Niemal 9 tys. widzów na meczu koszykarzy Trefla Sopot. Porażka ze Stelmetem 85:90

20 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Phil Greene zaliczył udany debiut w barwach Trefla jednak nie pomógł mu w pokonaniu Stelmetu. Phil Greene zaliczył udany debiut w barwach Trefla jednak nie pomógł mu w pokonaniu Stelmetu.

Rekord frekwencji sezonu 2018/2019 na poziomie 8791 widzów, którzy zgromadzili się na trybunach Ergo Areny, nie pomógł koszykarzom Trefla Sopot w sprawieniu sensacji. Drużyna Marcin Stefańskiego przegrała ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra 85:90 (20:25, 18:21, 22:17, 25:27). Żółto-czarni dali się rozkręcić rywalom w czwartej kwarcie i w niej zostali wypunktowani. W Treflu zadebiutował Phil Greene, który spędził na boisku 29 minut i zdobył 13 punktów i 6 asyst.

Koszykarze Arki wyrwali zwycięstwo Polpharmie. Przeczytaj relację, oceń zawodników i trenera

TREFL: Leończyk 18 (1x3, 10 zb.), Milovanović 14 (9 zb.), Varanauskas 12 (6 as.), Śmigielski 10, Flowers 7 (1x3) oraz Greene 13 (3x3, 6 as.), Ł. Kolenda 8 (2x3), Jeszke 3 (1x3)

Stelmet: Planinić 25 (6 zb.), Starks 11 (6 as.), Sokołowski 8, Mokros 6, Zamojski 6 oraz Koszarek 14 (2x3), Hosley 14 (2x3), Hrycaniuk 4, Justice 2, Humphrey 0

Po raz pierwszy w historii na meczu koszykówki odbyło się w środę spotkanie uczniów kaszubskich szkół. Wcześniej kaszubskie mecze gościły na starciach siatkarek Atomu Trefla Sopot i siatkarzy Trefla Gdańsk. Przyciągały wówczas na trybuny kilka tysięcy widzów. Tym razem w Ergo Arenie zjawiło się 8971 widzów. Dzięki temu został ustalony rekord frekwencji sezonu 2018/2019 Energa Basket Ligi.

Wspierany przez tak liczną publiczność zespół z Sopotu podjął rękawicę i zaczął grać jak równy z równym ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra, czyli jednym z głównych kandydatów do mistrzostwa Polski. W składzie żółto-czarnych zabrakło Iana Bakera oraz Sasy Zagoraca. Pojawił się za to nowy Amerykanin Phil Greene, który w Trójmieście wylądował we wtorek. Koszykarz znany z występów w tureckiej ekstraklasie ma być tym, który pomoże Treflowi w utrzymaniu na najwyższym szczeblu rozgrywek. Z oczywistych względów środowe spotkanie zaczął na ławce rezerwowych.

Mecz punktami otworzył Ovidijus Varanauskas, a po kolejnym trafieniu Litwina było 7:4 dla gospodarzy. Jeszcze lepiej zrobiło się w 4. minucie, gdy punkty dokładali Piotr Śmigielski oraz Paweł Leończyk - kolejno 11:6 i 13:8. Stelmet szybko doprowadził do remisu, a w 7. min, po trafieniu Quintona Hosleya to rywale prowadzili 17:15. Mecz był szybki, ale obie drużyny nie potrafiły ustrzec się błędów. Do tego sopocianie nie byli w stanie zdobyć punktów w ostatnich 2 min kwarty więc przegrali ją 20:25.

W drugiej części gry tempo nie spadło. Sopocianie pokazali kilka ładnych akcji dwójkowych, w których jednym z bohaterów był Milan Milovanović. Pomiędzy 14. a 17. min tylko on punktował dla Trefla. Przełamał to Leończyk na wynik 30:36. Na zakończenie przedostatniej minuty kwarty punkty dołożył także Jermaine Flowers i było 36:40. Niestety dla sopocian, dwie trójki z rzędu trafił Hosley. A Trefl, przez 20 min rzucił celnie zza linii 6,75 m tylko raz, za sprawą debiutującego Greene'a.

Trzecia kwarta zaczęła się przy prowadzeniu gości 46:38. Przewagę szybko powiększył Jarosław Mokros (38:48). Sopocianie zaczęli gubić się w obronie, rywale zdobywali łatwe punkty więc za chwilę mieliśmy najwyższą przewagę Stelmetu w meczu (43:56). Kiedy jednak żółto-czarni zrobili reorganizację szyków defensywnych, 4 pkt z rzędu zdobył Leończyk i Trefl zaczął odrabiać straty (50:58). Ten sam koszykarz rozpoczął celnym wolnym ostatnią minutę tej części gry, następnie po trójce dołożyli Flowers i Damian Jeszke więc było już tylko 60:63.

