Polacy sensacyjnie pokonali Chorwatów. Koszykarze dalej w grze o MŚ

17 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Taka atmosfera towarzyszyła meczowi Polaków w Ergo Arenie.

Zawodnicy z NBA okazali się niestraszni koszykarskiej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni sensacyjnie pokonali w Ergo Arenie mocną Chorwację 79:74 (21:21, 10:15, 23:22, 25:16) i dalej liczą się w grze o mistrzostwa świata. Najskuteczniejszy w naszej kadrze był były lider Trefla Sopot Adam Waczyński - 21 punktów. Debiut w seniorskiej reprezentacji zaliczył zawodnik Arki Gdynia Mikołaj Witliński.

Waczyński 21 (4x3), Hrycaniuk 14 (9 zb.), Slaughter 12 (2x3), Ponitka 12 (1x3), Cel 7 (1x3, 5 zb.) oraz Sulima 6, Sokołowski 5 (1x3), Łączyński 2 (6 as.), Gielo 0, Witliński 0, Gruszecki 0
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Rosso (Francja), Calatrava (Hiszpania), Kozlovskis (Litwa)
Widzów: 3290
Bogdanović 22 (1x3, 5 as.), Sarić 17 (2x3, 7 zb., 6 st.), Stipcević 6 (1x3), Zubac 6, Ramijak 4 oraz Zizić 13 (8 zb.), Simon 3 (1x3), Zubcić 3 (1x3), Mustapić 0, Bilinovać 0

Porażki Polaków z Włochami oraz Chorwatów z Litwinami prawiły, że zwycięzcy tych starć przybliżyli się do mistrzostw świata, a biało-czerwoni, jak ich najbliżsi rywale grają już z nożem na gardle.

W drugiej rundzie zmagań Polacy, Litwini oraz Węgrzy, którzy wcześniej grali ze sobą w grupie połączyli się z zespołami z drugiej grupy: Włoch, Chorwacji i Holandii. Mecze z pierwszej fazy zostały zaliczone do drugiej, więc drużyny nie startowały w niej od zera.

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ MECZU POLSKA - CHORWACJA
Tuż przed meczem odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano nowego partnera. Pakiety medyczne - po 14 na klub, zapewni w sezonie 2018/2019 Enel-med
W składzie biało-czerwonych mamy dwóch zawodników trójmiejskich klubów: Mikołaja Witlińskiego (POLSKA) z Arki Gdynia oraz Łukasza Kolendę (POLSKA) z Trefl Sopot
Natomiast w składzie gości jest m.in. czterech koszykarzy z NBA: Bogdan Bogdanović (Chorwacja) - Indiana Pacers, Dario Sarić (Chorwacja) - Philadelphia 76ers, Ivica Zubac (Chorwacja) - Los Angeles Lakers i Ante Zizić (Chorwacja) - Cleveland Cavaliers
W pierwszym meczu drugiej rundy eliminacji Polacy ulegli na wyjeździe Włochom 82:101

