stat

Lechii może być jeszcze trudniej o puchary

Zniesiony podział punktów służył biało-zielonym

19 czerwca 2017, 11:30
ras.

Lechia Gdańsk

Polski Związek Piłki Nożnej zatwierdził propozycję Ekstraklasy SA - od nowego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej nie będzie dzielenia punktów po podziale na grupę mistrzowską i spadkową. Przez cztery lata, gdy obowiązywał ten pierwszy, sprzyjał Lechii Gdańsk, choć nie na tyle, aby dać jej awans do europejskich pucharów. O ile biało-zieloni nie poprawią gry w sezonie zasadniczym, teraz będzie o niego jeszcze trudniej.SPRAWDŹ TERMINARZ EKSTRAKLASY NA SEZON 2017/18

System ESA 37 zadebiutował w polskiej ekstraklasie w sezonie 2013/14. Wprowadzał podział na rundę zasadniczą oraz rundę finałową. Po 30. kolejkach dzielono tabelę na grupę mistrzowską i grupę spadkową, a wraz z tym następował podział punktów zdobytych przez drużyny, który miał zniwelować różnice pomiędzy nimi i zapewniać dodatkowe emocje na koniec sezonu. W przypadku "połówek" zaokrąglano zdobycz w górę. Ze stricte sportowego punktu widzenia nie był sprawiedliwy, ale miał tak swoich zwolenników jak i przeciwników.

Ekstraklasa SA zaproponowała jednak rezygnację z drugiego z elementów systemu, czyli podziału punktów. PZPN przychylił się do jej wniosku. Po 30. kolejce nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, ale bez zmniejszania różnic punktowych pomiędzy drużynami.

ZOBACZ RANKING PIŁKARZY LECHII ZA POPRZEDNI SEZON

Największą ofiarą dotychczasowej formuły ESA 37 było Podbeskidzie Bielsko-Biała, które w sezonie 2015/16 spadło do I ligi, choć rundę zasadniczą kończyło na 9. miejscu. "Górale" zagrali słabiej w rundzie finałowej, ale gdyby nie podział punktów, utrzymaliby ligowy byt.

Miejsca Lechii w sezonach z podziałami punktów
kolejno: sezon, miejsce po 30. kolejce, msc. na koniec, msc. na koniec gdyby nie dzielono pkt, korzyść
2013/14        8.    4.    6.   + 2 miejsca
2014/15 8. 5. 6. + 1 miejsce
2015/16 7. 5. 6. + 1 miejsce
2016/17 4. 4. 4. -


Podział punktów sprzyjał natomiast piłkarzom Lechii Gdańsk. W trzech pierwszych sezonach biało-zieloni za każdym razem kończyli rywalizację przynajmniej o lokatę wyżej niż miałoby to miejsce bez zastosowania przepisu. Owszem, gdańszczanie w rundach finałowych nadrabiali straty na boisku, ale podział punktów ułatwiał im nieco awans w hierarchii. W sezonie 2013/14 udało się dzięki niemu wyprzedzić Wisłę Kraków i Górnika Zabrze, rok później Wisłę, a w sezonie 2015/16 Pogoń Szczecin.

W ostatnich rozgrywkach podział punktów nie wpłynął ostatecznie na końcową pozycję Lechii, ale sprawił, że do ostatniej kolejki gdańszczanie mieli szansę nawet na mistrzostwo Polski. Wyrównaną i udaną rundę finałową biało-zieloni skończyli jednak tak jak zaczęli, na 4. miejscu, które nie zagwarantowało jej udziału w eliminacjach do europejskich pucharów.

Doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że aby do nich awansować, Lechia musi grać skuteczniej przede wszystkim w rundzie zasadniczej. Od nowego sezonu znaczenie tej części rozgrywek wyraźnie wzrośnie, więc brak progresu w tym zakresie może okazać się sporym utrudnieniem dla ambitnych planów gdańskiego klubu. Minione rozgrywki są jednak dobrą wróżbą, bo podopieczni Piotra Nowaka po 30. kolejce byli przecież na 4. miejscu, co jest dużym skokiem w porównaniu do poprzednich sezonów.

Na rok gry w systemie ESA 37 załapała się Arka Gdynia, ale w przypadku żółto-niebieskich podział punktów ostatecznie nie rzutował na ich udaną walkę o utrzymanie w krajowej elicie.

Nowy, przejściowy system - z podziałem na grupy, ale bez podziału punktów obowiązywał będzie przez dwa najbliższe lata. Ekstraklasa SA i PZPN do końca sezonu 2017/2018 mają ustalić nową, długoterminową formułę rozgrywek, która obowiązywać będzie od 30 czerwca 2019 roku.

Jednocześnie PZPN nie przychylił się do wniosku Ekstraklasy SA o zwiększenie liczby zawodników spoza Unii Europejskiej na boisku. W przyszłym sezonie jednocześnie nadal będzie mogło występować tylko dwóch takich piłkarzy w drużynie.
Jaki system rozgrywek jest najlepszy dla piłkarskiej ekstraklasy?
24%

taki jak do tej pory, z podziałem na grupy i podział punktów

26%

ten nowy z podziałem na grupy i bez podziału punktów

43%

klasyczny, bez podziału na grupy i podziału punktów

7%

trzeba opracować jeszcze inny

łącznie głosów: 707

ras.