Ranking olimpijski trójmiejskich sportowców

22 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Jacek Główczyński
Najnowszy artukuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Zdecydowana większość z nich nie spełniła w Rio de Janiero swoich marzeń. Więcej zdjęć (6)

Zdecydowana większość z nich nie spełniła w Rio de Janiero swoich marzeń.

fot. trojmiasto.pl / facebook

Zdecydowana większość z nich nie spełniła w Rio de Janiero swoich marzeń.

fot. trojmiasto.pl / facebook

Po raz pierwszy od 1972 roku sportowcy z trójmiejskich klubów wrócili bez medalu olimpijskiego w letnich igrzyskach. W Rio de Janeiro nie udało im się ani razu wejść na podium, choć w 14-osobowej ekipie było troje aktualnych mistrzów świata oraz jedna mistrzyni Europy. Poniżej przedstawimy nasz ranking, w którym oceniamy dokonania minionych dwóch tygodni szeregując w pięciu grupach. Najwyższe miejsca zajęli Mateusz Biskup i Piotr Myszka (obaj AZS AWFiS Gdańsk), ale w naszym zestawieniu braliśmy pod uwagę nie tylko końcowy wynik.TUTAJ WSZYSCY ZDOBYWCY 31 MEDALI DLA TRÓJMIASTA W HISTORII IGRZYSK OLIMPIJSKICH

Mawia się, że ilość nie zawsze przechodzi w jakość, ale już liczba trójmiejskich olimpijczyków pokazywała, że w porównaniu z ostatnimi igrzyskami jest regres. Zamiast 20 nominacji, a tyle było na Londyn 2012, nasze kluby mogły pochwalić się tylko 14 olimpijczykami, a już po otrzymaniu powołania do kadry z powodu kontuzji musiała zrezygnować Karolina Tymińska w lekkoatletycznym wieloboju.

Gdy startowały igrzyska, i pytaliśmy ile medali zdobędą trójmiejscy sportowcy, był optymizm. Tylko 18 procent ankietowanych stwierdziło, że nie będzie żadnego miejsca na podium.

TYLE MEDALI PROGNOZOWANO PRZED STARTEM IGRZYSK. TUTAJ WYNIKI ANKIETY

A jednak wśród 11 medali, 2 złotych, 3 srebrnych i 6 brązowych nie ma żadnego, do którego przyczynił się trójmiejski sportowiec. Tym samym o ile w skali całej reprezentacji mamy lekki postęp, gdyż zdobyto więcej medali niż w Atenach 2004, Pekinie 2008 i Londynie 2012 (tam po 10), to zawodnicy z naszego regionu nie podtrzymali tradycji regularnego wchodzenia na podium na igrzyskach.

WSZYSCY POLSCY MEDALIŚCI Z RIO DE JANEIRO. AŻ 8 Z 11 MEDALI ZDOBYŁY PANIE

Przed czterema laty medalową passę olimpijską Trójmiasta podtrzymał Przemysław Miarczyński, który w medal race wydarł najniższy stopień podium w windsurfingowej klasie RS:X. W Rio de Janeiro było dokładnie odwrotnie. To w ostatnim starcie w tej specjalności utopiona została nasza największa nadzieja na medal. Tym samym po raz pierwszy od 1972 roku olimpijczycy trójmiejskich klubów wrócili z igrzysk bez medalu, oczywiście nie licząc 1984 roku, gdy do Los Angeles nie pojechał żaden reprezentant Polski.

Poniżej przedstawiamy nasz ranking olimpijski, w których klasyfikujemy sportowców w pięciu grupach. Ważne były oczywiście wyniki, ale nie tylko. Osiągane rezultaty zestawiliśmy z przedstartowymi oczekiwaniami i wcześniejszymi dokonaniami.

RANKING PO IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH 2012: PRZEMYSŁAW MIARCZYŃSKI WYJĄTKIEM WŚRÓD PRZECIĘTNOŚCI

I. NA PLUS
Mateusz Biskup i Miłosz Jankowski. Więcej zdjęć (6)

Mateusz Biskup i Miłosz Jankowski.

fot. facebook

Mateusz Biskup i Miłosz Jankowski.

fot. facebook

W najwyższej grupie stawiamy tylko dwóch wioślarzy AZS AWFiS Gdańsk. Na igrzyskach chodzi bowiem o to, by wznosić się na wyżyny możliwości i osiągać życiowe rezultaty. I to zrobili akademicy. Po raz pierwszy w karierze popłynęli w wyścigach A, czyli w gronie sześciu najlepszych osad w swoich konkurencjach. Na medale jeszcze nie starczyło umiejętności, ale obaj są na tyle młodzi, że w Tokio 2020 mogą już z powodzeniem mierzyć w podium. Tym bardziej, jeśli przypomnijmy, że słynni "Dominatorzy", czyli mistrzowie olimpijscy 2008 w czwórce podwójnej, starty w igrzyskach też rozpoczęli od 4. miejsca, czyli dokładnie jak Mateusz Biskup i jego koledzy.

