Piłka ręczna: Arki Gdynia - Orlen Wisła Płock 27:31. Zaskoczenie do przerwy

9 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Adam Morawski po przerwie nie dopuścił do niespodzianki w Gdyni, ale i tak Arce należy się pochwała za postawę w meczu z wicemistrzami Polski. Adam Morawski po przerwie nie dopuścił do niespodzianki w Gdyni, ale i tak Arce należy się pochwała za postawę w meczu z wicemistrzami Polski.

Arka Gdynia przegrała z Orlenem Wisłą Płock 27:31 (12:14) na inaugurację 7. kolejki PGNiG Superligi. Gospodarze pozytywnie zaskoczyli postawą do przerwy około tysięczną publiczność. Czyżby to był wpływ psychologa? O tym, że do niespodzianki nie dojdzie, przesądził fragmenty gry między 36. a 43. minutą, gdy wicemistrzowie Polski zdobyli 6 bramek z rzędu i odskoczyli na 22:15.

ARKA: Zimakowski, Pieńczewski, Michalczuk - Ćwikliński 1, Mollino Da Silva 5, Jasowicz 1, Janikowski 4, Kamyszek 2, Klapka 1, Lisiewicz, Olszewski 2, Przysiek 3, Rychlewski 4, Souza 4

ORLEN WISŁA: Morawski, Wichary - Daszek 6, Racotea 4, Moya 2, Zdrahala 2, Obradović, Piechowski, Tarabochia 2, Mihić 7, de Toledo 2, Sulić, Mlakar 6, Fabianowski

PREZES ARKI GDYNIA: PIŁKARZOM RĘCZNYM POTRZEBNY PSYCHOLOG. SPRAWDŹ, DLACZEGO TAKIE WNIOSKI?

- Ten zespół stać na lepsze wyniki, ale chłopaki w pewnym momencie dostają paraliżu. Chcemy, aby drużyna popracowała z psychologiem. Sięgnęliśmy po takie wsparcie po meczu w Kwidzynie. Wierzę, że to ich odblokuje i pójdziemy do góry - zdradził nam Lech Ramczykowski, prezes gdyńskiego klubu.
I najwyraźniej pierwsze pozytywne symptomy tej kuracji widzieliśmy w postawie Arki w starciu z Orlenem Wisłą Płock. Z drugiej strony akurat tego dnia podopieczni Dawida NilssonaAdama Lisiewicza mogli grać bez żadnego stresu, bo nikt chyba na ich sukces w starciu z wicemistrzami Polski z około tysięcznej widowni nie liczył.

Już początek pokazał, że miejscowi wyszli na parkiet z zamiarem, aby pokazać, że nawet, jeśli nie starczy im umiejętności, to na pewno nie ustąpią utytułowanemu rywalowi wolą walki. Nie minęły trzy minuty, a sędziowie dwukrotnie sięgali po żółte kartki, by upominać po agresywnych zagraniach w defensywie Jacksona SouzyPawła Ćwiklińskiego. Natomiast w bramce bardzo dobrze zaczął Mateusz Zimakowski.

PRZYPOMNIJ SOBIE, W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH ARKA PRZEGRAŁA W NIEDZIELĘ W KWIDZYNIE

Na początku nie można było mieć zastrzeżeń także do gry w ofensywie. 3:2, 4:3 i 5:4 to prowadzenia Arki, do których dochodziło kolejno po rzutach: Dawida Przysieka, Ćwiklińskiego i Souzy.

Wówczas nastąpił pierwszy kryzys w miejscowych szeregach. Gości zmobilizował Dan-Emil Racotea i szybko na ich konto powędrowały trzy bramki z rzędu. Jednak Arka nie odpuszczała. Anderson Mollino da Silva wyrównał na 7:7, a potem remis pojawiał się na tablicy świetlnej jeszcze przy: 8:8 i 9:9.

Dopiero w ostatnich 10 minutach przed przerwą uwidoczniła się mocniejsza przewaga rywali. Po akcji Nacho Moyi odeszli oni na 14:11. Jednak ostatnie trafienie tej połowy należało do Przysieka.

Także na drugą połowę Arka wyszła w bojowym nastawieniu. Tę część bramką otworzył Souza. Po chwili Rafał Rychlewski miał szansę na wyrównanie, ale nie wykorzystał rzutu karnego. Jeszcze 35. minucie Kelian Janikowski zmniejszył straty na 15:16.

