stat

Piłkarskie mecze na weekend

Gdańsk walczy o awans w grupie... wielkopolskiej

4 maja 2017, 17:25
Rafał Sumowski

W najbliższy weekend nie zabraknie ciekawych pojedynków piłkarskich na niższych szczeblach z udziałem trójmiejskich drużyn. W B klasie dojdzie do derbów Karlikowo Sopot - Salos Gdańsk, a w II lidze kobiet piłkarki APLG podejmą Mustang Wielgie i spróbują przybliżyć się do awansu do I ligi. Ze względu na panujący podział rozgrywek, panie rywalizują w grupie wielkopolskiej i w drodze na mecze wyjazdowe muszą pokonywać nawet 350 km. Priorytetem klubu jest szkolenie zawodniczek w ramach programu "piłkarska przyszłość z Lotosem". Obecnie w Gdańsku szkoli się ok 60 zawodniczek, a klub prowadzi nabór dziewczynek już od 6 roku życia. W kolejnym odcinku naszego cyklu napiszemy o A-klasowym Portowcu Gdańsk, który świętuje 60-lecie istnienia.Seniorki Akademii Piłkarskiej LG w dwóch ostatnich meczach rozgrywek II ligi zdobyły zaledwie punkt, a mimo tego utrzymały prowadzenie w ligowej tabeli. Gdański zespół walczy o awans na zaplecze krajowej elity, który zapewni im tylko pierwsze miejsce. W perspektywie kilku sezonów są natomiast plany by rywalizować w krajowej elicie.

Roczny koszt funkcjonowania zespołu to ok. 100 tys. zł. Większość z tego pochłaniają dalekie wyjazdy, gdyż AP LG rywalizuje w rozgrywkach grupy... wielkopolskiej. Zespołów na tym poziomie z okręgu pomorskiego po prostu brakuje.

- II liga jest podzielona na cztery grupy. Co ciekawe, nasze rozgrywki prowadzi okręgowy związek z Bydgoszczy z oddziałem w Toruniu, ale rywalizujemy m.in. z zespołami spod Poznania, gdzie musimy jeździć po 300-350 km. Najbliższy wyjazd mamy do Chełmży. Nie jest łatwo dziewczynom jechać kilka godzin autokarem, a następnie wyjść na boisko i zagrać mecz, ale muszą sobie radzić - mówi trener Dawid Głodek.
ZOBACZ TABELĘ II LIGI

Drużyna składa się z młodych piłkarek, które jeszcze się uczą lub łączą pracę z nauką. Najstarszą z nich jest 25-letnia Paulina Łapińska. Pomocniczka, która posiada tytuł magisterski zdobyty na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu nazywana jest żartobliwie przez koleżanki "babcią".

Kadra pierwszej drużyny APLG:
Bramka: Luiza Szulc, Karolina Palacios, Weronika Wieżynis
Obrona: Agnieszka Kuczyńska, Julia Jargieło, Karolina Sulewska, Karolina Mączka, Iwona Wudarczyk, Patrycja Czarnul, Martyna Zieleniecka
Pomoc: Joanna Baj, Klaudia Czucha, Agata Kuczyńska, Dagmara Kozłowska, Karolina Kwiatkowska, Aneta Plotzka, Dagmara Świt, Paulina Łapińska, Nikola Sułek, Lidia Sowińska
Atak: Daria Duda, Anna Domżalska, Julia Włodarczyk


- Dziewczyny nie zarabiają na grze, grają stricte amatorsko. Te, które studiują zaocznie, często muszą "urywać" się z zajęć lub je przekładać. Generalnie jednak udaje im się pogodzić obowiązki z pasją jaką jest piłka. Łatwo nie jest, bo oprócz meczów, trenują cztery razy w tygodniu - mówi trener Głodek.
W akcji gdańskie piłkarki będzie można zobaczyć już w sobotę o godz. 15. Zespół trenera Głodka podejmie przy Traugutta drużynę Mustanga Wielgie i będzie faworytem tego pojedynku. Zwycięstwo może być kolejnym ważnym krokiem w stronę awansu do wyższej klasy rozgrywkowej.

Priorytetem Akademii Piłkarskiej LG jest jednak szkolenie młodych piłkarek. Prowadzone jest ono w ramach programu "piłkarska przyszłość z Lotosem". W Gdańsku oprócz seniorek trenuje ok. 60 dziewcząt w kategorii juniorek i młodziczek.

Akademia prowadzi stały nabór już od 6. roku życia. Treningi 3-4 razy w tygodniu odbywają się na bocznym boisku stadionu przy ul. Traugutta, na boisku MRKS przy ul. Załogowej, a także w Nowym Porcie przy ul. Wyzwolenia. Miesięczna składka wynosi 100 zł. Więcej informacji pod nr tel. 506-071-101.

Najbliższe mecze trójmiejskich drużyn piłkarskich w niższych ligach oraz kobiet i futsalu:
III liga
Elana Toruń - Bałtyk Gdynia, sobota, godz. 15

IV liga
Jaguar Gdańsk - Grom Nowy Staw, sobota, godz. 18:15, ul. Budowlanych 49
Powiśle Dzierzgoń - Gedania, sobota, godz. 17
Arka II Gdynia - Centrum Pelplin, niedziela, godz. 11, ul. Górskiego 10

V liga
GKS Kowale - Polonia Gdańsk, sobota, godz. 14

A klasa
Wicher Wierzchucino - Portowiec Gdańsk, sobota, godz. 16
Błyskawica Reda Rekowo - KP Sopot, sobota, godz. 17
LZS Bojano - KP Gdynia, sobota, godz. 16
Zatoka 95 Puck - Kamionka Sopot, sobota, godz. 17
MKS II Władysławowo - Bałtyk II Gdynia, niedziela, godz. 15
EX Siedlce Gdańsk - GKS Żukowo, niedziela, godz. 16, ul. Budowlanych 49
Gedania II - GKS II Kolbudy, niedziela, godz. 11, ul. Hallera 201

B klasa
Wybrzeże Gdańsk - GKS II Sierakowice, sobota, godz. 11, ul. Zawodników 1
Karlikowo Sopot - Salos Gdańsk, sobota, godz. 15:30, ul. Jana z Kolna 18
Amigo Przyjaźń - Zaspa Gdańsk, niedziela, godz. 13
UKS Klukowo - Gryf Goręczyno, niedziela, godz. 11, ul. Radarowa 26
Morena Gdańsk - KKS Koleczkowo, niedziela, godz. 17, ul. Hallera 201

Ekstraliga kobiet
AZS UJ Kraków - Sztorm AWFiS Gdańsk, niedziela, godz. 11

II liga kobiet
Akademia Piłkarska LG - Mustang Wielgie, sobota, godz. 15, ul. Traugutta 49

Centralna Liga Juniorów
Piast Gliwice - Arka Gdynia, sobota, godz. 12
Lechia Gdańsk - Falubaz Zielona Góra, sobota, godz. 12, ul. Traugutta 49

Futsal ekstraklasa
AZS UG Gdańsk - Solne Miasto Wieliczka, sobota, godz. 18, ul. Górskiego 1