Kilka dziwnych akcji otworzyło czwartą część gry. Wreszcie z okolic 8. metra trójkę posłał Łukasz Kolenda zapewniając kolejny w meczu remis (63:63). Stelemt szybko odpowiedział 6 pkt (63:69) i Trefl znowu musiał gonić. I choć uruchomił się w ataku, to po trójce Łukasza Koszarka i przechwycie oraz punktach z kontry Przemysława Zamojskiego w 37. min było już 82:72 dla przyjezdnych. Grali oni w takim rytmie, że zadanie Trefla, jakim było zniwelowanie straty, stawało się niemal niemożliwe. I choć żółto-czarni ponownie uruchomili się w ataku, to ponieśli porażkę.

Wyniki 23 kolejki

• TREFL SOPOT - Stelmet Enea BC Zielona Góra 85:90 (20:25, 18:21, 22:17, 25:27)
  • ARKA GDYNIA - Polpharma Starogard Gd. 86:80 (25:17, 16:26, 14:17, 31:20)
  • Anwil Włocławek - Legia Warszawa 89:75 (18:14, 23:18, 26:20, 22:23)
  • King Szczecin - GTK Gliwice 92:91 (29:18, 20:20, 23:22, 20:31)
  • HydroTruck Radom - AZS Koszalin 91:78 (16:27, 28:20, 17:10, 30:21)
  • Polski Cukier Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 91:77 (28:22, 24:22, 19:19, 20:14)
  • Spójnia Stargard - Miasto Szkła Krosno 90:78 (17:25, 24:21, 21:22, 28:10)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - TBV Start Lublin 87:84 (27:16, 30:26, 13:24, 17:18)

Opinie (31) 3 zablokowane

• Aby zapełnić kibicami hale sportowe i stadiony (3)

to niedługo organizatorzy będą wpuszczali ludzi za darmo dodając do tego kiełbaskę z grilla i browarka.

• 39 14

• A przyczyniła się do tego moim zdaniem głównie komercjalizacja sportu typu: oficjalne kupowanie sobie miejsca w ekstraklasie itd., itp. Niedługo mistrzostwo sobie będzie można kupić i po co w ogóle rozgrywać sezon?

• (6)

Koszykarki mecz zamieniono na jarnark, szkoda że nie zagrał w przerwie Sławomir. Dopiero było by swojsko. No ale jak sołtys zarządza, to i folwark musi być. Szkoda, że to ten orwellowski, a nie sportowy. W tym klubie potrącił już rozum do reszty, co widać po wynikach i takich eventach jak dzisiaj. Stefański będzie wspominał, że jak został trenerem, to 9 tysi ludzi przyszło oglądać "grę", jego podopiecznych.
    Hucpa w biały dzień, by klub walczący o spadek, mający budżet na play off, grał w hali dla gwiazd i płacił pieniędzmi które i tak wrócą do miasta. Sprytna maszynka do uprawiania kolesiostwa i hodowli etatów znajomków. Kibice to tu są raczej elementem gry, a nie odbiorcą widowiska.

• 4 3

• Człowieku, Koszykówka nie może być sportem niszowym !! (1)

trzeba to wypromować wśród dzieci, w koszykówkę powinno się grac na wf

• 4 0

• Bardzo słusznie.

Niemniej powinno iść to w parze z poziomem sportowym, bo u Stefana to się dzieciaki po prostu zniechęcą.

• 0 0

• a wszystko i tak sponsorowane z naszych podatków i ijeszcze płacimy za bilety. dlatego nie chodzę na to g...o, żadne g...o. komuna zywa

• 1 0

• stefan (1)

odejdz juz. serio. zarobiles g... osiagnales na poziomie sportowym.

• 13 13

• a co ty zrobiłeś kibicu plk oprócz stękania?

wybierz się na gastro badania, może wskażą ci jak ulżyć.

Żeby zrobić wynik w lidze, potrzeba czasu.

Zanim zaczniesz kogoś obrażać, ujawnij się publicznie i pokaż swoje osiągnięcia sportowe...

• 3 1

• Sztuczny tłok (1)

• 14 4

• Ta dzieciarnia przeszkadzała a nie pomagała w grze... i w oglądaniu

• 8 1

• gdzie te bilety za darmo rozdawali? :)

Chetnie za darmo pojde na nastepny mecz ale tylko za darmo

• 9 3

• Żenada

Wszystkie szkoły w województwie dostały wejściówki żeby tylko padł rekord... skoro już ściągnęli tyle dzieciaków „srednio” zainteresowanych koszykówką to mogli chociaż w przerwie meczu jakieś atrakcje dla tych tłumów wymyślic a zamiast konkursów itp podpisywali na i**otycznej scenie kontrakt sponsorski z lotniskiem :D to było tak emocjonujące, że dzieciaki dosłownie pos**ły się przejęcia ;) brawo... może w niższej lidze będzie bardziej zaimponują takie rozwiązania i szopki...

