stat

Mistrzyni olimpijska na hipodromie w Sopocie

Sześć dni z WKKW. Przeczytaj poradnik kibica

20 kwietnia 2017, 14:30
jag.

Sześć dni z Wszechstronnym Konkursem Konia Wierzchowego czeka miłośników hippiki w Sopocie. Wśród startujących m.in. dwukrotna mistrzyni olimpijska w drużynie - Ingrid Klimke z Niemiec. W dniach zawodów rywalizacja ma być prowadzona między godziną 9 a 17. Wstęp na obiekt przy ul. Polnej jest bezpłatny. U nas znajdziesz poradnik dla kibica tej konkurencji jeździeckiej.Międzynarodowe i Krajowe zawody WKKW Sopot 2017 rozegrane zostaną w dniach 21-23 oraz 28-30 kwietnia. Na wszystkie konkurencje tej olimpijskiej specjalności wstęp jest bezpłatny. Do oglądania można włączyć się w każdej chwili. Warto się wybrać na hipodrom nie tylko dlatego, że wstęp na zawody jest bezpłatny. Na żywo można podziwiać liczących się w świecie zawodników i amazonki.

Ingrid Klimke to m.in. drużynowa mistrzyni olimpijska z Pekinu 2008 i Londynu 2012. Obok reprezentantki Niemiec warto też zwrócić uwagę na przejazdy: Andreasa Dibowskiego, Andreas Ostholta, Beeke Jankowski, czy polskiej czołówki: Małgorzaty Cybulskiej, Pawła Spisaka, Mateusza Kiempy, Jana Kamińskiego czy Pawła Warszawskiego.

PROGRAM ZAWODÓW
piątek 21 kwietnia - próba ujeżdżenia
sobota 22 kwietnia - skoki przez przeszkody
niedziela 23 kwietnia - próba terenowa

piątek 28 kwietnia - próba ujeżdżenia
sobota 29 kwietnia - próba terenowa
niedziela 30 kwietnia - skoki przez przeszkody


WKKW narodziło się we Francji na początku XX wieku, gdyż tam zorganizowane pierwsze zawody. Początkowo startowali tylko wojskowi. Tak było choćby w 1912 roku, gdy ta konkurencja zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich. Jednak i wówczas i teraz cel rywalizacji jest podobny: wyłonić konia, który połączy w sobie szybkość, wytrzymałość, a jednocześnie elegancje i będzie do perfekcji zgrany z jeźdźcem. Na WKKW składają się: ujeżdżenie, próba terenowa i skoki przez przeszkody.

- Ten bardzo widowiskowy sport cieszy się rosnącym zainteresowaniem publiczności. Na wzór brytyjski, francuski czy niemiecki, gdzie WKKW traktowane jest przez publiczność jako doskonała okazja do piknikowania na świeżym powietrzu. Na publiczność w Sopocie oprócz wspaniały koni i utytułowanych zawodników, czekać będzie strefa gastronomiczna. Będzie można rozgrzać się kawą w tradycyjnie obecnym na sopockim Hipodromie stoisku ArtCafe, spróbować frytek Beligijek, naleśników oraz przekąsek kuchni hinduskiej - informuje Alicja Kocik, specjalista ds. marketingu Hipodromu Sopot.
Poradnik kibica WKKW przygotowany przez hipodrom

  • WKKW to zawody terenowe, więc ubierz się ciepło i wygodnie. Parasol też może się przydać!

  • Ujeżdżenie polega na wykonywaniu odpowiednich figur na placu zwanym czworobokiem. Strój zawodnika oraz rząd konia określają specjalne przepisy - dla jeźdźca wymagany jest frak, a w konkursach wyższej klasy także cylinder. Do tego białe lub kremowe bryczesy. Jeżeli jeździec jest uprawniony do noszenia munduru, może w nim startować w zawodach. Wówczas zamiast ukłonu musi zasalutować sędziom.

  • Ujeżdżenie wymaga od jeźdźca i konia ogromnej koncentracji. Kibicuj zatem po cichu, żeby nie spłoszyć konia i nie zdekoncentrować zawodnika.

  • Podczas próby terenowej na trasie przejazdu na raz znajdują się trzy konie, miej więc oczy dookoła głowy. Pamiętaj, że koń waży ok. 500 kg i biegnie naprawdę szybko. Gdy koń zbliża się do danej przeszkody, słychać ostrzegawczy gwizdek.

  • Jeżeli wybierasz się na kros (próbę terenową), zwróć uwagę na trasę przejazdów, która wyznaczona jest białymi sznurkami. Najbezpieczniej jest poruszać się wzdłuż sznurków. W razie wątpliwości zapytaj jednego z licznych wolontariuszy, którzy są tutaj właśnie po to, by kierować widzów bezpiecznymi przejściami.

  • Jeżeli chcesz robić zdjęcia, zwróć uwagę, by nie używać flesza, który może spłoszyć konia. Najlepsze zdjęcia podczas próby terenowej wychodzą przy przeszkodzie wodnej. Poszukaj jej i zawczasu zajmij najlepsze miejsce, bo zwykle jest tam najwięcej widzów.

  • Gwiazdki w nazwie zawodów odpowiadają stopniowi trudności. Skrót CNC oznacza zawody krajowe, a CIC i CCI zawody międzynarodowe. W Sopocie, podczas sześciu dni w kwietniu, rozgrywane są zarówno zawody w randze międzynarodowej, jak i krajowej, o różnych stopniach trudności.

  • Zawody odbywają się na placu konkursowym (skoki przez przeszkody i ujeżdżenie) oraz na całym terenie zielonym Hipodromu (kros). Na Hipodrom najlepiej wejść bramą od strony ul. Polnej (przy stacji SKM Sopot-Wyścigi).

jag.