Niestety, w 7 następnych minutach Orlen Wisła zdobyła 6 bramek z rzędu i odskoczyła na 22:15. W tym okresie gdynianie nie potrafili znaleźć recepty na Adama Morawskiego, wychowanka SMS Gdańsk. Po meczu właśni ci dwaj ostatni zawodnicy otrzymali nagrody za najwartościowszych graczy poszczególnych drużyn.

W 48. minucie goście odskoczyli nawet na 26:17 i najwyraźniej uznali mecz za... zakończony. Natomiast żółto-niebiescy grali do końca. Wsparcie od kolegów otrzymał Jakub Olszewski, który w kwadransie, w których Orlen Wisła uzyskała przewagę, jako jedyny w miejscowym zespole trafił oddać celny rzut.

Na minutę przed ostatnią syreną gospodarze zbliżyli się na 27:30. Na więcej nie starczyło już czasu, a końcowy rezultat ustalił Żiga Mlakar.

Wyniki 7 kolejki

• ARKA GDYNIA - Orlen Wisła Płock 27:31 (12:14)
  • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Stal Mielec 29:23 (13:13)
  • PGE Vive Kielce - MMTS Kwidzyn 36:27 (17:16)
  • Gwardia Opole - Energa MKS Kalisz 30:28 (17:15)
  • Sandra Spa Pogoń Szczecin - Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 27:29 (13:17)
  • Górnik Zabrze - Azoty Puławy 28:25 (15:13)
  • Chrobry Głogów - Zagłębie Lubin 23:19 (15:9)

Opinie (11) 2 zablokowane

• JAka to Arka? Litości.

• 14 9

• Jak to jaka wielka

• 11 8

• Ilu kibiców? (1)

Czy Wielcy Arczanie przyszli w końcu w większej grupie kibicować swojemu zespołowi?

• 12 5

• napisali tysiąc

• 4 7

• Agenci 0-0-7 :)

• 9 0

• Fajnie Panowie

Potraficie grać, tylko uwierzcie w siebie.

• 10 3

• Mało brakowało, a Płock wróciłby do swojej wioski na tarczy. Jakie wnioski? Gra się głową, a nie kasą. Kibicuje Gdańskowi, ale ziomkom z Gdyni również życzę jak najlepiej.

• 17 5

• Dla mnie ten mecz wygrała Arka

Licząc tylko zawodników krajowych wynik wynosi 18 - 6 !!!!! Brawo Arka.

• 8 10

• nas**ne tych arek w Gdyni że aż swąd do samiuśkich Tater się niesie

• 0 1

• co to za nazwa: arki???

• 0 1

• Grzechy meczu

Parę "grzechów" w prowadzeniu zawodów przez trenerów(zacznę od lewego skrzydła) :
    -dlaczego gra słabszy,wychodzi w pierwszym składzie nic nie wnosząc a lepszy siedzi- układ 30 minut?Rychlewski-jeden z najlepszych zawodników tego zespołu!
    - Souza ,najlepszy mecz ale nie na 30 minut! dlaczego po 20 minutach nie wszedł Kamyszek? Jak i w drugiej po 10 minutach-zresztą Kamyszek jak dostaje szansę powinien na boisku pokazać że jest wartościowym zawodnikiem a nie ostentacyjnie obniża poziom!
    - więcej oczekiwałem od Przysieka,ale dlaczego jest tak długo trzymany na boisku? Olszewski nie raz pokazał ze gra inaczej i jest dobrym zmiennikiem!
    - Mollino Da Silva-najlepszy mecz ale słaniając się na nogach gasł z minuty na minutę! Czy nie pokazał Jemioł że coś wnosi do gry?
    -prawe skrzydło to kolejny pokaz ,albo brak pokazu-żeby nie błędy "wielbłądy" w obronie to bym nie zauważył że Ćwikliński grał w tym meczu! A dlaczego nie zmienić na np.Mollino Da Silva skrzydło a Jemioł na rozegraniu!
    - KOŁO-panowie w takim meczu trzeba 100 rzucać żeby być w grze!
    Bramka-bardzo dobrze i dziwi mnie że najlepszym zawodnikiem w Arce to Janikowski a nie zimakowski! Panowie kto to ustala! (następnym w kolejce to Mollino Da Silva-chyba że byłem na innym meczu!)