stat

Okrojona inauguracja IV ligi. Derby Arka - Lechia rezerw przełożone

5 marca 2020, 16:00
Damian Konwent

8 marca rozpoczną piłkarze trójmiejskich drużyn IV ligi. Jednak zagrają tylko: Gedania i Jaguar Gdańsk. Na rozegranie derbów rezerw Arki Gdynia i Lechii Gdańsk nie wyraziła zgody policja, motywując wniosek względami bezpieczeństwa. Być może mecz się odbędzie dopiero 25 marca. My na cykl poświęcony niższym ligom zapraszamy 12 marca. Wówczas przedstawimy V-ligowców.Sprawdź, o jakich sprawach pisaliśmy we wcześniejszych artykułach cyklu o niższych ligach piłkarskichGedaniaGedania to obecnie 12. drużyna IV ligi. Aspiracje trenera Piotra Kortasa i jego podopiecznych sięgają jednak nieco wyższej. Ligowe zmagania rozpoczną od poważnego testu, bo w niedzielę o godz. 12 zmierzą się na wyjeździe z piątym w tabeli Stolemem Gniewino.

- Nasza kadra zmieniła się nieco, a ostatnie sparingi miały charakter przetestowania wariantów i w nowych rozwiązań. Wyniki nie odegrały większego znaczenia, ale w ostatnim, wygranym 6:1 z Wisłą Tczew przygotowaliśmy zespół już typowo pod wiosenną inaugurację. Do niej przystąpimy z rywalem z wyższej półki, ale podobnie było pół i rok temu, a spotkania były wyrównane. W ostatnich tygodniach widziałem zaangażowanie i liczę, że zakończymy sezon w górnej "ósemce", a gdy już się w niej znajdziemy, zaczniemy ogrywać młodzież - mówi nam trener Kortas.
Do drużyny zimą dołączyło trzech nowych piłkarzy, ale z kolei czterech się z nią pożegnało. Szkoleniowiec IV-ligowca liczy jednak, że drużynę zasili jeszcze przynajmniej jeden gracz.

Piłkarze Gedanii przystąpili do treningów 14 stycznia. Ćwiczyli 3-4 razy w tygodniu, a w trakcie przygotowań do rundy wiosennej rozegrali w sumie 8 sparingów, ale tylko ostatni, który był decydującym sprawdzianem przed inauguracją, udało się wygrać. Ponadto podopieczni Piotra Kortasa w trzech meczach zremisowali, a w pozostałych czterech przegrali.

Ruchy kadrowe w Gedanii w zimowym oknie transferowym


Przyszli: Mateusz Kobyliński (poprzedni klub: Pomezania Malbork), Michał Patora (Wisła Płock), Seweryn Wroński (GKS Przodkowo)

Odeszli: Paweł Deja (nowy klub: Grom Nowy Staw), Mateusz Wiśniewski (Sokół Zblewo), Jakub Banach (Chojniczanka Chojnice), Paweł Pianka (Kaszubia Kościerzyna)

Zimowe sparingi

 • Beniaminek Starogard Gd. 1:3
 • Arka Gdynia CLJ 0:0
 • Arka II Gdynia 1:1
 • Sopocka Akademia Piłkarska 1:2
 • MKS Władysławowo 2:2
 • Lech Rypn 1:3
 • Wkra Żuromin 1:3
 • Wisła Tczew 6:1


Jaguar GdańskJaguar Gdańsk plasuje się najniżej z trójmiejskich drużyn w IV lidze. Aktualnie zajmuje 16. miejsce z 2 zwycięstwami, 5 remisami i 10 porażkami na koncie. Trener Marek Szutowicz liczy jednak na swój zespół i wierzy, że w kolejnym sezonie również będziemy mogli oglądać jego podopiecznych na tym poziomie rozgrywkowym.