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU WŁOCHY - POLSKA
Pierwsza piątka gości: 6 Stipcević (Chorwacja), 9 Sarić (Chorwacja), 27 Ramijak (Chorwacja), 40 Zubac (Chorwacja), 44 Bogdanović (Chorwacja)
Wyjściowa piątka gospodarzy: 5 Cel (POLSKA), 6 Slaughter (POLSKA), 9 Ponitka (POLSKA), 12 Waczyński (POLSKA), 34 Hrycaniuk (POLSKA)
1'
ZACZYNAMY MECZ. Pierwsza piłka dla Chorwatów
za 2 punkty
2'
[2:0] 2 punkty dobitką zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
za 2 punkty
2'
[2:2] 2 punkty z półdystansu zdobywa Sarić (Chorwacja).
za 2 punkty
2'
[4:2] 2 punkty spod kosza zdobywa Cel (POLSKA).
za 2 punkty
3'
[6:2] 2 punkty z półdystansu zdobywa Waczyński (POLSKA).
4'
Tylko Polska, biało-czerwona - śpiewają kibice
za 2 punkty
4'
[6:4] 2 punkty spod kosza zdobywa Ramijak (Chorwacja).
za 2 punkty
4'
[8:4] 2 punkty także spod kosza zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
za 2 punkty
5'
[8:6] 2 punkty wsadem zdobywa Zubac (Chorwacja).
wolne (trafione oba)
5'
[10:6] Slaughter (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
7'
[10:8] 2 punkty spod kosza zdobywa Zizić (Chorwacja), do tego faul Waczyńskiego
za 1 punkt
7'
[10:9] Rzut wolny trafia Zizić (Chorwacja).
za 2 punkty
7'
[12:9] 2 punkty zdobywa Waczyński (POLSKA), do tego jest faulowany przez Zizicia
za 1 punkt
7'
[13:9] Rzut wolny trafia Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
7'
[13:11] 2 punkty spod kosza zdobywa Sarić (Chorwacja), do tego faul Sokołowskiego
za 1 punkt
7'
[13:12] Rzut wolny trafia Sarić (Chorwacja).
za 2 punkty
8'
[13:14] 2 punkty wsadem zdobywa Zizić (Chorwacja).
za 2 punkty
8'
[15:14] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Waczyński (POLSKA), do tego jest faulowany
8'
Waczyński (POLSKA) pudłuje wolnego
za 2 punkty
8'
[15:16] 2 punkty z półdystansu zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
za 3 punkty
9'
[15:19] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
za 2 punkty
9'
[17:19] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ponitka (POLSKA).
9'
Hej Polska kosz - śpiewają kibice
9'
[17:21] Sarić (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
10'
[19:21] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ponitka (POLSKA).
za 2 punkty
10'
[21:21] 2 punkty wsadem z kontry zdobywa Ponitka (POLSKA).
10'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. Polacy grają szybko od momentu gdy pojawił się na boisku Łączyński (POLSKA). Do tego jest więcej ustawionych akcji. Rywale w środku kwarty wykorzystywali przewagę pod koszem, ale później naszym kadrowiczom udało się ograniczyć ich poczynania w strefie trzech sekund
11'
ZACZYNAMY DRUGĄ KWARTĘ. Piłka dla Polski
za 2 punkty
12'
[21:23] 2 punkty spod kosza zdobywa Zizić (Chorwacja).
za 2 punkty
12'
[23:23] 2 punkty z półdystansu zdobywa Slaughter (POLSKA).
za 2 punkty
13'
[23:25] 2 punkty spod kosza zdobywa Sarić (Chorwacja).
za 2 punkty
13'
[23:27] 2 punkty z pola trzech sekund zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
za 3 punkty
13'
[26:27] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Cel (POLSKA).
za 2 punkty
14'
[26:29] 2 punkty "hakiem" zdobywa Zizić (Chorwacja).
15'
Niesportowy faul Slaughtera (POLSKA). Dwa rzuty wolne i piłka z autu dla Chorwacji
wolne (tylko 1 trafiony)
15'
[26:30] Tylko jeden rzut wolny trafia Stipcević (Chorwacja).
16'
[27:30] Tylko jeden rzut wolny trafia Hrycaniuk (POLSKA).
za 2 punkty
16'
[27:32] 2 punkty z kontry zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
czas
17'
Przerwa na żądanie Taylora (POLSKA).
za 2 punkty
18'
[29:32] 2 punkty rzutem o tablicę zdobywa Sokołowski (POLSKA).
za 2 punkty
19'
[29:34] 2 punkty wsadem zdobywa Zubac (Chorwacja).
czas
19'
za 2 punkty
20'
[31:34] 2 punkty spod kosza zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
czas
20'
Przerwa na żądanie Anzulovicia (Chorwacja).
za 2 punkty
20'
[31:36] 2 punkty spod kosza zdobywa Zubac (Chorwacja).
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. Tym razem nasi kadrowicze mieli problemy z atakiem. Z drugiej strony parkietu ponownie najważniejsza byłą gra pod kosz i ona dała prowadzenie Chorwatom. Niedobrą wiadomością jest dla nich fakt, że kontuzji doznał jeden z ich liderów - Bogdanović
Najskuteczniejsi do przerwy: Sarić (Chorwacja), Zizić (Chorwacja), Bogdanović (Chorwacja) - po 9 pkt, Waczyński (POLSKA), Hrycaniuk (POLSKA) - po 7 pkt
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ. Piłka dla Chorwacji
za 3 punkty
21'
[34:36] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
