Myszka, Przybytek, i Kołodziński na 3. miejscu regat przedolimpijskich żeglarzy

dak., jag.
21 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 11:42 (22 sierpnia 2019)
Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk zajęli 3. pozycje w regatach przedolimpijskich w Japonii. Od lewej: Piotr Myszka (klasa RS:X) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er). Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk zajęli 3. pozycje w regatach przedolimpijskich w Japonii. Od lewej: Piotr Myszka (klasa RS:X) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er).

Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk zdobyli brązowe medale w regatach przedolimpijskich "Ready Steady Tokyo" Enoshimie. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 3. miejsce w klasie 49er, a tę samą pozycję w męskim RS:X zdobył Piotr Myszka. Łącznie przedstawiciele trójmiejskich klubów stanowili w Japonii połowę 12-osobowej reprezentacji Polski.

Gospodarzem regat był Enoshima Yacht Harbour, położona na wyspie Enoshima. Wyścigi odbywały się aż na sześciu trasach regatowych Zatoki Sagami. Wszystkie zawody rozgrywane były według tych samych reguł, które będą obowiązywać podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. W każdej klasie dane państwo mogło wystawić tylko jednego reprezentanta bądź załogę.

Nie wszystkie kraje przysłały swoich przedstawicieli, dlatego na przykład biało-czerwoni otrzymali możliwość wystawić po 2 zawodniczki bądź zawodników w klasach: RS:X i Laser Radial. Przypomnijmy, że w tych specjalnościach, a także na żeńskiej łódce 470 Polska już ma prawo startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. W pozostałych o taką przepustkę jeszcze będzie walczyć.

Przeczytaj relację z pierwszych dni regat przedolimpijskich w żeglarstwie

Od początku regat w Japonii w walce o najwyższe lokaty liczyli się Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński. Załoga AZS AWFiS Gdańsk po drugim dniu rywalizacji była na czele stawki złożonej z 21 skiffów z 19 państw. Kolejnego dnia została wyprzedzona przez złotych medalistów olimpijskich z Rio z 2016 roku Blaira Tuke'aPetera Burlinga.

Do kończącego rywalizację wyścigu medalowego, w których startowało 10 najlepszych załóg, akademicy ruszali ze stratą 13 punktów do rywali, co przy podwójnej punktacji oznaczało, że musieliby wyprzedził Nowozelandczyk o 7 pozycji, by wygrać całe regaty.

Ataku na zwycięstwo nie było. Gdańszczanie osiągnęli metę na 9. pozycji, co w końcowej klasyfikacji zepchnęło ich na 3. lokatę. Srebro zdobyli oraz aktualni mistrzowie Europy Dylan FletcherStuart Bithell (Wielka Brytania), którzy w ostatnim starcie nad naszym duetem zyskali aż 12 punktów.

- Jesteśmy zadowoleni. Za nami cztery dni solidnego ścigania, równe wyścigi i od początku walka z czołówką - podsumował Paweł Kołodziński.
49er Team zostaje w Japonii. 27 sierpnia na tym samym akwenie rozpocznie rywalizację w regatach Pucharu Świata. Stawka wzrośnie do 38 załóg. Dołączą do nich m.in. Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) oraz Mikołaj StaniulJakub Sztorch (obaj YKP Gdynia).

Przypomnijmy, że w tej klasie Polska jeszcze nie ma wywalczonej kwalifikacji do startu w przyszłym roku w Tokio. Najbliższa okazja ku temu będzie na tegorocznych mistrzostwach świata, które rozegrane zostaną na przełomie listopada i grudnia w Nowej Zelandii.

Sprawdź, jak poszło załodze Przybytek/Kołodziński w tegorocznych mistrzostwa Europy

W windsurfingowej klasie RS:X zarówno panie jak i panowie mogą skupić się na krajowych eliminacjach, gdyż miejsce dla kraju na igrzyskach jest już wywalczone. Regaty przedolimpijskie nie były zaliczane do tych kwalifikacji, ale dobry występ w Japonii może być dodatkowym argumentem dla jury PZŻ, które dokona ostatecznego wyboru olimpijczyków.

W Enoshimie błysnął Piotr Myszka. Czwarty żeglarz igrzysk z Rio de Janeiro systematycznie piął się w górę klasyfikacji regat przedolimpijskich. Zaczął od 10. miejsca, skończył na najniższym stopniu podium. Brąz deskarz AZS AWFiS Gdańsk zapewnił sobie w wyścigu medalowym, który ukończył na 3. miejscu. Zwyciężył Mengfan Gao przed Mattią Camboni (Włochy).

W tej samej konkurencji, w stawce 24 zawodników, do wyścigu medalowego przebił się również Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Był w nim 8., a całe regaty ukończył z 7. lokatą.

Przeczytaj więcej o kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020

W klasie RS:X kobiet formy z początku zawodów nie utrzymała Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia), która rozpoczęła od pozycji wiceliderki w gronie 20 zawodniczek. Ostatecznie finiszowała na 10. miejscu w wyścigu medalowym i taką też pozycję zajęła w końcowej klasyfikacji.

Dziarnowska czwarta, Myszka siódmy. Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy mistrzostwa Europy 2019 w klasie RS:X

Szóstym przedstawicielem trójmiejskiego klubu w Japonii była Kinga Łoboda. Zawodniczka AZS AWFiS nie startowała ze swoją stałą sterniczką, Aleksandrą Melzacką (YKP Gdynia), która była kontuzjowana, a partnerowała Madeleine Zielińskiej (AZS UWM Olsztyn). Zaczęły nawet dobrze, gdyż od 12. miejsca po pierwszym dniu, ale potem systematycznie spadły w klasyfikacji, by skończyć na przedostatniej, 22. pozycji.

W tej klasie także Polska nie ma jeszcze miejsca do startu na przyszłorocznych igrzyskach.

W pozostałych klasach z reprezentacji Polski najlepiej spisały się te, które paszporty do Tokio mają pewne. Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar, niegdyś zawodniczka AZS AWFiS, olimpijka z Londynu z 2012 roku, uplasowały się na 3. miejscu.