Raptoring: zupełnie nowa formuła treningu

15 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Zobacz, jak wyglądają zawody na Raptorze w CrossCore

Służy do treningu przede wszystkim górnych partii mięśni, zwłaszcza chwytu. Będzie cykliczne modyfikowana, a dzięki bezpłatnej aplikacji można na niej rywalizować z innymi zawodnikami w całej Polsce. Kilka miesięcy temu, w klubie CrossCore przy al. Grunwaldzkiej 229 zobacz na mapie Gdańska w Oliwie stanął niezwykły przyrząd do ćwiczeń o nazwie Raptor. Sam projekt Raptoring to pierwsza tego rodzaju standaryzowana konstrukcja, wykorzystująca aplikacje na smartfony, która szczególnie powinna zainteresować miłośników biegów przeszkodowych typu Runmageddon, Biegun, Barbarian Race, Adrenaline Rush czy Spartan.Chcesz kompleksowo wytrenować ramiona, klatkę piersiową i grzbiet, wyłącznie z użyciem ciężaru własnego ciała? Poszukujesz miejsca, gdzie możesz profesjonalnie przygotować się do pokonywania zawieszonych nad ziemią przeszkód w biegach ekstremalnych? A może po prostu nie jesteś w stanie nawet raz podciągnąć się na drążku i chciałbyś wreszcie wziąć się za siebie?

Pierwszy taki projekt w PolsceJeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z pytań, koniecznie musisz odwiedzić siłownię CrossCore przy al. Grunwaldzkiej 229 w Oliwie. Od marca tego roku, jej klienci mają bowiem do dyspozycji Raptora, czyli nowatorską konstrukcję do trenowania górnych partii mięśni. Składa się ona z wysokiego na ponad dwa metry metalowego stelażu, na którym zamontowano drążki, obręcze, liny, drewniane kołki, szczeliny wspinaczkowe czy tajemniczy labirynt.

- To nowatorska, pierwsza w całej Polsce konstrukcja. To coś więcej niż zwykła brama crossfitowa, na której w zasadzie można się tylko podciągać i wieszać sztangę lub trx. Raptor to konstrukcja przeznaczona do treningu obwodowego z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Ćwiczący mogą tutaj zwisać, podciągać się i przede wszystkim przemieszczać się nad ziemią, wyłącznie na własnych rękach. Tłumacząc obrazowo, to taki profesjonalny trzepak z naszego dzieciństwa lub małpi gaj, tylko że dla dorosłych - tłumaczy ze śmiechem Przemek Trapkowski - Raptoring to unikatowa formuła treningu współczesnego Ninja. Kluczową sprawą w całym pomyśle jest nasza aplikacja Raptoring, która pozwala przede wszystkim rywalizować on-line z kolegami i koleżankami w całej Polsce bez wyjeżdżają z miasta. Przy okazja będąc motywatorem do treningów i ciężkiej pracy, a to dobre i dla ciała i dla ducha.

Treningi na Raptorze nie mogą się znudzićJak wynika z powyższego, Raptor to przyrząd do ćwiczeń, który jest niezastąpiony dla wszystkich zainteresowanych kompleksowym treningiem górnych partii mięśni i chwytu. Od ćwiczących wspinaczkę, poprzez kalistenikę czy crossfit na parkourze kończąc. Jednak szczególnie powinny z niego skorzystać osoby, które biorą udział w niezwykle popularnej ostatnio dyscyplinie OCR (ang. Obstacle Course Racing), czyli biegach przeszkodowych, zwanych czasem ekstremalnymi. To właśnie na Raptorze można przygotować się do pokonywania przeszkód, które są spotykane na tego typu imprezach.