* WIOŚLARSTWO: Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk)
4. miejsce w czwórkach podwójnych

przedbieg: 2. miejsce (5:51.28)
finał A: 4. miejsce (5:51.74)

* WIOŚLARSTWO: Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk)
6. miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej

przedbieg: 2. miejsce (6:27.70)
półfinał: 3. miejsce (6:40.23)
finał A: 6. miejsce (6:42.00)

II. WYNIK NIE NAJGORSZY, CHOĆ OCZEKIWANIA BYŁY DUŻO WIĘKSZE
Piotr Myszka, Mateusz Mika, Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński. Więcej zdjęć (6)

Piotr Myszka, Mateusz Mika, Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński.

fot. facebook

Piotr Myszka, Mateusz Mika, Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński.

fot. facebook

W tej grupie znalazło się dwóch gdańskich mistrzów świata, których występami emocjonowaliśmy się najdłużej. Przez cztery dni windsurfingowej rywalizacji oraz po pięciu meczach grupowych siatkarzy byliśmy niemal pewni, że będą medale. Niestety, w najważniejszej próbie, gdy trzeba było postawić kropkę nad "i", te nadzieje pękły jak bańka mydlana.

Na półmetku żeglarskich regat klasy 49er też jeszcze pachniało gdańskim medalem. Jednak w tej konkurencji byłby on miłą niespodzianką, gdyż w najlepszym starcie w mistrzostwach świata załoga AZS AWFiS dopłynęła wszak tylko do 4. miejsca.

* ŻEGLARSTWO: Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
4. miejsce w klasie RS:X

88 punktów; miejsca w kolejnych wyścigach: I - 4, II - 5, III - 5, IV - 2, V - 2, VI - 3, VII - 12, VIII - 2, IX - 6, X - 13, XI - 16, XII - 16, medal race - 9

* SIATKÓWKA: Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk)
miejsca 5-8 w turnieju mężczyzn

rozgrywki grupowe 2. miejsce: Egipt 3:0, Iran 3:2, Argentyna 3:0, Rosja 2:3, Kuba 3:0
ćwierćfinał: USA 0:3

* ŻEGLARSTWO: Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)
8. miejsce w klasie 49er

118,3 punktów; miejsca w kolejnych wyścigach: I - 2, II - 13, III - 9, IV - 9, V - 5, VI - 9.3 (zadośćuczynienie), VII - 18, VIII - 11, IX - 7, X - 16, XI - 18, XII - 9, medal race - 5

III. NA MIARĘ MOŻLIWOŚCI
Daria Pogorzelec i Anna Kiełbasińska. Więcej zdjęć (6)

Daria Pogorzelec i Anna Kiełbasińska.

fot. facebook

Daria Pogorzelec i Anna Kiełbasińska.

fot. facebook

Tutaj umieszczamy dwie zawodniczki, które zaprezentowały to, na co w danej chwili je stać. Obie w okresie kwalifikacji olimpijskich borykały się z chorobami bądź kontuzjami. Judoczka nie powtórzyła co prawda wyniku z Londynu, gdzie była siódma, ale też w żadnej z dwóch walk nie pozwoliła zdobyć rywalkom punktowej akcji, a awans do ćwierćfinału przegrała decyzją sędziów.

Natomiast sopocka sprinterka w biegu indywidualnym uzyskała wynik zaledwie o 0.01 sekundy słabszy od jej ubiegłorocznego rekordu życiowego, a w sztafecie wraz z koleżankami pobiegła szybciej od trzech zespołów. To sukces, jeśli przypomnijmy, że biało-czerwone mogły biegać w tej konkurencji, gdy wykluczono z igrzysk Rosję, gdyż miały miano jedynie pierwszych rezerwowych.

* JUDO: Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk)
miejsca 9-17 w kategorii 78 kg

I runda: Hortence Vanessa Mballa Atangana (Kamerun) shido 1:0
1/8 finału: Luise Malzahn (Niemcy) shido 1:2

* LEKKOATLETYKA: Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
13. miejsce w sztafecie 4x100 metrów

półfinał: 7. miejsce (43.33)

* LEKKOATLETYKA: Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
25. miejsce w biegu na 200 metrów

eliminacje: 4. miejsce (22.95)

IV. BEZ BŁYSKU, ALE TEŻ NIE LICZYLIŚMY NA WIELE
Piotr Daniluk i Katarzyna Baranowska. Więcej zdjęć (6)

Piotr Daniluk i Katarzyna Baranowska.

fot. facebook

Piotr Daniluk i Katarzyna Baranowska.

fot. facebook

W tej grupie są sportowcy, dla których już sam wyjazd olimpijski był sukcesem. Można powiedzieć, że zaliczyli wyjazd, ale też w tym przypadku większych nadziei nie mieliśmy. Pływaczka dostała "dziką kartę" od światowej federacji za zasługi sprzed dekady, gdzie była czołową zawodniczką globu w swoje kategorii, ale potem miała 3-letni rozbrat ze sportem.

Natomiast strzelcowi los wynagrodził to co zabrał osiem lat temu. Może gdyby gdynianin mógł wystartować w Pekinie, teraz potrafiłby częściej celować w "10"?

