Prezes Lechii Gdańsk w Radzie Nadzorczej Ekstraklasa. Maciej Kalkowski poza klubem

13 października 2020, 16:10
jag.

Lechia Gdańsk

Adam Mandziara po raz trzeci, a drugi z rzędu znalazł się w Radzie Nadzorczej Ekstraklasa SA. To nagroda dla prezesa Lechii Gdańsk za wyniki klubu. Piłkarze biało-zielonych pomyślnie przeszli testy na koronawirusa i zgodnie z planem przygotowują się do meczu z Pogonią Szczecin. Z biało-zielonymi definitywnie pożegnał się Maciej Kalkowski, który od 2012 roku pracował głównie jako asystent pierwszego szkoleniowca.Lechia Gdańsk szacuje straty z powodu koronawirusa i spadku z tego powodu frekwencjiEkstraklasa SA, czyli spółka zarządzająca rozgrywkami najwyżej klasy rozgrywkowej piłki nożnej w Polsce, ma nową Radę Nadzorczą. Po raz piąty w ciągu ostatnich ośmiu lat w tym gremium jest przedstawiciel Lechii Gdańsk. Po raz trzeci, a drugi z rzędu klub postawił na swojego prezesa - Adama Mandziarę.

Przypomnijmy, że zgodnie ze statutem w 7-osobowej radzie zasiadają: przedstawiciele czterech pierwszych klubów w klasyfikacji poprzedniego sezonu oraz reprezentant PZPN. Dwóch pozostałych członków jest wybieranych przez 12 pozostałych klubów ekstraklasy spośród zgłoszonych przez nie kandydatur.

W minionych rozgrywkach Lechia Gdańsk zajęła 4. miejsce, a zatem jak w 2019, 2017 i 2014 roku miejsce w radzie należało jej się z urzędu.

Lechia Gdańsk otrzymała 15 mln od ekstraklasyKluby, które zdobywały przed wakacjami medale reprezentują: Dariusz Mioduski z Legii Warszawa, Karol Klimczak z Lecha Poznań i Grzegorz Jaworski z Piasta Gliwice. Natomiast PZPN desygnował do rady Marka Koźmińskiego, wiceprezesa związku ds. szkoleniowych.

Dwa ostanie miejsca, pochodzące z wyboru, obsadzili: Cezary Kulesza z Jagiellonii Białystok i Wojciech Cygan z Rakowa Częstochowa.

Rekordowy kontrakt Lechia Gdańsk - Energa SAPrzedstawiciel Lechii Gdańsk w Radzie Nadzorczej Ekstraklasy SA od 2013 roku"


2020/21 - Adam Mandziara
2019/20 - Adam Mandziara
2018/19 - brak
2017/18 - Adam Mandziara
2016/17 - brak
2015/16 - brak
2014/15 - Maciej Bałuziński
2013/14 - Bartosz Sarnowski (z wyboru)


Lechia Gdańsk - oszczędności i stabilizacja zamiast transferówRada Nadzorcza wyłania m.in. zarząd spółki i nadzoruje jego pracę. Czuwa zatem także nad milionowymi wypłatami, które kierowane są do klubów. W tym sezonie Ekstraklasa SA przelała już na konta uczestników rozgrywek 54 mln z 225 mln zł przewidzianych na ten sezon.

- Dzięki podpisanym porozumieniom z nadawcami krajowymi, Canal+ i TVP, będziemy mogli także w tym sezonie wypłacić klubom rekordowe kwoty, mimo zmniejszenia liczby kolejek do 30 i rezygnacji z rundy finałowej. W ramach pierwszej transzy kluby otrzymały ponad 40 mln zł kwoty stałej z pieniędzy pozyskanych z praw mediowych i marketingowych. Oprócz tego przekazaliśmy 12 mln zł na szkolenie dzieci i młodzieży z wpływów uzyskanych w zeszłym roku od firm bukmacherskich oraz z kar nakładanych przez Komisję Ligi. Pozostałe 1,6 mln zł to zabudżetowane na ten sezon środki na dofinansowanie testów na koronawirusa - informuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa SA.
W okresie nasilenia pandemii testy wykonywane są coraz częściej. Przeszli je m.in. ponownie piłkarze Lechii Gdańsk przed rozpoczęciem mikrocyklu przygotowań do meczu z Pogonią Szczecin, który zaplanowany jest 19 października o godzinie 20:30 na Stadionie Energa Gdańsk. Wszystkie wyniki były pozytywne, a zatem biało-zieloni mogą przygotowywać się zgodnie z planem.

