stat

Piłkarze walczą o utrzymanie w V lidze. Harmonogram meczów na weekend

14 marca 2019, 11:00
Rafał Sumowski

W najbliższy weekend piłkarskie rozgrywki wznawia V liga. Na tym szczeblu występują aż cztery drużyny z Trójmiasta, ale aż trzy są po jesieni zagrożone spadkiem do A klasy. W najtrudniejszej sytuacji jest Polonia Gdańsk, która zainauguruje wiosnę w sobotę o godz. 18 przeciwko Potokowi Pszczółki, gościnnie na boisku przy ul. Wyzwolenia 8. O 19:30 na Narodowym Stadionie Rugby rezerwy Bałtyku Gdynia podejmą Zenit Łęczyce. Wstęp wolny. Za tydzień w cyklu o niższych ligach napiszemy o piłce żeńskiej.Sprawdź wszystkie artykuły z cyklu o niższych ligach piłkarskich
Rozgrywki V ligi na Pomorzu podzielone są na dwie grupy. Występują w nich cztery zespoły z Trójmiasta, wszystkie w tej samej grupie Bałtyk II Gdynia, Gedania II, Portowiec Gdańsk oraz Polonia Gdańsk.

Żaden z naszych przedstawicieli nie marzy w tym sezonie o awansie do IV ligi, który przypadnie zwycięzcy grupy. Zamiast tego, starają się uniknąć spadku. Regulamin rozgrywek przewiduje, że do A po sezonie spadną drużyny z trzech ostatnich miejsc w grupie: 14., 15. i 16. Liczba spadkowiczów może zwiększyć się nawet o trzech kolejnych, w zależności od tego, które kluby spadną z IV ligi (decyduje klucz geograficzny).

- U nas chodzi przede wszystkim o ogranie chłopców z rocznika 2001 i 2002. Drugą drużynę traktujemy pod tym kątem, aby zobaczyć jak się sprawdzają wśród seniorów. Nie napinamy się na awanse, interesuje nas środek tabeli i wyłapanie jednostek, które będą mogły dołączyć do zespołu w III lidze. Kilku już dostaje szanse: Kordian bartnicki, Igor Jankowski czy dysponujący znakomitymi warunkami Karol Formella i Bartosz Sobczak. Jeśli będą regularnie dostawali szanse, mogą być bardzo przydatni dla Bałtyku - mówi Jerzy Jastrzębowski, trener rezerw Bałtyku Gdynia, które jesień skończyły na 9. miejscu.
Pozostali reprezentanci Trójmiasta wypadli znacznie gorzej. 13. był Portowiec, 15. Gedania a ostatnią lokatę zajęła Polonia. Drużyna prowadzona najpierw przez Krzysztofa Mykę i Andrzeja Gontarza, a obecnie przez Jana Buchalskiego, w piętnastu spotkaniach zanotowała cztery remisy i jedenaście porażek.

Przeczytaj jak piłkarze z niższych lig przygotowują się do sezonu- Tak wyszło, mamy młody zespół, który trochę nie udźwignął gry, ale nie ma co się załamywać. Strata do bezpiecznych miejsc jest duża, ale będziemy walczyć. W klubie stawiamy przede wszystkim na szkolenie, w tej chwili trenuje u nas sześć grup młodzieżowych. Jeśli spadniemy, będzie trzeba szukać nowego pomysłu na zespół seniorów. Cały czas borykamy się z problemami infrastrukturalnymi, liczymy, że uda się zbudować nowy obiekt. Na obecnym jest nam ciężko grać w okresie zimowym, stąd częściowo przenosimy się na boisko przy ul. Wyzwolenia - mówi prezes Polonii Łukasz Jeżewski
Trójmiejskim drużynom w walce o utrzymanie będzie odrobinę łatwiej po tym jak z rozgrywek wycofała się Kamienica Królewska, która po jesieni zajmowała 12. miejsce. Pierwsze miejsce spadkowe zostało więc obsadzone.

- Tabela pokazuje, że bronimy się przed spadkiem, ale ja w ogóle nie biorę takiego scenariusza pod uwagę. Będziemy bić się o pierwszą ósemkę. Prawie wszystkie porażki, których doznaliśmy to były porażki jedną bramką. Mamy wielu chłopaków, którzy pierwszy raz grali na tym poziomie i momentami brakowało nam cwaniactwa. Liczę, że na wiosnę już go nam nie zabraknie - mówi Damian Hebda z Portowca.
- Wrócił do nas pomocnik Michał Kowalkowski, który w przeszłości grał w III lidze dla Cartusii i z którym zrobiliśmy awans do V ligi. Mamy też w składzie prawdziwy brylancik w postaci niespełna 16-letniego bramkarza Darka Reissa, który już mierzy 194 cm - dodaje grający szkoleniowiec drużyny z Nowego Portu.

Przeczytaj dlaczego V liga to szansa dla młodzieży


W pierwszej kolejce wiosny Portowiec zagra na wyjeździe, zaś w Trójmieście rozpoczną rundę Polonia i rezerwy Bałtyku. Pauzować na inaugurację będą rezerwy Gedanii, które według terminarza miały grać z KS Kamienicą Królewską.

- Nie mamy zespołu juniora starszego i chcemy aby ci, którzy kończą wiek juniora młodszego, mogli grać z seniorami. Dlatego utrzymanie się w V lidze jest dla nas szalenie ważne. Poziom gry i poziom boisk jest tu jednak dużo wyższy niż w A klasie. Jesień nam nie wyszła, ale liczę, że wiosna będzie bardziej udana. W trakcie rozgrywek wspierać nas będą zawodnicy, którzy w danej kolejce będą poza kadrą meczową pierwszej drużyny - mówi trener Gedanii II Dariusz Patalan.
Mecze trójmiejskich drużyn w niższych ligach w ten weekend
III liga
BAŁTYK GDYNIA - Gwardia Koszalin, sobota, godz. 17, ul. Górskiego 10
TUTAJ TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
GEDANIA - GKS Kowale, sobota, godz. 11, al. Hallera 201
JAGUAR GDAŃSK - Stolem Gniewino, sobota, godz. 11, Sopot, ul. Jana z Kolna 18
Pogoń Lębork - LECHIA II GDAŃSK, sobota, godz. 14
Orkan Rumia - ARKA II GDYNIA, niedziela, godz. 17
TUTAJ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
POLONIA GDAŃSK - Potok Pszczółki, sobota, godz. 18, ul. Wyzwolenia 8
BAŁTYK II GDYNIA - Zenit Łęczyce, sobota, godz. 19:30, ul. Górskiego 10
Czarni Pruszcz Gdańsk - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 15:30
pauza: GEDANIA II
TUTAJ TABELA I TERMINARZ V LIGI

A klasa
KAMIONKA SOPOT - Kaszubia Starzyno, sobota, godz. 19:30, ul. Jana z Kolna 18
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - Eko-Prod Szemud, niedziela, godz. 12, ul. Jana z Kolna 18
AKADEMIA SPORTOWA POMORZE - Błyskawica Reda Rekowo, niedziela, godz. 18, ul. Wyzwolenia 8
Sokół Bożepole Wielkie - OGNIWO SOPOT, sobota, godz. 15
TUTAJ TERMINARZ I TABELA A KLASY

Centralna Liga Juniorów
ARKA GDYNIA - GKS Bełchatów, sobota, godz. 12, ul. Górskiego 10
TUTAJ TERMINARZ I TABELA CLJ