- Największym gronem odbiorców będą zapewne uczestnicy biegów przeszkodowych. Organizatorzy tych imprez przygotowują coraz to nowsze i bardziej skomplikowane przeszkody, np. różne ścieżki z podwieszanymi kulkami, rzędy ruchomych obręczy zawieszonych nad ziemią, drabinki i kołkownice. Aby je pokonać i nie wykonywać karnych rund lub tzw. Burpiees, trzeba mieć naprawdę silne ramiona i mocny chwyt i najlepiej do tego znać prawidłową technikę. Raptor jest konstrukcją, dzięki której można się do nich przygotować - mówi Przemek - Jednak grupa zainteresowanych jest o wiele szersza. Wspinacze, crossfitowcy, kalistenicy czy choćby ćwiczący pole dance. Wszędzie tam, gdzie sami musimy podnieść siebie.
Należy wspomnieć, że konstrukcję, tj. zestawy ćwiczeń, można niemal dowolnie modyfikować. Zamontowane na niej drążki, obręcze, liny nie są przytwierdzone na stałe, co umożliwia zmianę ich położenia, a do tego wybierając różne warianty podejścia. Tym samym, trening na Raptorze po prostu nie może się znudzić i umożliwia sprawdzenie swoich umiejętności w coraz to nowszych warunkach i trudniejszych, dłuższych sekwencjach.


Pobierz aplikację i rywalizuj z ludźmi z całej PolskiTa niezwykła zaleta konstrukcji zaowocowała stworzeniem bezpłatnej aplikacji Raptoring, która umożliwia rywalizację z innymi ćwiczącymi. Jest ona dostępna dla użytkowników telefonów zarówno z systemem iOS, jak i Android. Co trzy tygodnie, na specjalnym kanale na serwisie RaptoringTV oraz w samej aplikacji wyświetla się nowy filmik instruktażowy z zadaniem do wykonania, który pokazuje, jaką sekwencję ćwiczeń należy wykonać na Raptorze w jak najkrótszym czasie. Wykonanie zadania automatycznie wskazuje pozycję w rankingu na tle innych uczestników z całego kraju.

- Oprócz Gdańska, Raptory są już dostępne także w klubach w Sosnowcu i Łodzi, a także w Centrum Wspinaczkowym w Toruniu i już szykują się kolejne miasta. Aplikacja Raptoring pozwala nagrać nasze zmagania, zmierzyć ich czas z dokładnością do setnej sekundy i porównywać swoje wyniki z uczestnikami z całej Polski. Co trzy tygodnie wstawiamy nowe video na którym pokazujemy w jaki sposób należy wykonać zadanie. Tłumacząc obrazowo: ćwiczący włącza aplikację, ustawia telefon z widokiem na Raptora, wciska specjalny przycisk na stoliku obok Raptora, następnie pokonuje jak najszybciej odpowiednio wybraną sekwencję na konstrukcji i znowu naciska przycisk, aby zakończyć swój challenge - objaśnia Przemek.
Aplikację można pobrać bezpłatnie ze stron Google Play oraz AppStore. Oprócz śledzenia własnych postępów, dzięki aplikacji można również brać udział w rozgrywkach z nagrodami, które są rozgrywane zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim pod hasłem Raptor Games.


Trenuj w grupie pod okiem fachowcaKorzystanie z Raptora jest możliwe w ramach karnetów, kart multisportowych czy jednorazowych wejściówek, uprawniających do wejścia klubu CrossCore. Innymi słowy, nie wymaga uiszczenia żadnej, dodatkowej opłaty. Godziny otwarcia CrossCore przedstawiają się następująco:

  • poniedziałek i wtorek 6:00-22:00
  • środa, czwartek i piątek 6:00-21:30
  • sobota 8:00-18:00

Masz ochotę potrenować na Raptorze pod okiem fachowca? W takim razie musisz odwiedzać siłownię CrossCore w każdy wtorek o godz. 18:00. Wtedy właśnie odbywają się zajęcia w zorganizowanej grupie - zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych - które prowadzi Grzegorz Trąbiński z grupy xRunners, najmocniejszego klubu OCR w Polsce. Więcej informacji na fanpage'u Raptoringfanpage'u xRunners.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł