PolskaStrefaInwestycji Gorzów - VBW Arka Gdynia 62:59. Nerwy do samego końca

dak.
26 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia przegrała w debiucie nowej trenerki Jeleny Skerović. VBW Arka Gdynia przegrała w debiucie nowej trenerki Jeleny Skerović.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z drużyną PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 59:62 (18:14, 19:13, 12:21, 10:14) w 12. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Debiut nowej trenerki Jeleny Skerović zaczął się dobrze układać, ale jej podopieczne straciły 15-punktową przewagę w trzeciej kwarcie. Dlatego też w ostatniej partii losy spotkania wahały się do ostatnich sekund.

Klara Lundquist i jej szwedzkie święta w Polsce

GORZÓW: Hurt 24, Jones 15 (1x3, 6 zb.), Tikhonenko 10 (6 zb.), Matkowska 3 (1x3), Dźwigalska 0 (7 zb., 10 as.) oraz Keller 10, Michniewicz 0

VBW ARKA: Gustafson 12 (8 zb.), Kastanek 7 (1x3), Szymkiewicz 5 (1x3), Bertsch 4, Lundquist 2 oraz Bernies 13 (3x3), Begić 7 (1x3, 7 zb.), Kunek 4 (1x3), Podgórna 3, Borkowska 2, Dobrowolska 0

Koszykarki nie miały wiele czasu na świętowanie, gdyż drugiego dnia świąt musiały walczyć w Energa Basket Lidze Kobiet. Ponadto VBW Arka Gdynia do starcia z zespołem PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów przystępowała z nową trenerką. Cztery dni wcześniej drużynę przejęła Jelena Skerović, zmieniając na stanowisku Gundarsa Vetrę.

VBW Arka Gdynia ma nową trenerkę. Jelena Skerović za Gundarsa Vetrę

Nowa trenerka od pierwszych minut postawiła na tę samą "5", która oglądaliśmy w poprzednim ligowym spotkaniu z BC Polkowice (59:71). I właśnie w takim zestawieniu koszykarki prowadziły wyrównany bój od samego początku. Jednak przed końcem premierowej kwarty żółto-niebieskie przejęły inicjatywę i po "trójkach" Rennes BarniesAny-Mariji Begić oraz trafieniu Kamili Borkowskiej, prowadziły 18:10. Ostatnia minuta należała do miejscowych, które pomniejszyły stratę do 4 punktów.

W drugiej kwarcie gdynianki kazały czekać nam ponad 3 minuty na celny rzut, ale impas przełamała Kamila Podgórna (21:16). Gorzowianki próbowały nawiązać kontakt, ale rywalki odpowiadały na ich poczynania. Przed przerwą nabrały jeszcze wiatru w żagle i zdołały odskoczyć na 10 punktów. Byłoby nawet 13, gdyby ostatnie słowo nie należało do Stephanie Jones.

VBW Arka dobrze weszła w trzecią kwartę, bo od prowadzenia 42:27. Bezpieczną przewagę utrzymywały przez dłuższy czas, ale w 25. minucie straciły kontrolę. Pozwoliły rywalkom na serię 12-punktową serię i gdyby nie Magdalena Szymkiewicz, to na decydującą partię schodziłyby ze stratą 1 "oczka".

Świąteczne kartki i wideo od trójmiejskich sportowców

Przez ostatnie 10 minut trwał wyrównany bój. W samej końcówce zarówno jedne jak i drugie miały szanse na zwycięstwo. Przy stanie 62:59 z dystansu rzucały: Marissa Kastanek i Bernies, ale pudłowały. Z kolei z drugiej strony rzuty osobiste marnowała Wiktoria Keller. Mimo to ostatecznie wygrał jej zespół.

Jelena Skerović w swoim debiucie na parkiet posłała wszystkie 11 zawodniczek. Takiego komfortu nie miał trener z Gorzowa, który w całym meczu grał właściwie 6 koszykarkami. 3 z nich (Katarzyna Dźwigalska, Kseniia Tikhonenko i Stephanie Jones rozegrały blisko po 39 minut.

Nie przeszkodziło to im zachować lepszej skuteczności (23/54, 42% proc. przy 25/71, 35 proc. Arki). Radziły sobie też lepiej pod koszem (41 do 35 w zbiórkach). Jednak popełniły też sporo błędów. Zaliczyły 18 strat przy 11 żółto-niebieskich.

Wyniki 12 kolejki

• PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - VBW ARKA GDYNIA 62:59 (14:18, 13:19, 21:12, 14:10)
  • GTK Gdynia - Ślęza Wrocław 52:71 (11:12, 19:22, 15:28, 7:9)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - CTL Zagłębie Sosnowiec 62:78 (9:25, 23:11, 12:26, 18:16)
  • Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - Energa Toruń 80:49 (27:16, 17:18, 21:10, 15:5)
  • Polonia Warszawa - BC Polkowice (przełożony na 5 stycznia)
  • pauza: Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin