Szymon Pałka. Niestety, żaden z nich nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich w 2018 roku w koreańskim Pjongczangu.

W indywidualnych startach panczeniści GKS Stoczniowca nie zdobyli medali. Najlepszym wynikiem w pojedynczej konkurencji osiągnął Piotr Puszkarski, który był trzeci w starcie na 1000 m. Znakomicie wypadli za to w konkurencjach drużynowych. Zespół złożony z: Marcina Bachanka, Dawida Burzykowskiego i Puszkarskiego zdobył złoto w sprincie. Z czasem 1:23,97 wyprzedzili m.in. rywali z Pilicy Tomaszów Mazowiecki - 1:24,40 i Legię Warszawa (1:25,18).

Po srebro gdańszczanie sięgnęli w biegu drużynowym, w którym uzyskali czas 4:00,84. Startowali w nim w składzie: Bachanek, Puszkarski, Szymon Pałka. Lepsi od nich byli wyłącznie panczeniści Pilicy, którzy uzyskali czas 3:59,08. Stoczniowiec o ponad 8 sekund zostawił w tyle trzecią Błyskawicę Domaniewice.

MEDALE PANCZENISTÓW STOCZNIOWCA NA MP

Mimo dobrych wyników na koniec roku, żaden z zawodników GKS Stoczniowca nie zakwalifikował się na lutowe igrzyska olimpijskie w Pjonczangu. Miejsca podzielone zostały już wcześniej. Biało-czerwoni wywalczyli na nie 20 kwalifikacji, o które walczyli w zawodach Pucharu Świata. Bachanek liczył na szansę w biegu masowym, ale w PŚ prawo startu w nim wywalczył Konrad Niedźwiedzki, który ma też olimpijskie kwalifikacje na 1000 i 1500 m.

Wielu z tych, którzy zdobyli olimpijskie nominacje, odpuściło starto na mistrzostwach w Tomaszowie Mazowieckim. Niedźwiedzki oraz m.in Zbigniew Bródka, Artur Waś, Jan Szymański, Luiza Złotkowska czy Katarzyna Woźniak udali się na zgrupowanie.

Nie zabrakło jednak innych czołowych polskich łyżwiarzy. W wieloboju mężczyzn triumfował Piotr Michalski. Łyżwiarz SKŁ Górnika Sanok wygrał starty na 500, jak i na 1000 metrów. Na najkrótszym dystansie triumfował z czasem 35,51 i 35,54, natomiast na dłuższym osiągnął wynik 1:10,26 i 1:10,63.

Wielobój kobiet na dystansie 500 metrów przyniósł niespodziankę. Pierwszego dnia najszybsza okazała się Kaja Ziomek (Cuprum Lubin), która uzyskała czas 40,03. Na dystansie 1000 metrów najlepsza była faworytka, Natalia Czerwonka. Łyżwiarka Zagłębia Lubin jako jedyna złamała granicę minuty i 20 sekund czasem 1:19.80. Drugiego dnia Czerwonka wygrała już obie konkurencje odpowiednio z czasami 39,95 i 1:18.13.

Polscy łyżwiarze z kwalifikacjami na igrzyska olimpijskie 2018:
Kobiety:
500 m - Natalia Czerwonka, 1000 m - Natalia Czerwonka, 1500 m - Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, 3000 m - Karolina Bosiek, Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Bieg ze startu wspólnego - Magdalena Czyszczoń, Sztafeta

Mężczyźni:
500 m - Artur Waś, Piotr Michalski, Artur Nogal, 1000 m - Konrad Niedźwiedzki, Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski, 1500 m - Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, Zbigniew Bródka, Bieg ze startu wspólnego - Konrad Niedźwiedzki