Oszacują, ile kosztować będzie modernizacja stadionu żużlowego w Gdańsku?

16 stycznia 2021, 11:00
jag.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Jeśli przy ul. Długie Ogrody ma ponownie zawitać żużlowa ekstraliga, stadion trzeba zmodernizować. Wkrótce dowiemy się, jakie prace trzeba wykonać i ile to będzie kosztować Gdańsk, który jest właścicielem obiektu. Więcej zdjęć (1)

Jeśli przy ul. Długie Ogrody ma ponownie zawitać żużlowa ekstraliga, stadion trzeba zmodernizować. Wkrótce dowiemy się, jakie prace trzeba wykonać i ile to będzie kosztować Gdańsk, który jest właścicielem obiektu.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Jeśli przy ul. Długie Ogrody ma ponownie zawitać żużlowa ekstraliga, stadion trzeba zmodernizować. Wkrótce dowiemy się, jakie prace trzeba wykonać i ile to będzie kosztować Gdańsk, który jest właścicielem obiektu.

fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Kolejny kroczek zrobiony w kierunku modernizacji stadionu żużlowego. Przy ul. Długie Ogrody gościli eksperci Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz PGE Ekstraligi. Przygotują oni raport, w którym wskażą konieczny zakres prac do wykonania. Na tej podstawie klub i władze miasta oszacują, ile należy wydać pieniędzy i ile czasu będzie potrzeba, aby sprostać wymaganiom infrastrukturalnym niezbędnymi do startu w krajowej elicie.Kto zostanie Ligowcem Roku 2020? Wśród kandydatów m.in. Rasmus Jensen, żużlowiec Zdunek Wybrzeże GdańskTak jak zapowiadaliśmy przed niespełna miesiącem, w Gdańsku stawili się eksperci Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz PGE Ekstraligi. Wizytowali oni stadion żużlowy pod kątem spełnienia przez ten obiekt warunków licencyjnych związanych ze startami w ekstralidze. Jako że stadion jest własnością Gdańska obecni byli również miejscy decydenci odpowiedzialni za sport, a także reprezentanci klubu, który na co dzień użytkują ten obiekt.

- W porozumieniu z Urzędem Miasta Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu zaprosiliśmy na stadion przedstawicieli PGE Ekstraligi. Chcemy wiedzieć, z czym dokładnie będziemy musieli się zmierzyć w przypadku ewentualnego awansu. Na podstawie raportu, który otrzymamy w przyszłym tygodniu, będziemy znali zakres prac do wykonania. To z kolei powoli na oszacowanie kosztów oraz czasu niezbędnego do sprostania zadaniu. Wspólnie z władzami miasta chcemy opierać się na rzeczywistych danych, a nie na spekulacjach, ile co może kosztować - mówi Tadeusz Zdunek, prezes gdańskiego klubu żużlowego i tytularny sponsor drużyny ligowej.

Rasmus Jensen poszedł do pracy. Co robi zimą duński żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk? - wywiadZobacz jak dosypywano nawierzchnię na gdańskim torze żużlowym.


W grudniu informowaliśmy, że Gdańsk poprosił Ekstraligę o wsparcie w modernizacji stadionu żużlowegoPrzypomnijmy, że ostatnia większa modernizacja na gdańskim stadionie żużlowym miała miejsce w 1999 roku. Potem dokonywano tylko niezbędnych prac. Ja na przykład na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku dokonano w dużej mierzy wymiany nawierzchni toru. 500 ton granitu i 20 ton glinki wymieszano z dotychczasową nawierzchnią. Łącznie prace trwały ponad 60 godzin. Koszt inwestycji to około 130 tys. zł.

Aby sprostać oczekiwaniom ekstraklasy jeszcze przed wizytacją szacowano, że modernizacji lub wymiany będą wymagały: oświetlenie, wieżyczka sędziowska czy odpływ wody na płycie stadionu, a około 250 tys. zł trzeba będzie wydać na folię chroniącą tor przed opadami. Jednak nie można wykluczyć, że do tej listy dojdą kolejne punkty.

Ponad 60 godzin usypywali na nowo tor dla żużlowców Zdunek Wybrzeże GdańskLeszek Demski i Andrzej Polkowski, reprezentujący Główną Komisję Sportu Żużlowego oraz PGE Ekstraligę, w towarzystwie dyrektora Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu - Adama Korola, dyrektor - Leszek Paszkowski oraz zastępca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Sportu - Janusza Podraski oraz Tadeusza Zdunka przez wiele godzin kontrolowała stadion, sprawdzając najdrobniejsze szczegóły.

- Inwestycje na stadionie są konieczne, więc musieliśmy zainteresować się tym tematem, aby mieć czas na działania. Prawdopodobnie nie uda się wszystkiego zrobić od razu, dlatego jeśli dojdzie do modernizacji to będzie ona rozłożona w czasie. Można powiedzieć, że jesteśmy na etapie wstępnych przygotowań, a przedstawiciele PGE Ekstraligi byli zaskoczeni, że już teraz zorganizowaliśmy spotkanie. Od razu chcę zaznaczyć, że nie uważamy się za faworytów eWinner 1. Ligi i nie lekceważymy pozostałych drużyn. Będzie to na pewno trudny sezon, jednak wszyscy chcemy, żeby żużel w Gdańsku się rozwijał, więc musimy działać z wyprzedzeniem - dodaje prezes Zdunek.

Jakie szanse na powiększenie żużlowej ekstraligi od 2022 roku i czy na tym może skorzystać Zdunek Wybrzeże Gdańsk?Przypomnijmy, że w myśl obecnie obowiązującego regulaminu awans zdobędzie zwycięzca rozgrywek, a druga drużyna zmierzy się w barażu z przedostatnim zespołem ekstraligi. Jednak, jak informowaliśmy, droga do elity może być łatwiejsza. Trwają bowiem rozmowy nad powiększeniem rozgrywek w 2022 roku z 8 do 10 zespołów.
Gdyby od Ciebie zależała decyzja, na który wariant byś się zdecydował(a)?
52%

modernizacja obecnego stadionu żużlowego do wymogów ekstraligi

6%

przystosowanie innego gdańskiego stadionu do rozgrywania zawodów żużlowych

35%

wybudowanie nowego stadionu żużlowego

7%

nic nie robić, bo w mieście są dużo pilniejsze wydatki niż na stadiony

0%

inny wariant niż wyżej wymienione, podaj w komentarzach

zakończona

łącznie głosów: 977

jag.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (91)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.