Ostatnie takie mistrzostwa Polski w windsurfingu. Medale dla Trójmiasta

22 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Piotr Myszka (POL82) i Radosław Furmański (POL28) podczas regat mistrzostw Polski w klasie RS:X w Sopocie. Piotr Myszka (POL82) i Radosław Furmański (POL28) podczas regat mistrzostw Polski w klasie RS:X w Sopocie.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zostali mistrzami Polski w klasie RS:X, które zakończyły się w Sopocie. Gospodarze z SKŻ Ergo w klasyfikacji seniorów zdobyli trzy medale. Prawdopodobnie były to ostatnie regaty tej rangi w tej specjalności.

Aż 37 zawodniczek i 24 zawodników stanęło na starcie mistrzostw Polski w klasie RS:X, które były rozgrywane w ramach Pucharu Prezydenta Sopotu. Tak duża frekwencja wynikała z faktu, że prawdopodobnie były to ostatnie regaty tej rankingi w tej specjalności. Na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku RS:X zastąpi klasa IQ Foil. Dotychczasowa deska jeszcze nie poszła w odstawkę tylko dlatego, że igrzyska w Tokio przełożone zostały na 2021.

Przypomnijmy, że w tej imprezie Polskę mają reprezentować: Piotr MyszkaZofia Klepacka. I właśnie oni zdobyli złote medale w Sopocie. Regaty stały pod znakiem kłopotów z wiatrem. Panie przeprowadziły trzy, panowie sześć wyścigów.

- W trakcie wyścigów sporo się działo, wiał szkwalisty wiatr, kręciło cały czas od brzegu, ciemne chmury z deszczem zmieniały kierunek wiatru i jego siłę, więc trzeba było dobrze czytać te zmiany. To były bardzo krótkie regaty, w których nie można było sobie pozwolić na margines błędu. Wywalczyłem nominację olimpijską do Tokio, a Radek Furmański jest moim sparingpartnerem oraz zawodnikiem rezerwowym na igrzyska, więc jesteśmy cały czas w treningu i w gazie. Dla nas RS:X to wciąż główna klasa - ocenił Myszka.
Deskarz AZS AWFiS Gdańsk wygrał cztery z sześciu wyścigów i wyprzedził w klasyfikacji generalnej Radosława Furmańskiego (Dobrzyński Klub Żeglarski), który po pierwszym dniu był liderem. Brąz zdobył Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), brązowy medalista olimpijski z Londynu, który zakończył już wyczynową karierę i aktualnie jest trener polskiej kadry RS:X.

- Nie liczyłem na żaden wynik, a okazuje się, że jeszcze jakoś się trzymam. Jestem w sentymentalnym nastroju, bo to w klasie RS:X osiągnąłem największe sukcesy, ale dobrze, że kończy się olimpijska przygoda tej deski. Pływam na foilu regularnie i teraz, gdy musiałem się przesiąść ponownie RS:X, poczułem jak ogromna jest różnica - podkreślał Miarczyński.
Wśród młodzieżowców najlepsi byli deskarze z Trójmiasta, którzy w klasyfikacji seniorów uplasowali się na miejscach 5-7. W tej kategorii wygrał Karol Manowiecki przed Przemysławem Szybkowskim (obaj SKŻ Ergo Hestia) i Dominikiem Lewińskim (GKŻ Gdańsk).

W rywalizacji seniorek złoto zdobyła Klepacka, która wygrała dwa z trzech wyścigów. Kolejne miejsca na podium zajęły sopocianki: Karolina Lipińska oraz Maja Dziarnowska.

W kategorii młodzieżowej najlepsza była Lidia Sulikowska (SKŻ Sopot), a wśród juniorów Anna Igielska (Gdański Klub Żeglarski) i Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot).

W Sopocie ścigali się też zawodnicy w klasie Raceboard. Klasą dla siebie były reprezentant Polski, Paweł Gardasiewicz, który wygrał wszystkie trzy wyścigi.

WYNIKI mistrzostw Polski RS:X 2020