Przed nimi jednak niełatwe zadanie, bo rundę wiosenną zainaugurują spotkaniem z liderem - GKS Przodkowo. W dwóch kolejnych meczach zmierzą się ponadto z Arką II i Lechią II, zatem początek nie będzie należał do najłatwiejszych. 11 sparingów miało jednak odpowiednio przygotować piłkarzy do walki o utrzymanie. Jaguar odniósł w nich 6 zwycięstw, 4 remisy i 1 porażkę.

Zimą do drużyny dołączyło czterech nowych graczy. Wśród nich jest m.in. Jakub Górski, który ostatnio trenował w rezerwach Rakowa Częstochowa czy Patryk Brzeski, który jeszcze jakiś czas temu ćwiczył z Lechią Gdańsk.

- Całe przygotowania zostały zrealizowane w 100 proc. To żywy organizm, więc trzeba było reagować na bieżąco i dobierać obciążenia do możliwości wysiłkowych zawodników. Sparingi rozgrywaliśmy co trzy dni, a środowe traktowaliśmy jako jednostki treningowe. Udało się to dzięki pięknemu obiektowi, na którym finalizujemy remonty. Niestety sport jest brutalny i po rundzie jesiennej mamy 11 punktów, więc czeka nas heroiczna walka o utrzymanie. Ale spokojem podchodzimy do rundy wiosennej. Do szatni wpuszczona została świeża krew i zostali ci, którzy wpisują się w wizję rozwoju klubu. Liczę, że nowi piłkarze będą wartością dodatnią i zagrają w wyjściowej "11". Ponadto, w obwodzie mamy młodych piłkarzy, którzy również ocierają się o ten skład. Chcemy ogrywać ich i wierzymy, że za jakiś czas będą mogli spróbować sił w wyższych ligach - wyznaje trener Jaguara.

Ruchy kadrowe w Jaguarze Gdańsk w zimowym oknie transferowym


Przyszli: Jakub Górski (Raków II Częstochowa), Patryk Brzeski (Assyriska FF Södertälje, Szwecja), Piotr Wieczorek (Wierzyca Pelplin), Radosław Krysiński (wolny transfer)

Odeszli: Przemysław Dembek, Radosław Szuba, Dominik Bucholc, Kordian Sołtysik, Jakub Zych

Zimowe sparingi

 • Jaguar juniorzy młodsi 7:2
 • Zaborze Zabrze 4:1
 • Osiczanka Osice 12:1
 • Orzeł Trąbki Wielkie 10:0
 • Bałtyk II Gdynia 1:2
 • Kaszubia Kościerzyna 3:5
 • Sokół Ostróda 1:3
 • GKS Kolbudy 3:5
 • Grom Nowy Staw 1:1
 • Olimpia Elbląg 2:0
 • MKS Władysławowo 5:1


Arka II GdyniaRezerwy Arki Gdynia nie zagrają 8 marca z Lechią II Gdańsk. Mecz został przełożony na wniosek policji ze względów bezpieczeństwa. Być może mecz się odbędzie dopiero 25 marca.

W ramach przygotowań żółto-niebiescy rozegrali w sześć sparingów i ani jednego nie przegrali.

- Jestem zadowolony z przebiegu zimowego cyklu przygotowań, a także sparingów. Jak wiadomo, dopiero liga nas zweryfikuje. Szkoda tylko, że nie możemy rozpocząć jej od spotkania z Lechią. Chłopaki będą mieli wolny weekend od grania, bo niestety nie udało się znaleźć sparingpartnera. Skład pozostał praktycznie niezmieniony, a nasz cel jest ten sam. Sprawa awansu jest wciąż otwarta i na nim się wciąż skupiamy - deklaruje trener Rober Wilczyński.
Do drużyny nie dołączył żaden nowy piłkarz. Maksymilian Banaszewski się z nią pożegnał i odszedł do I-ligowego Chrobrego Głogów. Jesienią strzelił 5 goli.

