Dużo emocji na MP motocrossu w Gdańsku

19 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
ras.

Ponad 150 zawodników zaprezentowało się na torze motocrossowym w Gdańsku podczas IV rundy mistrzostw Polski. Panowie i panie rywalizowali łącznie w ośmiu klasach. W zmaganiach klasy MX Open triumfował Łukasz Lonka, który został nowym liderem cyklu.

Przez dwa dni na torze przy ul. Starogardzkiej rozegrano w sumie 14 wyścigów, w których brali zawodnicy i zawodniczki w wieku ud 8 do 50 lat. Organizatorzy postawili mocny nacisk na przygotowanie dość wymagającego i twardego toru.

Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpili zawodnicy startujący w klasie MX85, gdzie dwukrotnie tryumfował Wiktor Małecki. Drugie miejsce zajął Maksymilian Chwalik, a trzecie Olaf Włodarczak. Ta trójka zdecydowanie była poza zasięgiem rywali.

W klasie MX kobiet pod nieobecność Joanny Miller, która w tym samym czasie walczyła w kolejnej rundzie ME Kobiet oraz - leczącej kontuzję - Aliny Łaszcz, do walki stanęło jedenaście zawodniczek. Najlepiej pojechała, zgarniając komplet punktów, Wiktoria Garbowska. Kolejny stopień podium należał do Karoliny Jasińskiej, a na najniższym stanęła Karolina Jankowiak.

Sporo emocji przyniosły zmagania klasy MX2. W pierwszym wyścigu triumfował Karol Kędzierski, który od początku do końca mimo starań podążającego za nim Łukasza Lonki nie dał się wyprzedzić. Lonka zrewanżował się i to on stanął na najwyższym stopniu podium. Trzeci był ostatecznie Maciej Więckowski.

W klasie weteranów, czyli MX Masters wygrał lider klasyfikacji generalnej Jacek Lonka, którego w obu wyścigach naciskał Jacek Olszewski. Trzeci był Ukrainiec Konstantin Utkin.

Drugiego dnia startowali najmłodsi zawodnicy w klasie MX65, która podbiła serca kibiców. Zdecydowanym faworytem był reprezentant Polski Max Chwalik, który wygrał wyścigi z bardzo dużą przewagą. Na drugim miejscu w Gdańsku finiszował Artur Gałuszka, przed trzecim tego dnia Wiktorem Rafalskim.

Ciekawie zapowiadały się również wyścigi klasy MX 125 , mimo iż brakowało w nich Patryka Zdunka, który leczy kontuzję ręki po upadku w Strykowie. Sam Patryk zapowiada swój powrót w kolejnej rundzie MP i miejmy nadzieję, że powalczy jeszcze z aktualnym liderem Cezarym Lewko. Czarek w Gdańsku był najszybszym zawodnikiem, wygrał oba wyścigi, ale ie miał najłatwiejszego zadania. Na torze mocno swój udział zaznaczyli: Wojtek Kucharczyk, Wiktor Jasiński, Filip Bukowicz, Dariusz Rapacz i Michał Kuczyński. W takiej kolejności uplasowali się zresztą za nim w końcowej klasyfikacji.

Wisienką na torcie były zmagania MX Open. Zwyciężył w nich Łukasz Lonka. Pecha w pierwszym wyścigu miał goniący go Karol Kędzierski, który musiał zjechać z toru po tym, gdy kamień spod kół uszkodził jego motocykl. Po dwóch wyścigach za Lonką, który został nowym liderem cyklu, uplasowali się Karol Kruszyński i Maciej Więckowski.

Kolejna runda mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 1-2 lipca w Człuchowie.

ras.