Napastnik Arki Aleksandyr Kolew: Jesteśmy piłkarzami, a nie bokserami

20 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Marcin Dajos

Arka Gdynia

- Jesteśmy piłkarzami, a nie bokserami. Dlatego też ważnym jest, aby grać szybko piłką, a nie tylko posługiwać się walką wręcz - podkreśla Aleksandyr Kolew, który był pierwszym nabytkiem Arki Gdynia po zakończeniu minionego sezonu. Kosztował około 100 tysięcy euro. Natomiast w środę klub dokonał już szóstego transferu. Ponownie sięgnął po swojego wychowanka Roberta Sulewskiego. 24-latek podpisał kontrakt na rok z opcją przedłużenia na kolejny. Obaj piłkarze już wcześniej pracowali z trenerem Zbigniewem Smółką w Stali Mielec.SPRAWDŹ, ZA KOGO WSKAKUJE DO SKŁADU ARKI ROBERT SULEWSKI

Marcin Dajos: Czy trener Zbigniew Smółka był głównym powodem, dla którego pojawił się pan w Arce Gdynia? W końcu pracowaliście już razem z Stali Mielec.

Aleksandyr Kolew: Był jednym z powodów. Władze Arki kontaktowali się ze mną przed tym, jak trener Smółka pojawił się w klubie z Gdyni. Bardzo podoba mi się miasto, stadion jest fajny, a do tego drużyna ma świetnych kibiców, którzy mocno wspierają zespół. Dla mnie jest to zawsze ważna sprawa. A trenera znam dobrze. Także dzięki temu wie on, czego może ode mnie oczekiwać.

A czego trener może od pana oczekiwać?

To zobaczycie podczas sezonu. Chcę pracować na treningu na sto procent i zobaczymy co będzie podczas rozgrywek ligowych.

Ma pan za sobą różne jesień i wiosnę podczas sezonu 2017/2018 w barwach Sandecji Nowy Sącz. Jak pan porówna te dwie rundy?

Na pewno jesień była dla mnie lepsza. Strzeliłem więcej bramek, do tego ciekawiej prezentowałem się na boisku. Później, niestety już tak nie było. Znam tego przyczynę, ale nie chcę mówić o co chodzi. Nie była to kontuzja, ale nic więcej nie powiem.

OBROŃCA PRZENIÓSŁ SIĘ Z TOTTENHAMU DO ARKI. SPRAWDŹ, CO OSIĄGNĄŁ WCZEŚNIEJ

Wiosną udało się panu strzelić tylko jedną bramkę.

A nie zagrałem tylko w trzech meczach. Cały czas byłem jednak na pozycji numer 10, a nie na "9". Taktyka była na dwóch z przodu, ale właśnie ja stałem się cofniętym napastnikiem. To sprawiło, że miałem nieco inną rolę.

Czyli woli pan grać jako typowa "9"?

Nie do końca tak jest. To moja ulubiona pozycja, ale mogę grać także na dwóch napastników, tylko jak jest to dobrze ustawione. Wtedy mogę być również "10".

Przy negocjacjach z Arką padły ze strony władz klubu słowa, że potrzebują wysokiego piłkarza na pozycję "9" i dlatego będą na pana stawiać?

Nikt nie zapewni cię, że będziesz grał. Mam sporą konkurencję do miejsca w składzie więc zobaczymy, jak będzie w lidze. Ostatnio grający w ataku Arki Rafał Siemaszko czy Ruben Jurado to nieco niżsi piłkarze ode mnie, ale mają inne atuty. Na przykład są szybsi.

DOWIEDZ SIĘ, KTO ZOSTAŁ NOWYM TRENEREM PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO ARKI ORAZ ILU PIŁKARZY TRENOWAŁO NA PIERWSZYM POWAKACYJNYM TRENINGU

Jurado już jednak nie ma w Arce, więc konkurentów do składu ubywa.

Za to jest jeszcze Maciej Jankowski, czyli bardzo dobry napastnik. Dobrze, że jest konkurencja, bo ona wyzwala wolę walki i wpływa na lepszą formę.

Po roku spędzonym w polskiej ekstraklasie, jak może ją pan ocenić?

W porównaniu na przykład do Belgii mogę powiedzieć, że w obu krajach, rozgrywki na najwyższym szczeblu są na podobnym poziomie. Trzeba być mocnym i grać szybko. W Polsce mamy wiele fizycznej gry, ale w Belgii było tak samo.

Z fizycznej gry dało się zapamiętać zwłaszcza Arkę?

Zdecydowanie tak. Na odprawach przed meczami z tą drużyną trener zawsze powtarzał, że Arka do zespół grający siłowo. Zresztą było to widać na boisku.

Trener Smółka zmienia ten styl? Będzie więcej podań, gry piłką?

Trudno powiedzieć. Nie widziałem się z trenerem Smółką przez rok, a w tym czasie mógł zmienić swój styl w Stali. Jak ja byłem w tym klubie, to graliśmy dużo kontrą. Ostatnio widziałem jednak, że wymieniali się dużo piłką. Zobaczmy, jaki styl dobierze do Arki.

Na pierwszym treningu graliście jednak dużo piłką, nie mogliście za długo trzymać jej przy nodze.