Jak grali i kiedy jeszcze będą występować piłkarze Lechii Gdańsk w meczach międzypaństwowych?Tyle szczęścia nie miał Jaroslav Mihalik, u którego test na koronawirusa dał wynik pozytywny, jak informowaliśmy, pomiędzy pierwszym a drugim meczem reprezentacji Słowacji. Piłkarz przebywa w izolacji w swoim kraju. Do Polski będzie mógł wrócić dopiero wówczas, gdy z testu otrzyma wynik negatywny. Wówczas też od razu będzie mógł przystąpić do treningów z Lechią, bo nie ma obowiązku przechodzenia kwarantanny po przyjeździe ze Słowacji do naszego kraju.

Bez przeszkód do treningów z biało-zielonymi może wrócić Jakub Kałuziński. Pomocnik, który zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 19 w meczu z Danią, poddany został testom na kadrze. W jego przypadku wynik był negatywny. Natomiast w związku z wykryciem zarażenia koronawirusem w sztabie szkoleniowym Polaków, do meczu rewanżowego z Duńczykami nie doszło.

Już miesiąc temu informowaliśmy o braku porozumienia w rozmowach na linii Lechia Gdańsk - Maciej KalkowskiW sztabie pierwszej drużyny Lechii Gdańsk, ani w klubie nie będzie pracował w żadnym innym charakterze Maciej Kalkowski. Jak informowaliśmy wychowanek klubu, były jego piłkarz i trener toczył rozmowy o pozostaniu w klubie, mimo że stracił miejsce w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny.

"Klub nie zdecydował się na przedłużenie z nim umowy na kolejny sezon. Rozmowy z popularnym "Kalką" dotyczące jego przyszłości w klubie toczyły się od sierpnia. W klubie jego dotychczasowe doświadczenie miało zostać wykorzystane do przygotowania zawodników Akademii Lechii Gdańsk do wejścia do seniorskiej drużyny. Tak się jednak nie stanie. Maciej Kalkowski zdecydował się na realizację swoich planów trenerskich poza strukturami Lechii Gdańsk. Przy okazji najbliższego meczu domowego przeciwko Pogoni Szczecin (19.10) klub planuje oficjalne pożegnanie Macieja Kalkowskiego" - poinformował klub w komunikacie.

Lechia Gdańsk - 3-tygodniowa przerwa, a potem 4 mecze w 13 dniPo wznowieniu rozgrywek Lechię czeka bardzo intensywny okres. Potwierdziło się, że w ciągu 1 dni biało-zieloni będą musieli rozegrać 4 mecze. PZPN w porozumieniu z telewizją Polsat podał terminy spotkań 1/16 finału Pucharu Polski, które będą transmitowane na żywo. Wśród nich jest pojedynek Lechii na wyjeździe z II-ligową Olimpią Grudziądz. Początek gry 31 października o godzinie 15:30. Natomiast na razie nie ma informacji, czy kibice gości będą mogli wejść na stadion. Wiadomo jedynie, że na najbliższy wyjazdowy mecz w ekstraklasie, sympatycy biało-zielonych nie zostaną wpuszczeni.

Typowanie zakończone 1 pkt.

17 listopada 2020, godz. 17:40

Tak typowano 324 typowania

3% Olimpia Grudziądz
1% REMIS
96% LECHIA Gdańsk

Typowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
19 października 2020, godz. 20:30

Tak typowano 329 typowań

79% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
10% Pogoń Szczecin

jag.