Gdański zespół znika z piłkarskiej mapy

8 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Sumowski

Olimpia Osowa piłka nożna

Jeszcze w tym tygodniu władze Olimpii Osowa złożą do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej rezygnację z udziału w rozgrywkach V ligi. Powodem tej decyzji są wysokie koszty wynajmu boisk i oczekiwanie na budowę pełnowymiarowego obiektu przy Szkole Podstawowej nr 81. To ma powstać najwcześniej w 2018 roku. Do tego czasu w klubie pozostaną jedynie zespoły juniorskie.Olimpia Osowa w V lidze występuje od 2011 roku, gdy wywalczyła awans z A klasy. W poprzednich rozgrywkach drużyna prowadzona wówczas przez Jacka Grembockiego otarła się o awans do IV ligi zajmując 2. miejsce w grupie.

ZOBACZ RANKING TRÓJMIEJSKICH DRUŻYNA ZA SEZON 2015/16

Teraz sytuacja jest zupełnie odmienna. Olimpia to ostatni zespół w tabeli. Podopieczni Mariusza Radonia nie mają łatwego piłkarskiego życia. Od 2011 roku odkąd zespół musiał opuścić boisko przy ul. Myśliborskiej, nie posiada własnego obiektu i mecze ligowe rozgrywał w Gdyni na obiekcie przy ul. Nauczycielskiej. Natomiast treningi odbywał w Kokoszkach, na Żabiance, na Zaspie czy na Orliku w Osowie.

W minionym roku klub stracił głównego sponsora i nie jest w stanie w dalszym ciągu pokrywać ciągłych kosztów wynajmu boisk. Dlatego Olimpia zamierza wycofać zespół seniorów z V ligi.

- W Gdyni traktowali nas bardzo dobrze, mieliśmy atrakcyjne warunki wynajmu boiska. Niestety, nie stać nas na to, by grać i trenować wiosną. Do końca tygodnia złożymy odpowiednie pismo do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej - mówi skarbnik Olimpii Tadeusz Littwin.
Gdański klub od kilku lat czeka na własne boisko. Olimpia liczyła na to, że pełnowymiarowy obiekt ze sztuczną nawierzchnią powstanie przy Szkole Podstawowej nr 81 zobacz na mapie Gdańska. Dzięki dofinansowaniu Rady Dzielnicy Osowa w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014, opracowany został projekt budowy obiektu.

- Koszt ma wynieść około 3 mln zł. Zaangażowaliśmy w ten projekt wiele osób: mieszkańców Osowy, radnych miasta, dzielnicy. Jest już zezwolenie na budowę, która ma zostać zlecona ze środków miejskich - mówił nam w listopadzie 2015 roku prezes Olimpii Dariusz Milczyński.
OLIMPIA MUSI RADZIĆ SOBIE BEZ WŁASNEGO BOISKA

W czerwcu ubiegłego roku podczas obywatelskiego spotkania Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza i jego zastępców z mieszkańcami dzielnicy Osowa w ramach cyklu "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk", poinformowano, iż projekt jest nieaktualny, ale modernizacja przyszkolnego boiska jest nadal w planach.

"Przy szkole będą prowadzone prace modernizacyjne. Utworzone zostanie duże boisko z trybunami na ok. 300 miejsc. Zgodnie z wiedzą Biura Rozwoju Gdańska projekt jest już zatwierdzony i zostało wydane pozwolenie na budowę. Niestety z uwagi na zmianę przepisów PZPN (powiększenie terenu boiska o 8 metrów) projekt jest na dzień dzisiejszy nieaktualny. Obecnie boisko jest w fazie przeprojektowywania. W chwili obecnej nie wiadomo, kiedy inwestycja zostanie zrealizowana. Biuro Rozwoju Gdańska cały czas zabiega o to, żeby umożliwić tę inwestycję. Modernizacja będzie zabezpieczona w planie, który jest aktualnie opracowywany" - brzmiała oficjalna odpowiedź.

- Nowy projekt jest już w końcowej fazie. Boisko miało mieć 47 metrów, a będzie 55. Staraliśmy się nawet o powiększenie do 60, co umożliwiłoby grę na nim nawet w IV lidze. Były pewne trudności w związku z zaplanowaniem drogi przeciwpożarowej oraz dojazdu do pobliskich kortów oraz basenu, ale wspólnie z projektantem udało się wprowadzić odpowiednie rozwiązania. Chcemy jeszcze w lutym przedstawić projekt władzom miasta. Najbardziej pozytywny scenariusz to taki, wedle którego boisko będzie gotowe w 2018 roku. Nie jesteśmy jedyni w kolejce, ale liczymy, że się uda - mówi nam radny dzielnicy Osowa Karol Ważny.
Jeśli Olimpia doczeka się pełnowymiarowego boiska w Osowie i będzie mogła pełnić rolę gospodarza, seniorski zespół wróci do rozgrywek ligowych od B klasy. Do tej pory Olimpia prowadzić będzie wyłącznie szkolenie juniorów. Jedynym trójmiejskim zespołem na szczeblu V ligi pozostaje Polonia Gdańsk, która po rundzie jesiennej zajmuje 9. lokatę.

ZOBACZ AKTUALNĄ TABELĘ I GRUPY V LIGI