Pantaenius Nord Cup Gdańsk. 10 dni regat żeglarskich

28 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
jag.
Najnowszy artukuł na ten temat

XV Lotos Nord Cup - podsumowanie. Żeglarze nie dali się pandemii

Od 29 czerwca do 8 lipca rozgrywany będzie festiwal żeglarski Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018. Zapowiada się na rekord frekwencji w 13-letniej historii imprezy. Start awizuje blisko 400 jachtów różnych klas. Ich rywalizację będzie można oglądać głównie z plaż w Górkach Zachodnich, Sobieszewa i Stogów. Na starcie staną m.in.: olimpijczyk Piotr Kula, siedmiokrotny mistrz świata w klasie Micro Piotr Tarnacki oraz Szymon Kuczyński na najmniejszej polskiej jednostce, która opłynęła świat w samotnym rejsie.SPRAWDŹ KALENDARZ INNYCH ŻEGLARSKICH WYDARZEŃ W TRÓJMIEŚCIE

- 7-8 lat temu w rekordowej edycji gościliśmy 382 jachty. Tegoroczne zgłoszenia zwiastują, że teraz frekwencja będzie jeszcze większa - podkreśla Michał Korneszczuk, który współtworzy i rozwija tę imprezę od 2006 roku.
Po trzech edycjach przeniosła się ona z Jastarni do Górek Zachodni, gdzie w tym roku
AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Yacht Club Gdańsk przeprowadzą Nord Cup po raz trzynasty.

Tegoroczne regaty rozgrywane będą przez 10 dni. Wystartują w piątek, 29 czerwca, a zakończą się w niedzielę, 8 lipca. Sprawdza się idea łączenia regat zarówno klas dla najmłodszych adeptów żeglarstwa jak również dla profesjonalnych zawodniczek i zawodników oraz tych, którzy tę dyscyplinę traktują jako hobby i doskonały sposób na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Dzięki temu w Gdańsku będą na starcie także rodziny.

- Regaty dla seniorów organizujemy podczas dwóch kolejnych weekendów, aby mogli wziąć w nich także ci, którzy w tygodniu pracują. Natomiast pomiędzy nimi jest rywalizacja dla młodzieży. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością. Vector Sails Optimis Cup przyjął zgłoszenia od około 150 uczestników do lat 15, a na liście startowej klas laserowych znajduje się kolejnych 100 startujących - dodaje Rafał Zakrzewski, szef gdańskiego "Galionu".
PRZYCZYTAJ WIĘCEJ O REJSIE I NAGRODACH REJS ROKU

Na liście startowej nie brakuje znanych i ciekawych żeglarzy. Szymon Kuczyński. To m.in. zdobywca najwyższego polskiego wyróżnienia żeglarskiego, triumfator Rejsu Roku 2016, nagrodzony Srebrnym Sekstantem. Te laury obecnie 38-letniemu żeglarzowi przyniósł samotny rej dookoła świata na najmniejszej polskiej jednostce, której ta sztuka się udała. Jacht "Atlantic Puffin" o długości zaledwie 6,36 m Kuczyński zaprezentuje także w gdańskich regatach. Wystartuje już na inaugurację.

Od 30 czerwca do 2 lipca w Górkach Zachodnich będzie można spotkać Piotra Kulę. W olimpijskiej klasie Finn reprezentował on Polskę podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Był brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów i wicemistrzem Europy w tej kategorii wiekowej. W ubiegłym roku wśród seniorów zajął 7. miejsce na mistrzostwach świata.

Natomiast oba weekend na imprezie spędzi Piotr Tarnacki. Najpierw ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro sprawdzi się w swojej koronnej specjalności, a następnie przesiądzie się na katamaran, by walczyć o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Warto zapamiętać te daty, jeśli chce się spotkać tych żeglarzy, czy z nimi porozmawiać. Taka możliwość będzie w Marina AZS Galion przy ul. Stogi 20 w gdańskich Górkach Zachodnich pomiędzy wyścigami. Natomiast na trzy ostatnie dni (6-8 lipca) jachty morskie przeniosą się do Mariny Gdańsk przy ul. Szafarnia 2.

- Wszyscy chętni będą mieli swobodny dostęp do żeglarzy. Ponadto codziennie w naszej hali organizowane będą bezpłatne zajęcia m.in. z koszykówki, siatkówki, tenisa stołowego czy gry w piłkarzyki - dodaje dyrektor Zakrzewski.
TRWA JUŻ ŻEGLARSKIE ŚWIĘTO W GDYNI. SPRAWDŹ, KIEDY TAM SĄ NAJWAŻNIEJSZE REGATY

Przebieg rywalizacji będzie można oglądać z plaż w Górkach Zachodnich, Sobieszewa i Stogów, a w niektórych wyścigach także z Brzeźna. Jeśli tylko warunki wietrzne na to pozwolą Tomasz Sawukinas, sędzia główny i Jakub Łapiński, dyrektor regat mają zarządzać, by trasy wyścigów było ustawianie maksymalnie blisko brzegu.

W trzech klasach zmagania będą miały rangę mistrzostw Polski. Medale rozdane zostaną w: Hobie Cat 14, Hobie Cat 16 oraz Nautica 450. Warto też zwrócić uwagę na dwa wyścigi, które są rozgrywane tylko podczas tej imprezy.

W piątek, 29 czerwca o godzinie 19 wystartuje B8 Race. Żeglarze zmierzą się z trasą 120 mil morskich. Popłyną do platformy Lotos Petrobaltic i z powrotem. W dwóch poprzednich edycjach najlepszy był Rosjanin Siergiej Pawlenko, dowodzący jachtem Blagodarnost'2, który zwyciężał w czasie ponad 19 godzin.

Natomiast 7 lipca odbędzie się wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. To rywalizacja dla każdego sprzętu pływającego napędzanego wiatrem. Równocześnie żeglują: jachty, katamarany, deski windsurfingowe i kitesurfingowe. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy minie linię mety. W tym roku start i meta w Brzeźnie. Imię, nazwisko i nazwa jednostki triumfatora zostają wygrawerowane na kryształowej statuetce, która jest następnie wystawiana w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

- Kontynuowanie regat i ich systematyczny rozwój jest możliwy dzięki wsparciu partnerów i sponsorów. W tym roku są nimi: miasto Gdańsk, Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów, Boatex Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych, Ziaja i Granaria Gdańsk - dodaje Michał Korneszczuk.
PROGRAM PANTAENIUS NORD CUP GDAŃSK 2018
29/30 czerwca: wyścig B8 Race
30 czerwca - 1 lipca: regaty klas Micro, Delphia 24, Scandinavia 650
30 czerwca - 2 lipca: Mistrzostwa Polski Hobie Cat 14 i Hobie Cat 16 oraz regaty w klasach: Europa, Finn, OK Dinghy
3 - 5 lipca: klasa Optimist grupa A i grupa B oraz Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard
6 - 7 lipca: Nord CUP Classic, czyli jachty morskie ORC Club, KWR oraz OPEN oraz klasy Korsarz i Sigma Active
7 lipca: w samo południe wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna
6 - 8 lipca: Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450 oraz starty klas Flying Dutchman i OK Dinghy

jag.