Monety z Wiedźminem wybite w Gdańsku

7 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski

Pierwsza waży zaledwie dwie uncje, druga aż kilogram. Obie zostały wykonane z czystego srebra, są nadzwyczaj kunsztownie ozdobione i dostępne w limitowanym nakładzie, odpowiednio 2 tys. i 200 sztuk. Mennica Gdańska wyemitowała właśnie dwie monety inspirowane Wiedźminem. To dopiero początek serii, której monety są oficjalnym środkiem płatniczym... na wyspie Niue w Oceanii.Wiedźmin to najsłynniejsza polska książka - a właściwie seria książek - fantasy, która wyszła spod pióra Andrzeja Sapkowskiego. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii.

O jej popularności świadczą nie tylko miliony wiernych czytelników na całym świecie, ale również dystrybuowane na całym świecie gry komputerowe o Wiedźminie czy serial na amerykańskiej platformie Netflix, którego premiera odbędzie się w grudniu tego roku.

Współpraca z autorem WiedźminaFirma Mennica Gdańska wyemitowała właśnie dwie monety, inspirowane uniwersum stworzonym przez Sapkowskiego. Emitenet chwali się, że powstały one we współpracy z pisarzem. To dopiero początek serii, która będzie kontynuowana w najbliższych latach.

- Wiedźmin jest naszym dobrem narodowym. Jako jedyni otrzymaliśmy prawa do emitowania monet właśnie o tej tematyce. Każda moneta z serii poświęcona będzie jednej z książek Sagi o Wiedźminie. Tematyka każdej z nich nawiązywała będzie do scen tytułowych lub innych ważnych dla przebiegu akcji - czytamy w komunikacie Mennicy Gdańskiej.

Miecz ze złota, kula z drukarki 3DPierwsza moneta waży dwie uncje, ma średnicę 42 mm i została wykonana ze srebra próby 999. Moneta zadziwia nie tylko precyzją, z jaką wykonano wybitą na rewersie scenę. Pomiędzy jej elementami znajduje się bowiem kolorowy element, wydrukowany w drukarce 3D. Moneta została wyemitowana w nakładzie 2 tys. sztuk, z czego tylko 700 trafi na rynek kolekcjonerski.

- Moneta na rewersie ukazuje walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Moneta zdobiona jest wyjątkowo wysokim reliefem, który w najdrobniejszych szczegółach pokazuje każdy detal projektu. Miecz Wiedźmina został ozdobiony złotem. Yennefer otrzymała kulę wydrukowaną na drukarce 3D. Na awersie pokazano symbole Wiedźmina, takie jak wilk oraz miecz, a także salę oraz ornamenty zamku w Cintrze - wyjaśniają twórcy monety.

Moneta z Wiedźminem o wadze 1 kgDruga moneta to znacznie większy okaz. Jej waga wynosi aż kilogram, a średnica 100 mm. Również została wykonana z czystego srebra i zawiera na rewersie wyróżniający się szczegół, wykonany z kamienia półszlachetnego. Jej nakład jest odwrotnie proporcjonalny do wagi. Wyemitowano jedynie 200 sztuk, a do rąk kolekcjonerów trafi zaledwie 100 sztuk.

- Ta kilogramowa moneta na rewersie ukazuje kluczową dla całej sagi scenę z książki "Ostatnie Życzenie", kiedy to Jeż chciał wziąć za żonę Pavettę, córkę królowej Cintry. Jej matka, Calanthe, nie chciała wyrazić na to zgody. Rewers zdobi wysoki relief ukazujący każdy szczegół projektu, a także agat, imitujący okno zamku. Na awersie pokazano moment przyjazdu Geralta do zamku w Cintrze - czytamy w komunikacie Mennicy Gdańskiej.

Moneta z Wiedźminem - ile to kosztuje?Co ciekawe, obie monety są oficjalnym środkiem płatniczym. Jednak nie w Polsce, a na wyspie Niue. To terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na wyspie na Oceanie Spokojnym. Mniejsza moneta ma nominał pięciu lokalnych dolarów, druga 50 dolarów.

Ceny kunsztownie wykonanych krążków przedstawiają się następująco: dwuuncjową monetę można zakupić za cenę 1399 zł, zaś kilogramową - za 13 tys. 399 zł. Podane ceny obowiązują do końca stycznia przyszłego roku, po tym terminie wzrosną odpowiednio do 1,6 tys. zł i 16 tys. zł. Zakupu można dokonać drogą internetową, w tym celu wystarczy wejść na stronę www.mennica-gdanska.pl.
Zbierasz monety?
14%

tak, mam pokaźną kolekcję

21%

tak, ale moje zbiory są skromne

21%

nie, ale zbierałem w przeszłości

44%

nie, nigdy mnie nie interesowało

zakończona

łącznie głosów: 583