* STRZELECTWO: Piotr Daniluk (Flota Gdynia)
20. miejsce w pistolecie szybkostrzelnym 25 metrów

567 (288+279) punktów, odpadł w eliminacjach

* PŁYWANIE: Katarzyna Baranowska (AZS AWFiS Gdańsk)
39. miejsce na 200 metrów stylem zmiennym

eliminacje: 8. miejsce (2:19.03)

* STRZELECTWO: Piotr Daniluk (Flota Gdynia)
41. miejsce w pistolecie pneumatycznym

567 punktów, odpadł w eliminacjach

V. ZDECYDOWANIE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ
Małgorzata Białeczka, Tomasz Jabłoński, Angelika Cichocka, Patryk Dobek. Więcej zdjęć (6)

Małgorzata Białeczka, Tomasz Jabłoński, Angelika Cichocka, Patryk Dobek.

fot. trojmiasto.pl

Małgorzata Białeczka, Tomasz Jabłoński, Angelika Cichocka, Patryk Dobek.

fot. trojmiasto.pl

W ostatniej grupie umieściliśmy sportowców, którzy wyniki bądź zapowiedzi wskazywały na walkę o medale, a szybko okazywało się, iż tylko na deklaracjach się skończy.

Sopocka deskarka "wyrzuciła" z igrzysk Zofię Klepacką-Noceti, która cztery lata temu zdobyła brąz, ale nie potrafiła zastąpić jej na olimpijskim podium, mimo że w lutym w kapitalnym stylu została mistrzynią świata.

W ringu miała być walka o medal, a nawet złoto, a te aspiracje zatrzymały się już na pierwszej przeszkodzie.

Natomiast sopoccy lekkoatleci w ubiegłorocznych mistrzostwach świata biegali w finałach, a biegaczka dodatkowo miesiąc przed igrzyskami została mistrzynią Europy. W Rio była klapa przede wszystkim na płotkach, gdyż zawodnik zajął się walką z własnym trenerem zamiast z rywalami. Natomiast na 800 i 1500 metrach kończyło się na półfinałach, na co miały mieć wpływ owiane tajemnicą kłopoty zdrowotne.

* ŻEGLARSTWO: Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
14. miejsce w klasie RS:X

nie awansowała do medal race; 154 punkty, miejsca w kolejnych wyścigach: I - 13, II - 21, III - 13, IV - 23, V - 12, VI - 6, VII - DNF, VIII - 14, IX - 9, X - 12, XI - 13, XII - 18

* LEKKOATLETYKA: Angelika Cichocka (SKLA SOPOT)
20. miejsce w biegu na 800 m

eliminacje: 1. miejsce (2:00,42)
półfinał: 8. miejsce (2:01,29)

* LEKKOATLETYKA: Angelika Cichocka (SKLA SOPOT)
24. miejsce w biegu 1500 metrów

eliminacje: 5. miejsce (4:11.76)
półfinał: 12. miejsce (4:17.83)

* BOKS: Tomasz Jabłoński (Sako Gdańsk)
miejsca 17-27 w kategorii średniej

I runda: Daniel Jason Lewis (Australia) 1:2

* LEKKOATLETYKA: Patryk Dobek (SKLA Sopot)
41. miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki

eliminacje: 8. miejsce (50.66)
Jak oceniasz wyniki trójmiejskich sportowców w Rio de Janeiro?
6%

bardzo dobre

4%

dobre

22%

przeciętne

34%

słabe

34%

bardzo słabe

zakończona

łącznie głosów: 234

Opinie (28)

 • fajne zestawienie

  rzeczywiście nie zawsze wynik jest kluczowy dla określenia czy ktoś zawiódł czy osiągnął sukces

  • 22 4

 • Lechia (3)

  Miejsce Nr 1

  • 12 15

  • ale w Rio nie grała :)

   • 6 2

  • Trudno (1)

   • 2 2

   • no i łatwo raczej nie będzie

    • 2 0

 • dno

  Praca na uczelni sportowej AWFiS bez pomysłu, bez strategii, bez ambicji o wyniki sportowe. Uczelnia nie dba o swój klub sportowy, absolutny brak zainteresowania grona dydaktycznego wynikami i osiągnięciami

  Praca na uczelni sportowej AWFiS bez pomysłu, bez strategii, bez ambicji o wyniki sportowe. Uczelnia nie dba o swój klub sportowy, absolutny brak zainteresowania grona dydaktycznego wynikami i osiągnięciami sportowymi. Do tego dochodzi jeszcze brak pieniędzy na szkolenia młodzieży w barwach AZS.Wstyd! Jeżeli uczelnie sportowe nie stworzą systemu naboru talentów sportowych dzieci i młodzieży to nie mamy co liczyć na sukcesy na arenach sportowych. Bez systemu stypendialnego na odpowiednim poziomie/akademik, wyżywienie, sprzęt sportowy / trenerzy nie są w stanie zaproponować wybranym talentom godnych warunków . Uczelnia sportowa powinna w całym zakresie dydaktycznym być spójna z uczelnianym klubem sportowym.

  • 37 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.