Parada katamaranów przy molo w Sopocie 10 sierpnia

9 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
dak.

Na trójmiejskich wodach trwają żeglarskie zmagania. Najwięcej jednostek będzie można zobaczyć w sobotę o godz. 12 i w niedzielę o godz. 11:30. Najbardziej widowiskowa część zawodów będzie miała miejsce tego pierwszego dnia o godz. 11:30, gdy odbędzie się parada katamaranów przy sopockim molo. Zawody zakończą się dekoracją zwycięzców w niedzielę o godz. 17. Natomiast w żeglarskich mistrzostwach Polski ORC po dwóch dniach zmagań prowadzą Andrzej Kopytko i Anna Majewska z Ocean17. Zakończenie zaplanowano na godz. 12 w niedzielę.Przeczytaj o 20. Volvo Gdynia Sailing Days i sprawdź wynikiMistrzostwa Polski katamaranów w SopocieO tytuły najlepszych w Polsce powalczy ponad 40 dwukadłubowych jednostek pływających na katamaranach klasy A, F18 i Open. Dla zawodników startujących w tej pierwszej będzie to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, które odbędą się będą od 25 do 30 sierpnia w Weymouth w Wielkiej Brytanii. Dla zawodników klasy A sierpień to intensywny czas, bowiem część z nich rywalizować będzie również o mistrzostwo wysp brytyjskich.

W planie rozegranych ma zostać dziewięć wyścigów dla każdej z klas. Starty rozpoczęły się w piątek. W sobotę o godz. 12 ruszy kolejny etap, a pół godziny wcześniej odbędzie się parada katamaranów przy sopockim molo, która poprzedzi zmagania zawodników. W niedzielę natomiast pierwsza rywalizacja zaplanowana została na godz. 11:30. Uroczyste zakończenie oraz dekoracja zwycięzców odbędzie się z kolei o godz. 17.

Wszystkie zawody będzie można podziwiać z sopockiego molo oraz sopockich plaż. Mistrzostwa organizowane są przez Uczniowski Klub Sportowy Navigo pod patronatem miasta Sopotu oraz pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego.

Przypomnij sobie o ubiegłorocznych mistrzostwach świata w GdyniMorskie żeglarskie mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowychDo niedzieli potrwają morskie żeglarskie mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowych. Bazą regat jest sopocka marina.

O mistrzostwo Polski walczy siedem załóg: Wiesław Krupski i Anna Król na jachcie "Four Winds" (YC Kielce), Paweł "Wilq" Wilkowski i Marek Gałkiewicz na jachcie "Vataha 2" (YKP Gdynia), Andrzej Zieliński i Mariusz Sarnowski na jachcie "Quanta" (YC Conrada), Andrzej Kopytko i Anna Majewska na "Opolu" (Ocean17), Kuba Marjański i Artur Burdzej na "Busy Lizzy" (AKM Gdańsk), Konrad Smoleń i Krzysztof Glebow na jachcie "Caravela 950" (YKP Gdynia) oraz Michał Śliwa i Artur Skrzyszowski na "Barkamie". O zwycięstwie zadecyduje klasyfikacja generalna po trzech wyścigach. Najlepsi w nagrodę otrzymają Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego.

- To są trudne regaty, jak zawsze. Możemy spodziewać się różnych wiatrów. Od piątku wyścig może nabrać rumieńców, bo przewidywane są wiatry średnie do mocnych. Oznacza to, że prędkości osiągane przez jachty w wyścigu długim będą spore. Spodziewamy się mocnej regatowej zabawy - mówi Piotr Radzik, komandor regat.

Przeczytaj o ubiegłorocznym Sopot Match RaceCykl morskich żeglarskich mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Organizatorem mistrzostw jest Start-Up Paweł Wilkowski we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

- Cieszę się, że organizatorzy i żeglarze kontynuują cykl regat w formule załóg dwuosobowych. Tym razem w randze mistrzostw Polski i przy okazji rocznicowych obchodów PZŻ. Mam okazję was przywitać w obecności Bogusława Witkowskiego, wiceprezesa PZŻ. To nie będą łatwe regaty, warunki na wodzie mogą być zupełnie inne od tych panujących na nabrzeżu, z czego publiczność obserwująca tę uroczystość być może nawet nie zdaje sobie sprawy. Załogi są tylko dwuosobowe, składają się z dwóch skipperów, a podczas regat zdarzają się różne sytuacje. Udział w takich zawodach wymaga hartu ducha, odwagi, wiedzy i umiejętności. I za to właśnie cenimy was, żeglarzy, uczestników tych mistrzostw - mówił podczas inauguracji marszałek Struk.

Nagrody prezydenta Gdynia dla m.in. żeglarzy. Ponad 60 tys. zł w puliW środę, pierwszego dnia zmagań odbył się wyścig krótki na dystansie 15,40 Mm. Najszybsi byli Smoleń i Glebow z Gdyni. Za ich plecami znaleźli się Kopytko i Majewska oraz Marjański i Burdziej z Gdańska. Stawkę zamknęli Krupski oraz Król.

W czwartek zawodnicy mierzyli się z kolei w wyścigu średnim na dystansie 33,30 Mm. Na nim najlepsi okazali się Marjański i Burdziej, którzy dzień wcześniej byli na trzeciej pozycji. Jako drudzy na mecie zameldowali się Kopytko i Majewska przed Śliwą i Skrzyszowski. Płynący na "Barakamie" przeskoczyli więc o "dwa" oczka. Ostatnia pozycja nie uległa zmianie.

Po dwóch dniach zmagań na czele stawki w klasyfikacji generalnej jest para Kopytko-Majewska. Marjański i Burdziej do załogi Ocean17 traci zaledwie punkt, natomiast będący na trzecim miejscu Smoleń i Glebow mają stratę trzech "oczek" do prowadzących.W piątek zaplanowano wyścig długi. W sobotę o godz. 20 odbędzie się natomiast spotkanie żeglarskie w sopockiej marinie. W niedzielę na godz. 12 nastąpi zakończenie regat, poprzez wręczenie pamiątkowych trofeów za wyścig pokazowy.

Kolejnymi regatami w ramach morskiego żeglarskiego Pucharu Polski będą załogowe morskie żeglarskie mistrzostwa Polski ORC, które odbędą się w dniach od 22 do 25 sierpnia w Gdańsku.

Tytus Butowski z brązem. Przeczytaj o Młodzieżowych mistrzostwach świata ISAF w żeglarstwieWeekendowy plan morskich żeglarskich mistrzostw Polski
sobota
godz. 20.00 - spotkanie żeglarskie

niedziela
godz. 12.00 - zakończenie regat i wręczenie nagród oraz wręczenie pamiątkowych trofeów
za wyścig pokazowy

dak.