Ile za buty płacą piłkarze? Harmonogram meczów w niższych ligach

7 października 2021, 18:30
Damian Konwent
Buty piłkarskie można kupić już za 100 zł. Natomiast za najbardziej zaawansowane trzeba zapłacić już nawet ponad 1000 zł. Więcej zdjęć (1)

Buty piłkarskie można kupić już za 100 zł. Natomiast za najbardziej zaawansowane trzeba zapłacić już nawet ponad 1000 zł.

fot. pressmaster/123rf.com

Buty piłkarskie można kupić już za 100 zł. Natomiast za najbardziej zaawansowane trzeba zapłacić już nawet ponad 1000 zł.

fot. pressmaster/123rf.com

Profesjonalne za 1000 zł, amatorskie za 100 zł, używane, pożyczane od kolegi, oklejane taśmą w przypadku zużycia, "lanki", "wkręty", skórzane, z tworzywa sztucznego, jaskrawe i klasyczne ciemne. Wachlarz butów piłkarskich, w których grają zawodnicy w najniższych ligach jest naprawdę szeroki. Okazuje się, że poziom rozgrywkowy nie jest wcale wyznacznikiem. Sprawdź, jak to wygląda w trójmiejskich zespołach, a także zobacz gdzie warto wybrać się na mecz w drugi weekend października.Najniższe ligi piłkarskie. Sprawdź, o czym pisaliśmy we wcześniejszych artykułachPiłkarze występujący na co dzień w ekstraklasie grają w profesjonalnym obuwiu, którego cena często przekracza tysiąc złotych. Mają nawet po kilka par na sezon. Nabywają je sami, przez klub lub menadżerów. Natomiast ci bardziej rozpoznawalni najczęściej mają pozawierane umowy z producentami sprzętu sportowego, więc w zamian za ich promocję otrzymują je bezpłatnie.

Okazuje się, że wcale nie trzeba grać na najwyższym poziomie, żeby również móc takie założyć. Zawodników o podobnych upodobaniach nie brakuje nawet w B Klasie, czyli najniższym szczeblu rozgrywkowym.

- W naszym zespole jest kilku zawodników, którzy mogą pozwolić sobie na korki z wyższej półki za ok. 800-1000 zł, ale większość jednak gra w amatorskim obuwiu do 200-300 zł. Tak naprawdę można kupić fabryczne markowe buty nawet i za 100 zł, ale to rzadko spotykana sytuacja. Nie narzucamy żadnych standardów, nie zakazujemy grać w jaskrawych butach, więc wszystko jest kwestią indywidualną. Starsi, bardziej doświadczeni gracze mają nawet po kilka par. Ja osobiście wymieniam "lanki" raz w sezonie, ale "wkręty" służą mi już piąty rok - mówi nam Igor Kuźmin, trener B-klasowego AP KP Gdynia.

Jak dobrać buty do gry w piłkę nożną? Sprawdź opinię ekspertówNiższe ligi piłkarskie mają swój niepowtarzalny urok, więc czym byłaby gra, gdyby piłkarze... nie pożyczali sobie korków lub stosowali oryginalnych sposobów, gdy teoretycznie nadają się do wyrzucenia.

- Każdy kombinuje jak może, bo nie brakuje zawodników, którzy szukają "używek" i czekają aż się rozwalą lub osób, które owijają je taśmą, gdy się psują, bo są jego ulubionymi albo... przynoszą im szczęście. Takich historii jest wiele. Nie ingerujemy w to, kto w jakich butach ma grać. To jest kwestia indywidualna w przypadku każdego zawodnika. Jedni grają w butach za 1000 zł i starczają na rok, ale są też tacy, którzy kupują za 100 zł i co chwilę wymieniają w sklepach sportowych. Myślę, że przecięta kwota to 300 zł - wyznaje Krzysztof Bałut, szkoleniowiec V-ligowej Kamionki Sopot.

Były bramkarz Bałtyku Gdynia jest piłkarskim szewcem. Sprawdź, jakie buty naprawiaDrużyny z Trójmiasta najczęściej trenują i grają na sztucznych murawach. Zdarzają się jednak wyjazdy poza Gdańsk, Sopot czy Gdynię i wówczas spotkania rozgrywane są na naturalnej nawierzchni. W takiej sytuacji warto mieć dwie pary butów, co wiąże się z kolejnymi wydatkami.

- Zazwyczaj gramy na murawie sztucznej i wtedy najlepsze są "lanki" lub "turfy". Z kolei naturalna o tej porze pory najczęściej jest grząska i wówczas najlepiej sprawdzają się metalowe korki. Za siebie mogę powiedzieć, że kupuje buty raz w sezonie, za ok. 300 zł. Natomiast w drużynie nie ma takiej reguły, bo jedni inwestują spore pieniądze, bo mogą sobie na to pozwolić. Są jednak też tacy, którzy grają w używanych butach. Może różowych korków jeszcze u nas nie widziałem, ale oczywiście zdarzają się pomarańczowe, które widać z dalekiej odległości. Mi to osobiście nie przeszkadza, bo buty nie grają - wyjaśnia Rafał Langowski, trener A-klasowego Pomorzanina Gdynia.

Siedem drużyn z Trójmiasta awansowało w Pucharze Polski na Pomorzu. Przeczytaj relację z ostatniej rundyMożna by pomyśleć, że im wyższa liga, tym bardziej zaawansowane obuwie. I zapewne można mieć racje, ale wcale nie trzeba wydawać dużych sum, by również grać w profesjonalnych butach. Producenci wypuszczają do sprzedaży kilka modeli rocznie, ale często zmienia się tylko ich kolor. Wówczas cena poprzednich spada. O tym, że nie warto przepłacać wyłącznie za wygląd buta wiedzą doświadczeni piłkarze.

- Buty z najwyższej półki można znaleźć i za 300-400 zł, ale zazwyczaj są to nieco starsze modele. Najbardziej lubię skórzane buty. Szybko się rozbijają, dopasowują do stopy i zapewne służą dłużej niż niejedne ze materiałów sztucznych. Preferuje korki z taką cholewką i myślę, że to się nie zmieni, bo jestem z nich bardzo zadowolony - wyznaje Wojciech Zyska, pomocnik IV-ligowej Gedanii, który w przeszłości grał m.in. w Lechii Gdańsk, Bałtyku Gdynia czy Wiśle Płock.
NAJBLIŻSZE MECZE Z TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW NIŻSZYCH KLAS ROZGRYWKOWYCH i CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW
ARKA GDYNIA - Jagiellonia Białystok, sobota, godz. 13, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17
LECHIA GDAŃSK - Lech Poznań, sobota, godz. 12, ul. Traugutta 29
ARKA GDYNIA - AP Reissa Poznań, sobota, godz. 15, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
Tarnovia - APLG GDAŃSK, sobota, godz. 12
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

III LIGA KOBIET
LECHIA GDAŃSK - Juna-Trans Stare Oborzyska, sobota, godz. 19, ul. Traugutta 29
TERMINARZ I TABELA III LIGI KOBIET

III LIGA
Stolem Gniewino - BAŁTYK GDYNIA, sobota, godz. 17:30
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
GEDANIA - Anioły Garczegorze, sobota, godz. 11, al. Hallera 201
JAGUAR GDAŃSK - Lechia II Gdańsk, sobota, godz. 11, ul. Budowlanych 49
ARKA II GDYNIA - Orkan Rumia, niedziela, godz. 11, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
OGNIWO SOPOT - Zenit Łęczyce, sobota, godz. 11, ul. 23 Marca 95
BAŁTYK II GDYNIA - GKS Kolbudy, niedziela, godz. 13, ul. Górskiego 10
GLKS Różyny - KAMIONKA SOPOT, niedziela, godz. 14:30
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
KTS-K II Luzino - POMORZANIN GDYNIA, niedziela, godz. 13:30
JAGUAR II GDAŃSK - Wisła Długie Pole, sobota, godz. 14, ul. Budowlanych 49
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - Amator Kiełpino, sobota, godz. 14, ul. Marynarki Polskiej 177
GTS Rotmanka - PORTOWIEC GDAŃSK, niedziela, godz. 12
MORENA GDAŃSK - Orzeł Gołubie, niedziela, godz. 20, ul. Budowlanych 49
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
AP KP GDYNIA - GKS Żukowo, niedziela, godz. 19, ul. Górskiego 10
MORENA II GDAŃSK - BAŁTYK III GDYNIA, niedziela, godz. 12, ul. Budowlanych 49
Wisła Steblewo - UKS KLUKOWO, sobota, godz. 16
Zryw Grabiny Zameczek - KP GDYNIA, niedziela, godz. 11
POMERANIA GDAŃSK - Unia Kłodawa, sobota, godz. 18, ul. Smoleńska
TERMINARZ I TABELA B KLASY

Opinie wybrane


wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.