Obiekty sportowe otwierane będą etapami. Harmonogram, co i kiedy?

25 kwietnia 2020, 13:40
Jacek Główczyński
Najnowszy artukuł na ten temat

Asseco Arka Gdynia na kwarantannie. Jeden z koszykarzy zakażony SARS-Cov-2

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan udostępniania obiektów sportowych, które zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa. Od 4 maja udostępnione zostaną do treningów boiska oraz inne obiekty otwarte, ale przebywać będzie mogło na nich maksymalnie sześć osób jednocześnie. W kolejnym etapie mają być otwarte sale szkolne, a w następnie: baseny, siłownie i kręgielnie.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Czy siłownie i fitness kluby można otworzyć szybciej?Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, ministra Sportu i Turystyki przedstawił zasady "odmrażania" życia sportowego na obiektach, które zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa.

I ETAP - lasy, parki, plaże itp.Proces otwierania podzielono na etapy. Pierwszy uznano za dokonany, gdyż zaliczono do niego otwarcie lasów i parków, co dokonało się 20 kwietnia.

Gdańsk i Gdynia już kilka dni temu deklarowały nam gotowość do otwarcia obiektów, jeśli będą konkretne decyzjeII ETAP - obiekty sportowe otwarteDrugi etap dotyczy obiektów otwartych. Od 4 maja będzie można korzystać m.in.: ze stadionów sportowych (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boisk szkolnych i wielofunkcyjne (w tym Orliki). Otwarta będzie także infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartejdo uprawiania sportów wodnych.

Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. Na korcie limit wynosi 4 osoby. Na pozostałych obiektach, które otwierane będą w drugim etapie - limit to maksymalnie 6 osób.

Obowiązywać będą także względy bezpieczeństwa takie jak: rygor zasłanianie twarzy, zachowania dystansu oraz dezynfekcji rąk oraz sprzętów sportowych. Nie będzie można korzystać z szatni na tych obiektach.

- Trening będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa - wyjaśniła minister Dmowska-Andrzejuk.

III ETAP - sale szkolne i hale sportoweTrzeci etap, którego terminu jeszcze nie określono, dotyczyć będzie sal szkolnych i hal sportowych. Obowiązywać będą takie same ograniczenia co do liczby ćwiczących jak i zasad bezpieczeństwa jak w drugim etapie, z dezynfekcją sprzętu włącznie.

IV ETAP - obiekty zamknięteCzwarty etap, również na razie bez wskazanego terminu, dotyczy innych obiektów zamkniętych takich jak: baseny, siłownie i kręgielnie. Mowa jest także o: klubach tanecznych, czy zajęciach tenisa stołowego, squasha, badmintona, sportów walki oraz parkach trampolin, skateparkach i ściankach wspinaczkowych, które odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach.

Premier Morawiecki podkreślał, że wdrażanie kolejnych etapów będzie uzależnione m.in. od: liczby zachorowań na koronawirusa, ale także od liczba dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych.

Jakie dodatkowe obowiązki od 20 kwietnia mają piłkarze i kluby ekstraklasy?W momencie uruchomienia obiektów wskazanym w czwartym etapie, możliwe ma być także organizowanie imprez sportowych na otwartej przestrzeni do 50 osób i bez udziału publiczności.

Dla sportowców wyczynowych otwarte zostaną Centralne Ośrodki Sportu w Wałczu i Spale. Wytypowanych do treningów 250 sportowców z dyscyplin olimpijskich od 24 kwietnia poddanych jest kwarantannie, by po 14 dniach móc przenieść się do COS.

V ETAP - imprezy sportowe z udziałem publicznościOtwarcie imprez sportowych na co najmniej tysięczną publiczność, która będzie obowiązana przestrzegać nowych zasad sanitarnych. Tak one, jak i terminy przeprowadzania takich imprez będą określane później i jak zaznaczono, może być to "odległa przyszłość".

Na razie jest zgoda na wznowienie rozgrywek ligowych piłkarskich oraz w jeździe na żużlu, ale bez udziału publiczności. Rywalizacja w tej pierwsze dyscyplinie ma zostać wznowiona 29 maja, a w drugiej 12 czerwca.

Co z I ligą żużla, w której ma wystartować Zdunek Wybrzeże Gdańsk?Ekstraklasa SA po zakończeniu rządowej konferencji natychmiast opublikowała etapy restartu rozgrywek krajowej elity, które mają rządową akceptację. Poczynione jednocześnie zastrzeżenie, że każdy punkt uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń nadrzędnych Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ponadto potwierdzono, że spotkania będę rozgrywane bez udziału publiczności do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową. Do obsługi meczowej zostanie wskazana niezbędna minimalna grupa osób. Ekstraklasa już rozpoczęła prace nad procedurą określającą szczegóły organizacyjne, które będą wytycznymi dla klubów i partnerów mediowych rozgrywek.

PLAN WZNAWIANIA TRENINGÓW I MECZÓW EKSTRAKLASY

  • 3-04.05 - testy zawodników i członków sztabów
  • od 4.05 - treningi w grupach kilkuosobowych
  • od 10.05 - treningi drużynowe
  • 27-28.05 - testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
  • 29-31.05 - 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
  • 18.07-19.07 - zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów