Piłkarski Portowiec Gdańsk kończy 60 lat

12 maja 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Marcin Dajos

Na 60-lecie klubu chcieli powrócić do V ligi. Niestety, problemy sprawiły, że Portowiec Gdańsk musi odłożyć ambitne plany na kolejny sezon. Obecnie zabiera się za kolejny nabór do grup młodzieżowych, organizując trening otwarty dla przedszkolaków. Do tego w sobotę, o godz. 13 Portowiec podejmie na stadionie przy ul. Wyzwolenia 8 w Gdańsku lidera A klasy, Grupy I, Bałtyk II Gdynia. Będzie to jeden z ciekawszych meczów niższych lig z udziałem trójmiejskich drużyn w nadchodzący weekend. W kolejnym odcinku naszego cyklu napiszemy o posiadającej szerokie struktury młodzieżowe, B-klasowej Morenie Gdańsk.Utworzony w 1957 roku Portowiec Gdańsk świętuje w tym roku 60 lat istnienia. Klub, który w swojej historii rozegrał kilka sezonów na poziomie III ligi - czyli obecnie II - ma za sobą grube, jak i chudy lata. Jeszcze w 2001 roku drużyna piłkarzy była wycofywana z rozgrywek. Po reaktywacji w sezonie 2009/2010 grał od B klasy po V ligę. Z niej spadła w sezonie 2014/2015 i od tego momentu występuje w A klasie. W tym roku Portowiec chciał świętować awans, ale już wiadomo, ze to się nie uda. W czerwcu powinien za to odbyć się specjalny mecz z okazji jubileuszu.

- Były założenia awansu, ale zostały zweryfikowane w rundzie jesiennej. Musieliśmy oddać dwa mecze walkowerem, do tego graliśmy praktycznie przez bramkarza. Tego udało się pozyskać na wiosnę z ligi mazowieckiej. I od razu poszliśmy do przodu, co widać chociażby po wynikach - mówi trener oraz napastnik Portowca, Dariusz Głos.
Klub nie ma sponsora, dlatego też piłkarze sami pokrywają koszty wynajęcia boiska, treningów, wyjazdów na mecze, czy organizacji spotkań domowych. Miesięczna składka od osoby wynosi 100-150 zł.

- Szukamy sponsora, ale jak wiadomo, nie jest łatwo. Niestety nie mamy żadnego wparcia. Dlatego ustaliliśmy z seniorami składki i tak ciągniemy ten wózek. Raz jest lepiej, raz gorzej. Ale jeśli udałoby się utrzymać obecny skład, to w przyszłym sezonie spokojnie możemy myśleć o awansie - twierdzi Głos.
Skład Portowca Gdańsk
Emil Stachowiak, Paweł Jakubiak, Daniel Nowak, Mariusz Muła, Paweł Muła, Łukasz Narloch, Maciej Jagiełło, Krzysztof Pieniążek, Michał Tomasikiewicz, Jacek Łanowski, Wojciech Wach, Jakub Marcinowski, Damian Gapiński, Maciej Miara, Krzysztof Puto, Piotr Muła, Dariusz Głos, Andrii Lukaszczuk, Damian Hebda


Sprawy zmniejszenia kosztów nie ułatwia im gra w Grupie I. Są tam jako jedyny zespół z Gdańska, a na wyjazdy muszą wybierać się m.in. do Władysławowa, Łęczyc, Choczewa czy Wierzchucina. Wcześniej grali w Grupie II, gdzie nie mieli tak dalekich wyjazdów. Trener Głos stara się, aby ich do niej przywrócono. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić około pół tysiąca kilometrów na podróże.

Domowe mecze Portowiec, z którym w przeszłości związane były takie postacie trójmiejskiej piłki, jak: Wojciech Łazarek, Bogusław Kaczmarek czy Maciej Kalkowski, rozgrywa mecze na boisku Zespołu Szkół Morskich w Nowym Porcie.

Jeszcze do niedawna było tam tzw. kartoflisko. W zeszłym roku oddano jednak do użytku obiekt po remoncie. Jest on oświetlony, posiada sztuczną murawę o wymiarach 66x100 m oraz trybuny dla 300 osób.

Na nim podejmą w sobotę, o godz. 13 lidera A klasy Grupy I, Bałtyk II Gdynia. Gdańszczanie tracą do niego 18 punktów, a do końca pozostało jedynie sześć kolejek. Tyle samo przewagi ma nad nimi drugi w tabeli Potok Kamionka Sopot. Wicelider także awansuje do V ligi. Dlatego też Portowiec nie ma już szans na zmianę ligi. W tabeli jest obecnie na 6. miejscu.

- Szkoda, że nie jest to mecz na szczycie. Rywal jest silny, ale się przed nim nie położymy. W końcu wiosną przegraliśmy tylko jedeno z siedmiu spotkań - kończy Głos.
Na tym samym boisku trenują także grupy młodzieżowe Portowca, czyli roczniki 2008-2007, 2006, 2003-2002 i 1999-2000. Do tego 16 maja klub organizuje kolejny nabór. Tym razem trenerzy czekają na przedszkolaków. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a zaczną się one o godz. 10.

Mało tego, klubowi udało się w styczniu zorganizować rocznikom 2006/2003 i 1999 wyjazd na obóz do Barcelony. Wybrało się tam także paru seniorów. W sumie udała się tam grupa około 40 osób.

Najbliższe mecze trójmiejskich drużyn piłkarskich w niższych ligach oraz kobiet i futsalu:

IV liga
Gedania Gdańsk - GTS Kolbudy, sobota, godz. 11, ul Hallera 201
Kaszubia Kościerzyna - Arka II Gdynia, sobota, godz. 12
KP Starogard Gdański - Jaguar Gdańsk, sobota, godz. 13

V liga
Polonia Gdańsk - Eko-Prod Szemud, niedziela, godz. 13, ul. Marynarki Polskiej 177

A klasa
KP Sopot - Zenit Łęczyce, sobota, godz. 11:00, ul. 23 marca
Portowiec Gdańsk - Bałtyk II Gdynia, sobota, godz. 13:00, ul. Wyzwolenia 8
GTS II Kolbudy - EX Siedlce Gdańsk, sobota, godz. 17:30
Potok Kamionka Sopot - Wicher Wierzchucino, niedziela, godz. 15:30, ul. Jana z Kolna 18
KP Gdynia - Błyskawica Reda-Rekowo Dolne, niedziela, godz. 20:30, ul. Olimpijska 5/9

B klasa
Salos Gdańsk - UKS Klukowo, sobota, godz. 13:00, ul. Smoleńska 5
Zaspa Gdańsk - Morena Gdańsk, niedziela, godz. 11:00, ul. Hallera 201
FC Gowidlino - Wybrzeże Gdańsk, niedziela, godz. 11:00

Ekstralig kobiet
Sztorm AZS AWFiS Gdańsk - Olimpia Szczecin, sobota, godz. 13, ul. Górskiego 1

Centralna Liga Juniorów
Arka Gdynia - Miedź Legnica, piątek, godz. 11:00, ul. Górskiego 10
Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk, niedziela, godz. 12:00

Futsal ekstraklasa
AZS UG Gdańsk - Red Dragons Pniewy, niedziela, godz. 16, ul. Górskiego 1