stat

Prawie nic nie zostało z Atomu Trefla w Sopocie

Trójmiasto bez seniorskiej siatkówki pań

20 kwietnia 2017, 17:30
mad

Atom Trefl Sopot

Przekazanie drużyny sopockich siatkarek do Krakowa sprawia, że w Trójmieście nie ma obecnie żadnego zespołu seniorek w rozgrywkach ogólnopolskich. Zaledwie dwa inne kluby prowadziły w tym sezonie szkolenie w kategorii juniorek. Reszta trenowała zawodniczki 17-letnie i młodsze. I właśnie do nastolatek zamierza ograniczyć swą działalność Trefl. Co więcej będzie się ona koncentrowała głównie w Gdańsku, gdyż w Sopocie utrzymywana jest współpraca tylko z jedną szkołą podstawową.TREFL PRZENOSI DRUŻYNĘ DO KRAKOWA. ZAGŁOSUJ I OCEŃ TĘ DECYZJĘ

Atom Trefl Sopot okazał się kolosem na glinianych nogach. Przez osiem lat działalności zdobywał seniorskie trofea z tytułami mistrzyń Polski włącznie, ale za tym nie poszła rozbudowa szkoleniowych struktur. Pomiędzy pierwszą drużyną, a kolejnymi jest wielka wyrwa pokoleniowa.

Po decyzji Kazimierza Wierzbickiego o przenosinach zespołów Orlen Ligi do Krakowa, z Sopotu praktycznie znika siatkówka. Przedsięwzięcia, które klub realizuje w ramach szkolenia młodzieży, zlokalizowane są przede wszystkim w Gdańsku.

- Mamy szkolenie mini siatkówki, obejmujące szkoły podstawowe. Odbywa się ono pod egidą współdziałającej z męskim Lotosem Treflem Gdańsk, Akademią Siatkówki Trefla. Ruszyła ona we wrześniu i szkoli w koedukacyjnych klasach młodych siatkarzy i siatkarki. Jej organizatorami są Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz Miasto Gdańsk. Tutaj nauka trwa także na na poziomie gimnazjum, czyli w rozgrywkach młodzieżowych drużyny młodziczek. Szkołą patronacką Akademii Siatkówki Trefl jest Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Gdańsku. Poza nią w projekcie biorą udział także inne szkoły podstawowe z Gdańska nr: 12, 19, 79, 85, 86 oraz zlokalizowana w Sopocie "9" - informują w klubie.
WE WRZEŚNIU RUSZYŁA AKADEMIA SIATKÓWKI TREFL

TRÓJMIEJSKIE DRUŻYN W ŻEŃSKIEJ SIATKÓWCE W SEZONIE 2016/17
Seniorki
Atom Trefl Sopot

Młoda Liga
brak

Juniorki
Energa Gedania
MKS Olimpijczyk Gdańsk

Kadetki
Energa Gedania
Energa SN Gedania
Gdyńska Akademia Siatkówki
KATS Alpat
SPK Sopot

Młodziczki
Energa SN Gedania I
Energa SN Gedania II
Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk
KATS Alpat Gdynia
Gdyńska Akademia Siatkówki
PAS - MKS Olimpijczyk Gdańsk


Już w poprzednim sezonie, próbując ograniczyć koszty działalności, Atom Trefl przekazał drużyny kadetek, juniorek i Młodej Ligi do Malborka. Sam formalnie nie miał żadnej innego zespołu, gdyż młodziczki funkcjonowały już jako Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk.

W młodziczkach Akademia Siatkówki Trefl II Malbork została sklasyfikowana na 7. miejscu w województwie pomorskim, natomiast ta z Gdańska na 12. U juniorek właśnie trwa w Malborku finał mistrzostw Polski, a w drużynie grają m.in. Monika Fedusio i Martyna Łukasik, które z powodzeniem występowały w zakończonym właśnie sezonie Orlen Ligi. Nie wiadomo jeszcze czy projekt siatkarki w Malborku, we współpracy z miejscowym Orłem, będzie kontynuowany. Decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach.

Atom Trefl za szkolenie młodzieży zabrał się w zeszłym roku. Na trójmiejskiej mapie klubów robiących to od lat znajdziemy kilka stałych pozycji jak: Energa Gedania, Olimpijczyk Gdańsk i Alpat Gdynia. Każdy z nich prowadzi kolejne nabory do grup młodzieżowych, ale tylko gdańskie kluby miały zespoły juniorskie, czyli do 19 lat.

Problem może stanowić fakt, że zdolne pokolenia siatkarek mogą nie mieć gdzie grać w drużynach seniorskich. Po przenosinach Atomu Trefla do Krakowa Trójmiasto nie ma żadnego kobiecego zespołu od Orlen Ligi do II ligi włącznie. Wszyscy skupiają się na szkoleniu młodzieży.

Tabela końcowa

Siatkówka - kobiety
M Z P Sety Pkt.
1 Chemik Police
2 Grot Budowlani Łódź
3 Developres SkyRes Rzeszów
4 Impel Wrocław
5 Tauron MKS Dąbrowa Górnicza
6 ŁKS Commercecon Łódź
7 Profi Credit Bielsko-Biała
8 Giacomini Budowlani Toruń
9 ATOM TREFL SOPOT
10 Polski Cukier Muszynianka
11 Enea PTPS Piła
12 Pałac Bydgoszcz
13 Legionovia
14 KSZO Ostrowiec Św.

Po sezonie Atom Trefl Sopot sprzedał licencję w Orlen Lidze Proksimie Kraków. Od nowych rozgrywek będzie więc występował pod nazwą Trefl Proxima Kraków.

Tabela wprowadzona: 2017-05-07

terminarz i tabela ligowa »
 • finał
 • Chemik Police - Grot Budowlani Łódź 3:0 i 3:1
 • o 3. miejsce
 • Impel Wrocław - Developres SkyRes Rzeszów 2:3 i 0:3
 • o 5. miejsce
 • Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - ŁKS Commercecon Łódź 3:0 i 3:0
 • o 7. miejsce
 • Profi Credit Bielsko-Biała - Giacomini Budowlani Toruń 2:3 i 3:2, złoty set 15:12
 • o 9. miejsce
 • Polski Cukier Muszynianka - ATOM TREFL SOPOT 2:3 i 1:3
 • o 11. miejsce
 • Enea PTPS Piła - Pałac Bydgoszcz 3:1 i 2:3
 • o 13. miejsce
 • KSZO Ostrowiec Św. - Legionovia 1:3 i 3:0, złoty set 13:15
 • Braże o miejsce w Orlen Lidze - do trzech zwycięstw
 • KSZO Ostrowiec Św. - Wisła Warszawa 3:1

mad