stat

Polonia marzy o boiskach za 10 mln zł

Trójmiejskie mecze piłkarskie na weekend

20 kwietnia 2017, 16:30
Rafał Sumowski

SKS Polonia

Polonia Gdańsk stara się przedłużyć umowę na dzierżawę terenu przy ul. Marynarki Polskiej o 40 lat. V-ligowy klub zamierza ubiegać się o dotacje na wartą ponad 10 mln zł inwestycję budowy trzech pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, które miałyby posłużyć także innym gdańskim klubom. - Zwrócimy się do Ministerstwa Sportu oraz Miasta Gdańska. Inwestycję można przeprowadzić w dwa lata - zapewnia prezes Łukasz Jeżewski. W sobotę o godz. 16 Polonia podejmie Kaszuby Połchowo. Ponadto nie zabraknie innych ciekawych spotkań w niższych ligach. Podwójna dawka derbów będzie w weekend w B klasie, gdzie Wybrzeże zagra z UKS Klukowo a Morena z Salosem Gdańsk. W kolejnym odcinku cyklu napiszemy o szerokich planach szkolenia w Akademii Piłkarskiej Jaguara Gdańsk.Polonia Gdańsk to obecnie jedyna trójmiejska drużyna piłkarska występująca na szczeblu V ligi. Władze klubu cały czas zmagają się ze spłatą zaległości powstałych za czasów poprzedniego zarządu. W 2012 roku zadłużenie wynosiło ponad 350 tys. zł, a klub miał na karku sześciu komorników.

ZOBACZ AKTUALNĄ TABELĘ V LIGI

- Obecnie udało nam się zmniejszyć zadłużenie praktycznie do minimum. Ponadto odbudowaliśmy proces szkolenia. Walczymy już pięć lat o byt klubu. Nie jest łatwo i są czasami chwilę zwątpienia, ale historia klubu i jej wychowankowie zobowiązują. Wierzymy, że wreszcie przyjdzie taki okres, że nie będziemy zastanawiać się czy zapłacić za prąd czy wodę - mówi prezes Łukasz Jeżewski.
Sytuację gdańskiego klubu mogłyby poprawić inwestycje w obiekt przy ul. Marynarki Polskiej. Teren dzierżawiony przez Polonię jest własnością Skarbu Państwa. Obecna umowa wygasa za 8 lat, ale klub chce ją przedłużyć o kolejne 40.

- Jesteśmy po pierwszych decyzjach wojewody pomorskiego, który niestety nam wydał negatywną opinię. W ciągu dwóch tygodni będziemy składać odwołanie. Pozytywna decyzja pozwoli nam myśleć o planach budowy boisk sportowych tak aby ten obiekt spełniał wymogi XXI wieku - mówi Jeżewski.
ROZBIÓRKA SPORTOWEJ HALI NAMIOTOWEJ PRZY MEISSNERA

Polonia jest po rozmowach z kilkoma trójmiejskimi klubami, które są zainteresowane korzystaniem z obiektów przy Marynarki Polskiej.

- W okresie jesienno-zimowym ciężko jest znaleźć boisko pełnowymiarowe do treningu czy zawodów sportowych. Przypomnę, że obiekt przy Meissnera jest dzierżawiony przez podmiot prywatny, a obiekt przy Traugutta w pełni zajęty - przypomina prezes Polonii.
NOWY-STARY KOMPLEKS SPORTOWY W OLIWIE

Jeżewski liczy na to, że po przedłużeniu umowy dzierżawy, uda się pozyskać wsparcie na budowę trzech pełnowymiarowych boisk. Budowa każdego z nich z całym zapleczem i certyfikatami to koszt ok 3,6 mln zł netto. W sumie potrzeba więc ponad 10 mln zł. Według zamysłu Polonii złożyć się na tą kwotę miałyby: dofinansowanie z Ministerstwa Sportu oraz Miasta Gdańska oraz środki zebrane przez klub i jego partnerów, a także inne kluby zainteresowane korzystaniem z obiektów.

- Barierą dla wsparcia od Gdańska może być to, że teren jest własnością Skarbu Państwa. Z drugiej strony, skoro teren w Oliwie, którym ma zarządzać Akademia Piłkarska Jaguar jest miejski, a ma być dofinansowany ze Skarbu Państwa, może i odwrotna sytuacja będzie możliwa. Mam nadzieję ,że uda nam się zrealizować marzenia o nowym obiekcie. Jeśli uda się pozyskać środki, inwestycję można przeprowadzić w dwa lata - wyjaśnia Jeżewski.
W sobotę o godz. 16 piłkarze Polonii zaprezentują się przy Marynarki Polskiej w meczu z Kaszubami Połochowo. Wstęp na mecz jest bezpłatny.

Najbliższe mecze trójmiejskich drużyn piłkarskich w niższych ligach oraz kobiet i futsalu:
III liga
Pogoń Lębork - Bałtyk Gdynia, niedziela, godz. 17

IV liga
Gedania - Wierzyca Pelplin, sobota, godz. 11, ul. Hallera 201
Arka II Gdynia - Anioły Garczegorze, niedziela, godz. 11, ul. Górskiego 10
Drutex II Bytovia - Jaguar Gdańsk, niedziela, godz. 11

V liga
Polonia Gdańsk - Kaszuby Połchowo, sobota, godz. 16, ul. Marynarki Polskiej 177

A klasa
Zenit Łęczyce - Portowiec Gdańsk, sobota, godz. 16
Zatoka 95 Puck - Bałtyk II Gdynia, sobota, godz. 16
Celtic Reda - KP Sopot, niedziela, godz. 18
Błyskawica Reda Rekowo - Kamionka Sopot, niedziela, godz. 17
Kaszubia Starzyno - KP Gdynia, niedziela, godz. 12
Wietcisa Skarszewy - Gedania II, sobota, godz. 12
GTS Rusocin - EX Siedlce Gdańsk, niedziela, godz. 16

B klasa
Karlikowo Sopot - GKS II Sierakowice, sobota, godz. 17, ul. Jana z Kolna 18
Wybrzeże Gdańsk - UKS Klukowo, sobota, godz. 11, ul. Zawodników 1
Morena Gdańsk - Salos Gdańsk, niedziela, godz. 11, ul. Hallera 201
Słupia Sulęczyno - Zaspa Gdańsk, niedziela, godz. 14

Ekstraliga kobiet
AZS Wrocław - Sztorm AWFiS Gdańsk, niedziela, godz. 11

II liga kobiet
Akademia Piłkarska LG - Olimp Gościno, sobota, godz. 15, ul. Traugutta 29

III liga kobiet
Stal Jezierzyce - Biało-zielone Gdańsk, niedziela, godz. 11

Centralna Liga Juniorów
Śląsk Wrocław - Arka Gdynia, sobota, godz. 11
Lechia Gdańsk - Bałtyk Koszalin, sobota, godz 12, ul. Traugutta 29

Ekstraklasa futsalu
Gatta Active Zduńska Wola - AZS UG Gdańsk, sobota, godz. 18

I liga futsalu
Team Lębork - Futsal Politechnika Gdańska, sobota, godz. 18