• 0 0

• wiadomo że liga wypłaca bonusy za frekwencję wiec chyba tylko o to chodziło z kaszubskim meczem (6)

Zeby na jeden mecz przyszło wiecej ludzi niż przez cały sezon na Arkę. Tylko co z tego pikniku skoro finalnie może się to i tak skończyć pierwsza ligą. Co do meczu to dziś Trefl zagrał naprawdę dobrze jak na to co pokazywał przez cały sezon i nawet trudno mieć duze pretensje że akurat ze Stelmetem sobie nie poradził. Kontuzja Bakera i nowy (kolejny) amerykanin sprawiły że gra była dużo szybsza i ciekawsza. Mniej było tego trzymania gały na obwodzie do 20 sekundy akcji, żeby potem oddawać rozpaczliwe rzuty wymuszone kończącym sie czasem. Sporo akcji kombinacyjnych. Niestety w czwartej kwarcie wróciły stare zmory Trefla czyli juniorskie straty na obwodzie i nerwowe kończenie akcji w ostatnich sekundach. I chyba to właśnie zaważyło na tym, że nie udało się sprawić niesodzianki i pokonać przyjezdnych. Najgorsze, że stało się to po tym jak doprowadziliśmy do remisu.
    Widać, że Stefan na ławce spowodował pozytywne ożywienie drużyny, oby nie okazało się to zbyt późne.

• 9 10

• (5)

"Zeby na jeden mecz przyszło wiecej ludzi niż przez cały sezon na Arkę"? - wróć do szkoły albo weź korepetycje z matematyki

• 9 1

• 15 meczy arki u siebie razy średnio 600 widzów to wychodzi jakieś 8 tysięcy (4)

jak nie jak tak?

• 2 7

• Jakbyś kiedyś wpadł, zamiast trolować w necie (2)

to byś zobaczył te swoje 600 sztuk ;)

Generalnie naajbardziej żenująca jest megalomania - puste trybuny na typowym meczu w Ergo (bo hala Asseco to ponoć ziemianka, zbudujmy taką, że do środka wejdzie komplet kibiców Lechii Gdańsk z kolejki kopanej + ci od koszykówki i siatkówki). Spadniemy z hukiem, ale rekord frekwencji sztucznie napompowany jest! Brawo my!

• 3 0

• Może się zdziwisz ale ja wolałbym żeby mecze Trefla były na hali 100-lecia (1)

Zwłaszcza przy tej frekwencji która jest słabnąca na skutek wyników sportowych Trefla. Nie ja organizuję mecze w Ergo ale zgadzam sie, że to totalny bezsens i bez jakiegoś dziwnego układu pod stołem to by się nie mogło odbyć.

Ale nie kłam też, że na arkę przychodza tlumy bo tak nie jest, Nie chodzę ale czasami podają frekwencję przy relacjach w internecie a nawet czasem jak w TV widze przebłyski to żółte puste krzesełka są najbardziej widoczne. A pomysł z kotarą to już dawno w Gydni został zrealizowany z wiadomej przyczyny.

• 1 0

• I bardzo słusznie, z hali 100-lecia zapewne obydwoje mamy świetne wspomnienia. Średnia frekwencja czy to Trefla, czy Asseco czy ligowa jest marna - wg znanych mi badań tylko w przypadku dwóch drużyn (Anwil, Stelmet) jest na poziomie 3k, w przypadku 4 poniżej 1k, obie drużyny Trójmiejskie pałętają się w środku stawki. A żółte miejsca będziesz widział, skoro stopień zapełnienia hali w Gdyni jest na poziomie 40%. Co więcej, ani pogłębianie linii podziału, które reprezentujesz, ani jakieś rebrandingi w kierunku kopanej sytuacji nie uzdrowią. Prędzej skończy się na jednej niszowej drużynie bez wsparcia szerszej trójmiejskiej publiki.

• 2 0

• 600 widzów (albo mniej) to chodzi na trefla

• 2 0

• wstyd

prawdziwy rekord frekwencji to był na hokeju bez sztucznych podejsc i obiecanych kiełbasek

• 20 2

• Logika

Niedawno pisaliście że 12000 na Lechii to dramat. Teraz że 9000 na treflu to super wynik.
    Warto jeszcze dodać że jakiś czas temu mecz o superpuchar Polski w siatkówce oglądało 4500.
    Do tego trzeba dodać że mecze Lechii są na otwartym stadionie i pogoda bywa różna a w hali jest stała.