Ruchy kadrowe w Arce II Gdynia w zimowym oknie transferowym


Odeszli: Maksymilian Banaszewski (Chrobry Głogów)

Zimowe sparingi

 • Gedania 1:1
 • Arka Gdynia CLJ 4:1
 • Sportis Łochowo 2:0
 • Polonia Bydgoszcz 4:4
 • Olimpia Elbląg 2:1
 • Bałtyk Gdynia 3:3


Lechia II GdańskDo rundy wiosennej, Lechia II Gdańsk przystępuje jako 6. drużyna IV ligi. Jednak ze względu na przełożone spotkanie z Arką II Gdynia, biało-zieloni również musieli odłożyć inaugurację ligowych zmagań. 14 lub 15 marca zmierzą się z Jaguarem Gdańsk, a w ten weekend część młodych piłkarzy rozegra spotkanie w Centralnej Lidze Juniorów.

Zespół rozpoczął przygotowania od badań, a 10 stycznia po raz pierwszy wyszedł na boisko. W 6 rozegranych sparingach, tylko 1 zakończył się porażką (3:4 z Sokołem Ostróda), 1 remisem (1:1 z Sokołem Zblewo), a w pozostałych spotkaniach kończyły się zwycięstwami.

- Jestem zadowolony z realizacji planów. Wszystkie sparingi zostały rozegrane zgodnie z planem, ale najważniejsze, że udało się uniknąć kontuzji, które były naszą zmorą w poprzednich miesiącach. Pogubiliśmy przez to kilka punktów, ale każdy odpowiednio przepracował zimowy cykl i wygląda to naprawdę obiecująco. Mecze kontrolne pokazały, że chłopaki są w dobrej formie, a weryfikacja przyjdzie w lidze. Obecnie skupiamy się na promocji młodzieży do pierwszego zespołu i najbardziej liczymy na indywidualny rozwój każdego zawodnika - podsumowuje trener Dominik Czajka.
Lechia Gdańsk ma ten komfort, że może rotować piłkarzami między pierwszą, a drugą drużyną. Mimo to do zespołu dołączył Jakub Sangowski, a ponadto z wypożyczenia wrócił Mateusz Żukowski. Po III lidze rozeszli się z kolei: Dominik Rycewicz, Jan Kopania i Mateusz Lewandowski.

Ruchy kadrowe w Lechii II Gdańsk w zimowym oknie transferowym


Przyszli: Jakub Sangowski (Zagłębie Lubin), Mateusz Żukowski (powrót z wypożyczenia, Chojniczanka)

Odeszli: Dominik Rycewicz, Jan Kopania, Mateusz Lewandowski

Zimowe sparingi

 • Sokół Zblewo 1:1
 • Pomezania Malbork 7:0
 • Bałtyk Gdynia 2:0
 • Grom Nowy Staw 5:1
 • Sokół Ostróda 3:4Centralna Liga JuniorówTego weekendu rozpoczną się również rozgrywki w Centralnej Lidze Juniorów. Nasi reprezentanci: Arka Gdynia i Lechia Gdańsk zagrają spotkania przed własną publicznością. Żółto-niebiescy podejmą Legię Warszawa, natomiast biało-zieloni zmierzą się ze Śląskiem Wrocław.

MECZE Z UDZIAŁEM TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW W NAJBLIŻSZEJ KOLEJCE:
III Liga
BAŁTYK GDYNIA - Unia Janikowo, piątek, godz. 19:30. ul. Kazimierza Górskiego 10
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
JAGUAR GDAŃSK - GKS Przodkowo, niedziela, godz. 11, ul. Budowlanych 49
Stolem Gniewino - GEDANIA, niedziela, godz. 12
ARKA II GDYNIA - LECHIA II GDAŃSK, przełożony
SPRAWDŹ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

Centralna Liga Juniorów U-18
LECHIA GDAŃSK - Śląsk Wrocław, niedziela, godz. 12, ul. Traugutta 29
ARKA GDYNIA - Legia Warszawa, niedziela, godz. 12:15, ul. Kazimierza Górskiego 10
SPRAWDŹ TERMINARZ CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW