Piotr Stokowiec o celach Lechii Gdańsk: Oby kibice byli z nas dumni

30 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Czytelnicy Trojmiasto.pl

Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Laura Miskiniene, koszykarka VBW Arki Gdynia Ligowcem Września za Superpuchar

Piotr Stokowiec odpowiadał na pytania czytelników Trojmiasto.pl. Wiele z nich poprzedzone było gratulacjami za Puchar Polski, brąz w ekstraklasie i tytuł Ligowca Maja. Interesowało was wiele kwestii od transferów i celów Lechii Gdańsk na kolejny sezon, poprzez sprawy taktyczne aż do tych osobistych związanych na przykład z mieszkaniem trenera, czy jego zawodowych wzorców oraz zakładaną długością pracy z biało-zielonymi. Były też zaproszenia na grilla. Poniżej odpowiedzi szkoleniowca na najczęściej powtarzające się pytania.Lechia Gdańsk ranking za sezon 2018/19. Sprawdź, kolejność na podstawie not czytelników Trojmiasto.pljack: Czy to dobrze, że największą gwiazdą Lechii jest trener, bo tak to trzeba ocenić, gdyż to pan zbiera cały czas wyższe noty od piłkarzy?

Piotr Stokowiec: Nie czuję się gwiazdą. Wszyscy razem pracujemy na sukces. Jeśli wysoko ocenia się trenera, to zarazem wysoko ocenia się drużynę. Szkoleniowiec jest jakby oknem wystawowym zespołu, daje swoją twarz. Tak to odbieram.

dj: Stokowiec polskim Kloppem? Jak się panu takie zestawienie podoba? A może wzoruje się pan na innym trenerze?

Na pewno są to miłe porównania, ale stąpam twardo po ziemi. Na pierwszego trenera pracuje cały sztab ludzi. To jest ciężka praca na poziomie fizycznym, analitycznym, mentalnym, organizacji gry... Juergen Klopp jest czołówką światową. Oczywiście korzystamy z jego literatury, czy Pepa Guardioli. Patrzymy na najlepszych, ale jednego szkoleniowca, na którym miałbym się wzorować, nie ma, bo nie tylko każdy trener jest inny, ale i różnią się kluby, w których pracują.

Kibic Lechii: Jak pan ocenia szansę na na przedłużenie kontraktu w Lechii? Czy jest pan zadowolony z tego, w którą stronę zmierza klub?

Jestem zadowolony. Myślę, że klub zmierza w dobrym kierunku. Jeśli nadal on będzie taki jasny i klarowny, to widzę problemu w tym, aby tutaj zostać na dużej i kontynuować dobrą wizję, a także rozwijać siebie. Można powiedzieć, że jest wspólne dobro, gdyż rozwija się klub, sztab trenerski i być może ten kontrakt będzie dłuższy niż tylko ten kolejny rok.

Piłkarski ranking Trójmiasta: Od Lechii Gdańsk po UKS Klukowo. Zobacz pełną klasyfikacjęPiotr Stokowiec

Piotr Stokowiec

Dane:

ur.:
1972-05-25
Ocena z sezonu:
2.72 (1028 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Przeczytaj wywiad z Maciejem Gajosem, nowym pomocnikiem Lechii GdańskBartosz Naus: Czy potrafi pan sobie wyobrazić pracę w Lechii Gdańsk, czy jakimkolwiek innym polskim klubie, przez 10, 20, 30 lat i zostanie polskim Aleksem Fergusonem? Chodzi mi zarówno o pańską gotowość do podjęcia się takiego zadania, jak również, czy to w ogóle możliwe, aby zarządzający klubami wytrzymali z jednym trenerem tak długo?

Na pewno pracuje w Lechii tak jakbym tutaj miał zostać na 30 lat. Nie traktuję nic powierzchownie. Myślę, że zmienia się mentalność i Polaków, i również działaczy. Ze swej strony nie chcę nic deklarować. Teraz jest dobrze, a piłka pokazuje, że trzeba żyć dniem codziennym, przechodzić z meczu na mecz, miesiąc po miesiącu i sezon po sezonie. Jestem już na tyle doświadczony, że wiem, że sport to zarówno zwycięstwa, ale i porażki. To jest część tej gry. Trzeba być na wszystko przygotowanym. W tych trudnych chwilach też trzeba umieć się odnaleźć i przetrwać. Póki co dobrze mi się Gdańsku pracuję i chciałbym zostać tutaj jak najdłużej.

Andrzej: Panie Piotrze, czy już kupił Pan mieszkanie w Gdańsku?

Powiem szczerze, że rozglądam się, ale za dużo czasu na to nie było. Chciałbym tutaj kupić mieszkanie i bez względu na to jak potoczą się moje losy w Lechii, chciałbym w Gdańsku mieć taką swoją bazę.

Andrzej: Czy odwiedzi mnie pan wraz z rodziną na grillu?

Jestem otwarty i na takie propozycje, ale gdybym je przyjmował, to musiałby codziennie być na grillu w innym miejscu. Jeśli klub zorganizuje akcję marketingową, w której zwycięstwo oznaczać będzie udział mój, czy nawet wraz z rodziną w kolacji, czy grillu, to jestem otwarty na taką ofertę.

Znamy termin Superpucharu Polski. Przypominamy, jak Lechia Gdańsk zdobywała krajowe trofea 36 lat temuMati: Czy gdyby teraz został pan poproszony o prowadzenie innego klubu w ekstraklasie lub przejęcie reprezentacji Polski, jaka byłaby pańska decyzja?

W tej chwili mam jeszcze ważny kontrakt. Jestem w dobrym miejscu, szanuję to. Wiadomo, że reprezentacja jest dla każdego trenera czymś bardzo ważnym, ale w tej chwili nie ma takiego tematu i nie zapowiada się, żeby pojawił się w najbliższym czasie.Darek: Panie trenerze, czy jesteście w stanie powtórzyć taki sukces w kolejnym sezonie (przynajmniej pierwsza czwórka), bo nie mogę tego zrozumieć, że jeden sezon był o przetrwanie, a drugi o mistrza?

Tak było. Jednak pod poprzednim sezonem ja nie mogę się podpisać. Myślę, że w tej chwili drużyna jest dobrze przygotowana, stabilna. Nie chciałbym deklarować celów wynikowych, ale pracujemy po to, aby powtórzyć takie rozgrywki jak ostatnie. Wiadomo, że Puchar Polski to jest trochę loteria, nieco szczęścia też do nas się uśmiechnęło, ale solidnie i na nie zapracowaliśmy.

Żarko Udovicić o celach Lechii Gdańsk i własnych. Przeczytaj wywiadTomek ze Słupska: Jeśli nie cel wynikowy to jakie zadanie postawi pan przed drużyną na najbliższy sezon? o pana zadowoli jako trenera?

Na pewno dobrze gra w piłkę. Celem też jest, oby kibice byli z nas dumni i utożsamiali się z takim stylem, który będziemy prezentować. Zależy mi na grze solidnej w defensywie, ale też by było trochę więcej błysku w ofensywie, żebyśmy wypracowali sobie taki model, który przynajmniej w Polsce będzie naszych znakiem rozpoznawczym. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić.

Robert Wojtak: Jaką taktyka zagramy w nowym sezonie? Trzymamy się tego co dotychczas czy gra i ustawienie będzie bardziej ofensywne?

Już próbujemy grać dwójką napastników. Większe pole manewru w ofensywie daje nam choćby pozyskanie Maćka Gajosa, czy Żarko Udovicicia. Także gdy pełny okres przygotowawczy przepracują: Lukas Haraslin, Patryk Lipski, czy Rafał Wolski, pozwalać będzie mieć nadzieje, że otrzymamy większe możliwości do takiej właśnie gry.

Artur Sobiech: Transfer? Na razie to spekulacje. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Lechii GdańskMaciej Lampkowski: Czy można spodziewać się wzmocnienia na pozycji napastnika, bo w końcu sezonu wyraźnie zabrakło w tym miejscu obsady?

No tak, zgadza się. W tej chwili to jest nasz cel, bo na inaugurację rozgrywek Jakub Arak jeszcze się nie wyleczy. Z drugiej strony tak się nieszczęśliwie złożyło, że pod koniec sezonu i on, i Artur Sobiech mieli kontuzje. A konstruując kadrę nie można tego założyć i zakontraktować 5 napastników. Budżet nie jest z gumy. Ale chcemy pozyskać napastnika, który mógłby grać także na skrzydle.

34055: Czy Lechia zacznie zdobywać gole z około 20. metra?

Myślę, że zdobywaliśmy takie gole, choćby w Pucharze Polski były piękne takie bramki. Jednak to też wiąże się ze zdrowiem zawodników, ich przygotowaniem. Piłkarzy, którzy potrafią tak strzelać na pewno mamy.

Damian LG: Co się takiego zmieniło w relacjach ze Sławkiem Peszko, że ponownie do nas wrócił?

Porozmawialiśmy. Uznałem, że jest sens wrócić do tej współpracy. Sławek podjął rękawicę. Jest głodny gry. Jest traktowany jak każdy inny zawodnik. Nie ma między nami żadnych nieporozumień.

Lechia Gdańsk - Hapoel Beer Szewa 0:3. Przeczytaj relację ze sparingu, zobacz videokornik: Czym Peszko przekonał pana, aby dać mu kolejną szansę w Lechii?

Pokazał, odchodząc do Wisły, że chce grać, a nie odcinać kupony od poprzednich osiągnięć. Wykazał się determinacją. Sportowo zawsze go ceniłem. Uważam, że jest teraz dobry moment, aby Sławek się dobrze pokazał i pomógł i drużynie, i sobie. Jestem zdania, że trzeba zawsze sobie mówić prawdę i szczerze rozmawiać. Sławek wie na czym stoi. Nie widzę problemu, aby powalczył o nowy kontrakt w Lechii. Musi dawać jakość drużynie.Dexterek: Czy Lechia będzie interesować takimi piłkarzami jak Michał Kucharczyk czy Marcel Zylla?

Duży rozstrzał w tym pytaniu, jeśli chodzi o charakterystykę piłkarzy. Zylla jest młody i takimi zawodnikami się interesujemy. Kucharczykiem się nie interesujemy, gdyż tę pozycję mamy obsadzoną. Generalnie staramy się szukać zawodników, którzy mogliby się rozwinąć i co tu dużo mówić - przynieśliby pieniądze dla klubu z przyszłych transferów. Natomiast wiadomo, że w starszego zawodnika trzeba tylko inwestować, a w zamian musi on dawać odpowiednią jakość. Rozumiem też kibiców, którzy zawsze będą za wprowadzaniem własnych wychowanków, bo z nimi się utożsamiają.

Lechia Gdańsk otrzymała od Ekstraklasa SA dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile milionów do wygrania będzie w nowym sezonieJurek: Wiem, że to nie pan decyduje o pieniądzach w klubie. Jednak czy nie rozważał pan sprowadzenie na sezon doświadczonego piłkarza o uznanej klasie sportowej? Dzięki niemu na stadion przychodziłoby po 30 tysięcy, a wpływy z biletów pokryłyby taki kontrakt.

Chcemy zapełnić stadion, dać radość kibicom. Jeśli byłby taki pomysł, to jak najbardziej jestem za. Tylko trzeba dobrze wyselekcjonować takiego zawodnika. Lechia doświadczenia w tym temacie ma trochę takie mieszane. W ostatnich latach przychodzili piłkarze z wielkimi nazwiskami, ale po pół czy po roku okazywało się, że ani nie ma wyniku, ani kasy, ani kibiców na trybunach. To wszystko są naczynia połączone, kwestia bardzo trudna. Każdy może sobie odpowiedzieć, czy taki scenariusz wychodził Lechii na dobre. Ja nie boję się ściągać zawodników wartościowych, uznanych. Jeśli byłaby taka opcja i bylibyśmy przekonani, że taki gracz wniósł by wiele pod względem jakości gry i frekwencji na stadionie, to jak najbardziej.

Michał: Czy europejskie puchary to dla Lechii szansa, czy jednak problem patrząc na to, jaką cenę zapłacił za to przed rokiem Górnik Zabrze?

Zdecydowanie to wielka szansa, wyzwanie, a zarazem nagroda i splendor dla nas, dla klubu. Odbudowujemy markę "Lechia Gdańsk". Wraca ona do europejskich rozgrywek po wielu latach. Z tego się cieszymy. Absolutnie nie może być mowy, że to w czymkolwiek nam przeszkodzi. Nie boimy się, nie pękamy przed nikim. I chcemy to pokazać. Wiemy, że trzeba solidnie grać, być odpowiednio przygotowanym. Wynik jest zawsze sprawą otwartą, ale my jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tej przygody.

Lechia Gdańsk kadra na zgrupowanie. Co postanowi Lukas Haraslin?Typowanie zakończone 3 pkt.

13 lipca 2019, godz. 20:30
HIT

Tak typowano 484 typowania

24% Piast Gliwice
14% REMIS
62% LECHIA Gdańsk

Czytelnicy Trojmiasto.pl