Łączpol wygrał na inaugurację ligi

mik
3 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Karolina Kalska była jednym z najjaśniejszych punktów AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk w starciu z UKS PCM Kościerzyna. Jej skutecznie wykonany rzut karny w końcówce meczu przesądził o zwycięstwie gospodyń. Karolina Kalska była jednym z najjaśniejszych punktów AZS Łączpolu AWFiS Gdańsk w starciu z UKS PCM Kościerzyna. Jej skutecznie wykonany rzut karny w końcówce meczu przesądził o zwycięstwie gospodyń.

Piłkarki ręczne AZS Łączpol AWFiS udanie zainaugurowały rozgrywki PGNiG Superligi Kobiet. Podopieczne Edyty Majdzińskiej, dla której był to oficjalny debiut na ławce trenerskiej gdańskiego zespołu, pokonały UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7). W niedzielę, o godz. 16 swoje pierwsze spotkanie w tym sezonie rozegra druga z trójmiejskich ekip. Vistal Gdynia zmierzy się na wyjeździe z Metraco Zagłębiem Lubin.

AZS Łączpol AWFIS Gdańsk - UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7)
ŁĄCZPOL: Chojnacka, Kajumowa - Pasternak 3, Stachowska 3, Mazurek, Gędłek, Siódmiak 5, Kalska 8, Żukowska, Górna 2, Ciura 2, Lalewicz 2, Skonieczna 1, Świerczek 1, Masna

UKS PCM: Brzezińska-Recław, Liskowska - Mokrzka 3, Bunikowska 3, Konofał 3, Sus 3, Belter, Ziółkowska 1, Białek 1, Rogożeńska, Wójcik 2, Jakubowska 1, Krajewska 7

Postawa piłkarek ręcznych z Gdańska była dla kibiców sporą niewiadomą. W lecie drużyna przeszła gruntowną przebudowę, a misję prowadzenia zespołu powierzono Edycie Majdzińskiej, która wcześniej pracowała w I-ligowym MTS Kwidzyn, a także prowadziła młodzieżowe reprezentacje Polski.

EDYTA MAJDZIŃSKA: JESTEM GOTOWA NA NOWE WYZWANIA

Debiut nowej trenerki Łączpolu wypadł pozytywnie, a jej podopieczne już na początku zaczęły dyktować warunki gry. W bramce świetnie spisywała się Renata Kajumowa, dzięki czemu gdańszczanki sukcesywnie powiększały prowadzenie. Gdy w 17 minucie do bramki trafiła Karolina Siódmiak Łączpol prowadził już 7:2.

Przyjezdne z biegiem czasu zmniejszyły starty, ale ostatnie słowo należało do miejscowych. W ciągu końcowych dwóch minut pierwszej połowy to one zdobyły trzy bramki, nie tracąc żadnej, dzięki czemu na przerwę schodziły prowadząc 13:7.

Początek drugiej połowy także należał do szczypiornistek z Trójmiasta, które chyba zbyt wcześnie uwierzyły, że już wygrały spotkanie. Po bramce Karoliny Siódmiak w 41 minucie było 20:12. Od tego momentu nowe siły wstąpiły w podopieczne Dariusza Męczykowskiego oraz Krzysztofa Kotwickiego. Na parkiecie błyszczała Magda Krajewska, a przewaga Łączpolu topniała w oczach.

ADRIANNA GÓRNA: GRA W ŁĄCZPOLU TO SPORTOWY AWANS

Na trzy minuty przed końcem kościerzynianki przegrywały już tylko 23:25. Mimo nerwowej końcówki miejscowe nie wypuściły zwycięstwa z rąk. W ważnym momencie rzucając karnego nie pomyliła się, najskuteczniejsza zawodniczka Łączpolu, Karolina Kalska, a po chwili swoją debiutancką bramkę w PGNiG Superlidze zdobyła Justyna Świerczek i dwa punkty zostały w Gdańsku.

Wyniki 1 kolejki

• AZS ŁĄCZPOL AWFIS GDAŃSK - UKS PCM Kościerzyna 27:24 (13:7)
  • Metraco Zagłębie Lubin - VISTAL GDYNIA 24:29 (9:14)
  • Energa AZS Koszalin - KPR Jelenia Góra 34:30 (18:11)
  • Pogoń Baltica Szczecin - KPR Kobierzyce 32:13 (21:7)
  • Olimpia Beskid Nowy Sącz - MKS Selgros Lublin 23:28 (10:13)
  • Start Elbląg - Piotrcovia 29:20 (15:10)
mik

Opinie (7)

• (1)

Skromniutkie coś to zwycięstwo porównując inwestycje obu drużyn.

• 15 1

• Widać, że trzeba jeszcze potrenować manewr ze zdejmowaniem bramkarki - gdyby nie co najmniej dwie straty zakończone rzutami do pustej bramki, końcówka byłaby spokojniejsza.

• 4 2

• dobrze, ze wygraly

Ale z taką grą, jak w drugiej połowie to z Selgrosem, Pogonia czy Vistalem ciężko będzie o korzystny wynik. Tytuł oddaje wszystko: gdyby nie doświadczone zawodniczki- a przede wszystkim Karolina Siodmiak- byłoby ciężko wygrać z ambitnym dziewczynami z Kościerzyny. Gratulacje jednak za walkę i za punkty!

• 16 1

• chaos

Mniej eksperymentow wiecej grania!!!

• 11 1

• statystyki AZS-u

Chojnacka* 1/5 = 20% (z gry 0/3, karne 1/2), KAJUMOWA 11/31 = 35,5% (z gry 11/30, k 0/1, 1 strata) - PASTERNAK 2 (2/5), Mazurek 0 (4 asysty, 1 przechwyt), STACHOWSKA 4 (4/4, 5 as., 2 karne wywalczone, 1 karny zawiniony, Ż), Gędłek* 0, Siódmiak 5 (5/8, 7 as., 1 p, 2 s, 1 blok, 1 rzut zablokowany, 4 min.), Kalska 8 (4/4, k 4/4, 1 as.), Żukowska* 0, GÓRNA** 2 (2/2, 1 p, 1 k.w.), Ciura 2 (2/2, 1 k.z.), LALEWICZ** 2 (2/2, 1 as., 1 k.w., Ż, 2 min.), SKONIECZNA 1 (1/5, 4 as., 2 s, 1 k.z., Ż, 6 min. = czerwona kartka w 50 min.), Świerczek** 1 (1/2), MASNA* 0 (0/2, 1 as., 1 s, 2 min.), Radzikowska - nie grała.

*pierwszy mecz w barwach AZS
    **pierwszy mecz i pierwsza bramka (lub bramki) w barwach AZS

Debiut mieliśmy oczywiście także na ławce trenerskiej, a grę w ataku bez bramkarki można było zobaczyć na tej hali w wykonaniu gospodyń chyba po raz pierwszy od 11 lat, czyli jeszcze za czasów starego AZS-u (końcówka ostatniego meczu w finale play-off z SPR Lublin w sezonie 2004/05). Inny niż dotychczas był też sposób prezentacji drużyn - zawodniczki zamiast ustawić się w szeregu na środku parkietu wbiegały kolejno na plac gry z obu stron, gdy wyczytywane były ich nazwiska.