21'
[34:38] 2 punkty z półdystansu zdobywa Zizić (Chorwacja).
za 2 punkty
22'
[36:38] 2 punkty po zbiórce zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
za 3 punkty
22'
[36:41] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sarić (Chorwacja).
za 3 punkty
23'
[39:41] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 3 punkty
23'
[39:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sarić (Chorwacja).
24'
Polska, biało-czerwoni - śpiewają fani
za 2 punkty
24'
[41:44] 2 punkty spod kosza zdobywa Hrycaniuk (POLSKA).
za 3 punkty
25'
[44:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slaughter (POLSKA).
za 2 punkty
25'
[44:46] 2 punkty wsadem zdobywa Zizić (Chorwacja).
za 2 punkty
25'
[46:46] 2 punkty po ofensywnej zbiórce zdobywa Cel (POLSKA).
za 2 punkty
26'
[46:48] 2 punkty zdobywa Stipcević (Chorwacja).
za 2 punkty
26'
[46:50] 2 punkty po przechwycie zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
26'
Sędziowie sprawdzili na powtórce rzut Stipcevicia (Chorwacja) i uznali, że był za 2 pkt a nie za 3 pkt
za 2 punkty
27'
[48:50] 2 punkty spod kosza zdobywa Sulima (POLSKA).
za 2 punkty
28'
[50:50] 2 punkty "hakiem" zdobywa Sulima (POLSKA).
za 3 punkty
29'
[50:53] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Zubcić (Chorwacja).
29'
[51:53] Tylko jeden rzut wolny trafia Ponitka (POLSKA).
29'
[51:55] Ramijak (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
30'
[54:55] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Sokołowski (POLSKA).
za 3 punkty
30'
[54:58] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Simon (Chorwacja).
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. Starcie dalej jest bardzo wyrównane. Na początku wyniku dla Polski pilnowali Waczyński (POLSKA) i Hrycaniuk (POLSKA). Biało-czerwoni dwukrotnie doprowadzali do remisu, ale w tych momentach stawali się nieskuteczni, a rywale odpowiadali trójkami. Brakuje niewiele, aby wyjść na prowadzenie
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ. Piłka dla Polski
31'
Polska - skanduje niemal cała Ergo Arena
za 2 punkty
31'
[56:58] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Łączyński (POLSKA).
za 3 punkty
31'
[59:58] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Ponitka (POLSKA).
czas
31'
za 2 punkty
32'
[59:60] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Sarić (Chorwacja).
za 2 punkty
33'
[61:60] 2 punkty spod kosza zdobywa Ponitka (POLSKA). Ładna asysta Łączyńskiego
za 2 punkty
34'
[61:62] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
za 2 punkty
35'
[63:62] 2 punkty po kolejnej, ładnej asyście Łączyńskiego zdobywa Hrycaniuk (POLSKA) - do tego faul rywali
za 1 punkt
35'
[64:62] Rzut wolny trafia Hrycaniuk (POLSKA).
za 2 punkty
35'
[64:64] 2 punkty zdobywa Bogdanović (Chorwacja), do tego faul
czas
35'
za 1 punkt
35'
[64:65] Rzut wolny trafia Bogdanović (Chorwacja).
za 3 punkty
35'
[67:65] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
35'
[67:67] Bogdanović (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
36'
[70:67] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Waczyński (POLSKA).
za 2 punkty
36'
[72:67] 2 punkty zdobywa Sulima (POLSKA) po kolejnej asyście Łączyńskiego
36'
Polska - skanduje Ergo Arena
za 3 punkty
37'
[75:67] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slaughter (POLSKA).
za 3 punkty
38'
[75:70] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Stipcević (Chorwacja).
39'
[75:72] Bogdanović (Chorwacja) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
39'
[75:74] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Bogdanović (Chorwacja).
czas
39'
40'
34 sekundy do końca i piłka dla Polski
40'
Polacy zaliczają stratę, ale to samo roni Simon (Chorwacja). 15 sekund do końca kwarty
40'
Bogdanović (Chorwacja) fauluje Slaughtera (POLSKA), do tego jest to przewinienie niesportowe - dwa rzuty wolne dla Polski i piłka z autu dla biało-czerwonych!
40'
[77:74] Slaughter (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
40'
Świetna akcja Polaków, faul na Waczyńskim (POLSKA), ale do końca kwarty tylko 3,1 sekundy
40'
[79:74] Waczyński (POLSKA) wykorzystuje oba rzuty wolne.
czas
40'
40'
Pudło Bogdanovicia (Chorwacja)
40'
KONIEC MECZU!
40'
Świetna, zespołowa gra Polaków pozwoliła im sensacyjnie pokonać Chorwatów, którzy zagrali w Ergo Arenie w najsilniejszym z możliwych składów. Seria rzutowa oraz chłodna głowa w końcówce doprowadziły do tego, że biało-czerwoni dalej liczą się w grze o mistrzostwa świata