ILU PIŁKARZY TRAFI DO GDYNI ZA TRENEREM SMÓŁKĄ? ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ.

Tak ma właśnie być. Jesteśmy piłkarzami, a nie bokserami. Dlatego też ważnym jest, aby grać szybko piłką, a nie tylko posługiwać się walką wręcz.

Z Arką podpisał pan kontrakt na dwa lata. Takie były pana wymagania?

Fajnie jest mieć stabilną sytuację. Rozmowy były jednak prowadzone przez mojego agenta i on wie nieco więcej na ten temat.

Świetnie mówi pan po polsku. Ma pan talenty do języków obcych?

Na to wygląda. Oprócz polskiego czy bułgarskiego dogadam się po flamandzku, serbsku czy rosyjsku. Jak widać dobrze idzie mi poznawanie języków.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KOLEWIE

RUCHY KADROWE ARKI GDYNIA PRZED SEZONEM 2018/19
Przyszli:

 • Robert Sulewski (pozycja obrońca, poprzedni klub Zagłębie Sosnowiec, wolny transfer, kontrakt w Arce Gdynia do 30.06.2019 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
 • Christian Maghoma (paszport Demokratyczna Republika Kongo/Anglia, obrońca, Tottenham Hotspur, Anglia, wolny transfer, 30.06.2021)
 • Krzysztof Kapelan (trener przygotowani motorycznego, Stal Mielec, 30.06.2019)
 • Michał Janota (pomocnik, Stal Mielec, wolny transfer, kontrakt w Arce do 30.06.2019 z opcją przedłużenia o kolejny sezon)
 • Aleksandyr Kolew (Bułgaria/Belgia, Sandecja Nowy Sącz, transfer definitywny za 100 tys. euro, 30.06.2020 z opcją przedłużenia o kolejny sezon)
 • Oskar Repka (obrońca, Karlsruhe, Niemcy, kontrakt w Arce 30.06.2020 z opcją przedłużenia o kolejny sezon)
 • Karol Danielak (obrońca/skrzydłowy, Chrobry Głogów, wolny transfer, 30.06.2019 z opcją przedłużenia o kolejny sezon)
 • Adrian Klimczak (obrońca, powrót z wypożyczenia do Olimpii Grudziądz, 30.06.2020)
 • Zbigniew Smółka (pierwszy trener, poprzedni klub Stal Mielec, 30.06.2019 z opcją przedłużenia na kolejny sezon)

Przedłużyli kontrakty:
Damian Zbozień (obrońca, do 30.06.2020 z opcją na kolejny sezon), Dawid Sołdecki (obrońca/pomocnik, 30.06.2020), Pavels Steinbors (bramkarz, 30.06.2020 z opcją na kolejny sezon), Maciej Jankowski (napastnik, 30.06.2019), Andrij Bogdanow (Ukraina, pomocnik, 30.06.2019), Adam Marciniak (obrońca/pomocnik, 30.06.2019)

Mogą przyjść:
Przemysław Stolc (obrońca, Chrobry Głogów, powrót po wypożyczeniu, 30.06.2019), Bartosz Nowicki (pomocnik, z rezerw), Mateusz Młyński (pomocnik) - obaj z zespołu juniorów, Mariusz Sławek (obrońca/pomocnik) Marcin Staniszewski (bramkarz, Puszcza Niepołomice), Sasa Żivec (pomocnik, Piast Gliwice), Maksymilian Banaszewski (pomocnik, Stal Mielec)

Odeszli:
 • Krzysztof Pilarz (bramkarz)
 • Krzysztof Janus (skrzydłowy)
 • Marcin Warcholak (obrońca) - obaj koniec kontraków
 • Yannick Sambea (Niemcy, pomocnik, wolny transfer, F91 Dudelange, Luksemburg)
 • Siergiej Kriwiec (Białoruś, pomocnik, wolny transfer, Dinamo Brześć, Białoruś)
 • Patryk Kun (skrzydłowy, Arka nie skorzystała z opcji pierwokupu po wypożyczeniu, transfer definitywny z Rozwoju Katowice do Rakowa Częstochowa)
 • Ruben Jurado (Hiszpania, napastnik, koniec kontraktu)
 • Paweł Wojowski (skrzydłowy, ŁKS Łódź, po zakończeniu wypożyczenia do Gryfa Wejherowo wolny transfer)
 • Enrique Esqueda (Meksyk, napastnik, koniec kontraktu)
 • Krzysztof Sobieraj (obrońca, koniec kariery)
 • Michał Marcjanik (obrońca, Empoli/Włochy, wolny transfer)
 • Mateusz Szwoch (pomocnik, Wisła Płock, po zakończeniu wypożyczenia z Legii Warszawa wolny transfer)
 • Achilleas Poungouras (Grecja, obrońca, koniec wypożyczenia z PAOK Saloniki, Grecja) Leszek Ojrzyński (pierwszy trener)
 • Patryk Kniat (drugi trener) - obaj koniec kontraktów

Mogą odejść:
Antoni Łukasiewicz (pomocnik), Grzegorz Piesio (skrzydłowy), Marcus (skrzydłowy), Michał Nalepa (pomocnik) - wszyscy koniec kontraktów

ZOBACZ AKTUALNĄ KADRĘ ARKI GDYNIA