Polska - Niemcy w rugby. Inauguracja międzynarodowego sezonu

1 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

Reprezentacja Polski w rugby 2 listopada o godzinie 15 w Łodzi rozpocznie międzynarodowy sezon 2019/20. Biało-czerwoni od lat tkwią na trzecim poziomie rozgrywek europejskich, nazywanych obecnie REIC Trophy i nie zanosi się, aby coś w tym względzie się zmieniło, przynajmniej na lepsze. Na inaugurację zagrają z Niemcami. Kolejni rywale to: Szwajcaria, Litwa, Ukraina i Holandia.Mistrzostwa Polski w rugby kobiet półmetek sezonu 2019/20. Biało-Zielone Ladies Gdańsk blisko 10. tytułu z rzęduNajlepsze drużyny kontynentu (Anglia, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia, Włochy) rywalizują w Pucharze Sześciu Narodów, który jest rozgrywkami zamkniętymi. Nie można do nich awansować bądź spaść z nich.

Dla pozostałych 36 reprezentacji są przeznaczone rozgrywki, które obecnie noszą nazwę REIC Men XV. Tutaj obowiązuje podział na grupy według wyników uzyskiwanych w ostatnich latach, a między grupami są spadki i awanse.

W sezonie 2019/20 sześć najlepszych drużyn tworzy REIC Championship, a sześć kolejnych, w tym Polska - REIC Trophy. Niżej są Conference 1 i Conference 2 z równorzędnymi grupami North i South, a w każdej z nich gra po pięć zespołów. Ostatnim, piątym poziomem jest REIC Development, który skupia 4 ekipy.

W każdej grupie każdy gra z każdym, ale bez rewanżów. Polska w poprzednim sezonie zajęła 4. miejsce, wyprzedzając tylko Litwę i Czechy, które zostały zdegradowane. 2 listopada biało-czerwoni zaczną rozgrywki od mecz z teoretycznie najsilniejszym rywalem. Niemcy przed wakacjami grali jeszcze w najsilniejszej grupie, ostatecznie tracąc to miejsce na rzecz Portugalii.

Dla biało-czerwonych będzie to trudnym pojedynek nie tylko z uwagi na klasę rywala, ale także dlatego, że kadra nie trenowała ze sobą od marca, kiedy to porażką ze szwajcarią kończyła poprzedni sezon międzynarodowy.

Rugby Europe Trophy 2018/19 - wyniki reprezentacji PolskiReprezentacje Polski od początku 2018 roku prowadzi Duaine Lindsey. Jednym z asystentów Irlandczyka jest Karol Czyż, trener Ogniwa Sopot.

2 listopada w dużej mierze zobaczymy przebudowaną drużynę w porównaniu z tą z wiosny. Selekcjoner już 2 dni przed meczem ogłosił meczową "23" i wyjściową "15". W podstawowym składzie znalazło się 5 debiutantów, a 4 zawodników, którzy jeszcze nie grali w seniorskiej reprezentacji, zajmie miejsca na ławce. Są kolejni rugbiści wychowani i grający poza krajem, którzy przyznają się do polskich korzeni.

W przebudowanej drużynie narodowej spadła liczba rugbistów z Trójmiasta, choć powołania do szerokiej kadry tego nie zapowiadały. Na liście 32 powołanych było 5 zawodników Ogniwa i 4 Lechii, a dwaj kolejni sopocianie znaleźli się w rezerwie.

Ostatecznie w "15" na mecz z Niemcami są tylko: Piotr Zeszutek, rugbista trzeciej linii młyna, kapitan Ogniwa, który tę rolę pełni także w reprezentacji Polski oraz Grzegorz Buczek, młynarz Lechii. Natomiast na ławce usiądzie Radosław Bysewski, filar Ogniwa.

Ponadto w podstawowym składzie jest Craig Bachurzewski, a na ławce Adam Piotrowski, którzy występują w szkockim Hawick RFC, ale jak będą mieli wolne terminy, mogą wspomóc Ogniwo w tym sezonie w ekstralidze.

Poza meczem z Niemcami w listopadzie Polskę czeka spotkanie w Genewie ze Szwajcarią (23.11). Natomiast w przyszłym roku nasi reprezentanci zagrają na wyjeździe z Holandią (29.02) i Litwą (18.04), a rozgrywki zakończą meczem u siebie z Ukrainą, która awansowała z Coference 1 (25.04).

W pierwszym meczu tej grupy Ukraina pokonała Litwę 27:10.

Ekstraliga rugby ma 3 tygodnie przerwy - tabela po 7. kolejkachREPREZENTACJA POLSKI
skład wyjściowy na mecz z Niemcami

Craig Bachurzewski (Hawick RFC), Grzegorz Buczek (Lechia Gdańsk), Thomas Fidler (Chinnor RFC Thame-debiut) - Edward Krawiecki (Bromsgrove RFC-debiut), Kacper Ławski (CAP Rugby Pontarlier) - Nicolas Pacewicz (CS Bourgoin-Jallieu Rugby-debiut), Jan Cal (Skra Warszawa-debiut), Piotr Zeszutek (Ogniwo Sopot) - Dawid Plichta Dawid - Daniel Gdula (obaj Master Pharm Rugby Łódź) - Ross Cooke (Gala RFC Galashiels), Patryk Reksulak (Master Pharm Rugby), Grzegorz Szczepański Grzegorz (Pogoń Siedlce), Sam Stelmaszek (Sale FC Rugby-debiut) - Krystina Pogorzelski (Master Pharm Rugby)

rezerwowi
Kamil Wiecaszek (Budowlani Lublin-debiut), Adrian Chróściel, Przemysław Rajewski (obaj Pogoń), Adam Piotrowski (Hawick), Michał Musur (Budowlani Lublin-debiut), Artur Bryl, Bartłomiej Janeczko (obaj Juvenia Kraków-debiut), Radosław Bysewski (Ogniwo)

rugbiści trójmiejskich klubów, którzy byli w szerokiej kadrze
Kewin Bracik, Milan Kossakowski, Robert Wójtowicz (wszyscy Lechia), Stanisław Powała-Niedźwiecki, Wojciech Piotrowicz, Mateusz Plichta
na rezerwie:
Marek Przychocki, Jakub Burek (wszyscy Ogniwo)

jag.