POLSKA
Chorwacja

18% 60 typowań POLSKA
1% 4 typowania REMIS
81% 270 typowań Chorwacja

Pozostałe mecze grupy J:
Węgry - Włochy 63:69 (14:20, 14:19, 23:13, 12:17)
Litwa - Holandia 95:93 (24:16, 15:23, 18:16, 18:20, d. 9:9, 11:9)

• ) (1)

Brawo Wy,widac gwiazdki z NBA sa do ogrania.Gratulacje.

• 19 3

• to były gwiazdy NBA? nie słyszałem o nich

• 0 0

• Cieniasy! (2)

Teraz jak trzeba wygrac to nagle wygrywaja a wczensiej to dostaja po tylku... Tak jak pisalem pod Asseco z Barca, tak kontynuuje to. Nasza polska liga jest zalosna i widac to az do bolu w takich meczach. Mamy kilku zawodnikow w zagranicznych ligach co cos tam osiagneli, a ci z polskiej ligi naprawde wygladaja blado...

• 5 30

• ...a Hrycaniuk gra w Realu :)

• 4 1

• A tak naprawdę, to o co ci chodzi? Ciesz się, że wygrali, a płacz jak przegrają.

• 11 1

• Zwłaszcza Łączyński wypadł słabo?

Generalne opinie maja to do siebie ze krzywdzą takich jak Kamil. Brawa za walkę z faworytem!!

• 15 1

• a gdzie kibice? (3)

4000, tyle to w sobote na "Wielkiej Arce" bylo. A na derbach 10.000

• 4 12

• A byłeś w ogóle? (1)

Czy tak sobie pierd....? Pretensje miej do Januszy zarządzania w PZKosz, że taki kiepski termin ustalili.

• 5 0

• Jaunszy PZKosz??? Chyba nie wiesz skad sie biora terminy :)

• 1 1

• Mecz w poniedziałek wieczorem i sensowne miejsca w kosmicznych cenach.

• 3 0

• Brawo

Końcówka tam gdzie zwykle
    yt / piohost

• 2 1

• Co prawda Chorwacja to już nie jest ta Chorwacja ale wygrana jest bezpornie dużym wyczynem

Dziś wszyscy zasłużyli na pochwałę. Pierwsze skrzypce odegrał Waca nie tylko z dystansu ale i z bliższej odległości. Bestia jak zwykle walecznie i tym razem pożytecznie. Na duży plus Sulima, który dał dużo w obronie jako zmiennik ale również w ataku parę razy pozytywnie zaskoczył. Piękny mecz Łączki, który systematycznie robi postępy i jest zdecydowanie lepszym zawodnikiem niż 2-3 lata temu ( a nie każdy w jego wieku robi jeszcze postępy). Szacunek dla Gielo i Cela za walkę z silniejszymi i większymi Chorwatami, może obaj byli mniej widoczni w ataku ale swoją cegiełkę dołożyli do zwycięstwa. Ponitka jak to on raz miał gorsze raz lepsze momenty ale tak jak cała ekipa zasłużył na pochwałę. a.j. mniej widoczny ale kilka razy się pokazał szczegónie pod koniec celną trójką gdy obrona skupiała się na Wacy. Sokół mało efektowny ale za to tym razem efektywny i rozważny. Pozostali gracze to Witliński, który jeszcze nie jest gotowy do gry w kadrze i Grucha, który jest w niej nieużywany - wzięli dziś udział ale coś więcej o ich grze to trudno powiedzieć.
    Generalnie widać jak na dłoni brak rasowego (albo nawet dwóch) centra.
    Z pozostałymi pozycjami jest znacznie lepiej.
    Cienko jest też na jedynce dlatego, że jest zbyt mała konkurencja na tej pozycji. Co jeśli A.J. znowu strzeli focha i nie przyjedzie? Łączka i dalej kto? Kolendziak bedzie zdobywał dopiero szlify w reprezentacji i dobrze ale to jeszcze nie jest opcja na tu i teraz.