Piłkarki ręczne w Gdyni przetrwały. SPR na medal w mistrzostwach Polski juniorek

11 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

SPR Arka Gdynia

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Gdynia zdobyło brązowy medal mistrzostw Polski juniorek starszych. Dzięki temu klubowi młode szczypiornistki mogły kontynuować treningi po upadku GTPR i wycofaniu seniorskiej drużyny Arki z rozgrywek PGNiG Superligi w listopadzie ubiegłego roku. Poza ekipą Iwony Błaszkowskiej w SPR są także zespoły: juniorek młodszych i młodziczek.



SPR: Magdalena Bielska, Nikola Głębocka, Gabriela Haric, Laura Kalecińska, Klaudia Kamińska, Kinga Kłos, Paulina Kopańska, Karolina Lewandowska, Agata Lul, Maja Majewska, Matylda Mielewczyk, Maja Nowakowska, Paulina Peplińska, Andżelika Petroll, Martyna Piskorowska, Weronika Świderska, Daria Przywara, Wiktoria Witkowska, Katarzyna Zegarlicka.
Trenerzy: Iwona Błaszkowska, Kamil Ringwelski


Przypomnij sobie, w jakiej sytuacji Arka została skreślona z PGNiG Superligi



W listopadzie z powodu kłopotów finansowych upadł GTPR Gdynia, który prowadził drużynę seniorek pod szyldem Arka w PGNiG Superlidze oraz zespoły młodzieżowe. Miasto postanowiło pomóc przetrwać jedynie najmłodszym adeptkom piłki ręcznej. Trafiły one do nowego klubu - Stowarzyszenia Piłki Ręcznej.

Cztery miesiące po tamtych dramatycznych wydarzeniach Gdynia może cieszyć się z brązowego medalu mistrzostw Polski juniorek starszych, czyli dziewcząt urodzonych w 2000 roku i młodszych. Do krajowego podium drużynę doprowadziła była reprezentantka - Iwona Błaszkowska przy wsparciu drugiego trenera Kamila Ringwelskiego.

- Zawodniczki odniosły niewiarygodny sukces, biorąc pod uwagę fakt, że kilka miesięcy temu zespół miał przestać istnieć. SPR Gdynia będzie kontynuowało chlubne tradycje żeńskiego szczypiorniaka w Gdyni - podkreśla Stefan Zegarlicki, wiceprezes SPR.

Przeczytaj więcej o decyzjach z listopada



Droga gdynianek po medal w Kielcach rozpoczęła się od rozgrywek wojewódzkich. Z dorobkiem 15 punktów i bilansem bramkowym 210:194, wygrywając 5 z 8 meczów zajęły w nich 2. miejsce za MTS Kwidzyn. Najlepszą snajperką zespołu była Gabriela Haric, która zaliczyła 41 trafień.

Od stycznia zaczęła się rywalizacja na szczeblu ogólnopolskim, do której zakwalifikowano 32 drużyny. SPR w 1/16 finału pokonał w Żaganiu miejscowe Czarne 8:19 i Vambresię Wąbrzeźno 23:22. W 1/8 finału w Tczewie okazał się lepszy od: Sośnicy II Gliwice 23:22, Varsovii 32:28 i miejscowego Sambora 25:21.

W ćwierćfinale w Jeleniej Górze gdynianki przegrały na inaugurację z Koroną Handball Kielce 23:24, ale zwycięstwa w kolejnych meczach z: Roksą Lublin 30:21 i miejscową drużyną KPR MOS 20:19 - dały im prawo gry o medale.

Sprawdź, kto zdobywał bramki dla SPR w półfinale



Turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn w kraju odbył się w Kielcach. Jako że Pomorze to od lat ścisła krajowa czołówka, w tym gronie połowę uczestniczek stanowiły szczypiornistki z naszego województwa.

Jak informowaliśmy w półfinale SPR musiał zagrać z MTS Kwidzyn, z którym przegrał 19:28. Jak się okazało to późniejszy mistrz Polski. W finale MTS pokonał Koronę Handball 29:22 (15:12).

Gdynianki w boju o brąz zmierzyły się z SPR Olkusz, który dzień wcześniej uległ kielczankom 26:28. Ekipa Iwony Błaszkowskiej wygrała pewnie 33:27 (17:9). Dwie zawodniczki SPR zostały wybrane do najlepszej siódemki turnieju finałowego. Wiktoria Witkowska uznana została najlepszą lewoskrzydłową, a Paulina Peplińska została najwyżej oceniona wśród zawodniczek z prawego rozegrania.

SPR GDYNIA - SPR Olkusz 33:27 (17:9)
GDYNIA: Nowakowska - Piskorowska 4, Lewandowska 1, Haric 6, Kalecińska 5, Peplińska 3, Petroll 1, Kopańska 2, Witkowska 7, Lul 1, Bielska 1, Świderska, Kamińska, Milewczyk 2.

jag.