Rekordowy kontrakt Lechia Gdańsk - Energa SA. 60 proc. więcej pieniędzy dla klubu

8 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Jacek Główczyński

Lechia Gdańsk

Piłkarze Lechii Gdańsk reklamują sponsora głównego - Energa SA  m.in. na koszulkach meczowych. Na zdjęciu: Kenny Saief i Karol Fila. Więcej zdjęć (2)

Piłkarze Lechii Gdańsk reklamują sponsora głównego - Energa SA m.in. na koszulkach meczowych. Na zdjęciu: Kenny Saief i Karol Fila.

fot. mat. prasowe Energa SA

Piłkarze Lechii Gdańsk reklamują sponsora głównego - Energa SA m.in. na koszulkach meczowych. Na zdjęciu: Kenny Saief i Karol Fila.

fot. mat. prasowe Energa SA

Lechia Gdańsk i Energa SA podpisały umowę, która na piąty sezon z rzędu daje koncernowi tytuł sponsora głównego klubu. Wsparcie finansowe trafi nie tylko do zespołu seniorów, ale również akademii. W porównaniu z poprzednim rokiem biało-zieloni mogą zarobić aż o 60 procent więcej, ale by tak się stało, muszą osiągnąć dobre wynik w rozgrywkach Lotto Ekstraklasa oraz Fortuna Puchar Polski. Kontrakt nie ogranicza się wyłącznie do sportu. Zakłada m.in. działania "budujące szacunek wobec historii Polski".Lechia Gdańsk może mieć znów piłkarzy w finałach mistrzostw Europy. Ma trzech kandydatówEnerga SA wspiera Lechię Gdańsk już od 13 lat, a od pięciu posiada miano sponsora głównego klubu. Nic w tej kwestii nie zmienia się, mimo że gdański koncern energetyczny został przejęty w tym roku przez PKN Orlen. Właśnie ogłoszono, że podpisana została nowa umowa, która obowiązywać będzie do końca sezonu 2020/21.

Jak poważnie podchodzi do tej współpracy również nowy właściciel Energi, najlepiej świadczy fakt, że w siedzibie firmy został zwołany specjalnie na tę okoliczność briefing prasowy, w którym uczestniczył Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, a w przeszłości również szef Energa SA.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Energa po przejęciu kapitałowym przez PKN Orlen kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Ważnym elementem jest dla nas również szkolenie dzieci i młodzieży, dlatego na ten obszar kładziemy szczególny nacisk. Akademia Lechii Gdańsk to jeden z najsilniejszych regionalnych ośrodków edukacji tych najmłodszych. Jej wsparcie jest nieodłącznym elementem nowej umowy. W ten sposób umiejętnie łączymy strategię sponsoringu sportu ze społeczną odpowiedzialnością spółki - podkreślił prezes Obajtek.

Piłkarz Lechii Gdańsk po ponad dwuletniej przerwie ponownie zagrał w reprezentacji Polski seniorówDaniel Obajtek, prezes PKN Orlen oraz Michał Hałaczkiewicz, dyrektor generalny Lechii Gdańsk (z lewej) wyrazili przekonanie, że umowa będzie realizowana z korzyścią dla obu stron. 

 Więcej zdjęć (2)

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen oraz Michał Hałaczkiewicz, dyrektor generalny Lechii Gdańsk (z lewej) wyrazili przekonanie, że umowa będzie realizowana z korzyścią dla obu stron.

fot. lechia.pl

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen oraz Michał Hałaczkiewicz, dyrektor generalny Lechii Gdańsk (z lewej) wyrazili przekonanie, że umowa będzie realizowana z korzyścią dla obu stron.

fot. lechia.pl

Nowy kontrakt jest rekordowy zarówno, jeśli chodzi o kwoty, które zostały wpisane do umowy jak i skalę wspólnych działań. Lechia Gdańsk może zarobić aż o 60 procent więcej w porównaniu z poprzednią umową. Aby tak się stało, musi osiągnąć dobre wynik w rozgrywkach Lotto Ekstraklasa oraz Fortuna Puchar Polski. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy dodatkowymi wypłatami mają być nagradzane przede wszystkim miejsca dające prawo gry w europejskiej pucharach.

Lechia Gdańsk - oszczędności i stabilizacja zamiast transferówWiele czasu w negocjacjach, w związku z pandemią koronawirusa, zajęło zabezpieczenie interesów obu stron na wypadek zawieszenia rozgrywek bądź też konieczności rozgrywania meczów bez udziału publiczności. Wówczas bowiem wydźwięk marketingowy świadczonych działań przez klub na rzecz sponsora z wiadomych względów byłby ograniczony. M.in. zrezygnowano z dodatkowego bonusu finansowego, który w przeszłości klub otrzymywał za określoną frekwencję w sezonie.

- Poprzedni sezon piłkarski był dla wszystkich zupełnie nowym doświadczeniem, dlatego skonstruowaliśmy umowę z bardzo bezpiecznymi wariantami na wypadek meczów odwoływanych z powodu koronawirus lub rozgrywanych bez udziału publiczności. Wierzymy, że sezon 2020/21 będzie przebiegał bez zakłóceń, jednak dzięki wspólnie wypracowanym rozwiązaniom w dużym stopniu jesteśmy na nie przygotowani - zapewnia Adrianna Sikorska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. komunikacji.
Tak podpisywano umowę sponsorską między Lechią a Energą, gdy Daniel Obajtek był jeszcze szefem gdańskiego koncernu energetycznego.


Obie strony nie ujawniły wysokości kontraktu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że klub ma zagwarantowane wypłatę ponad 4 milionów złotych. Natomiast pozostałe pieniądze może podjąć w formie bonusów za osiągnięcia sportowe.

Lechia Gdańsk - testy na Covid-19 i 10 goli w grze wewnętrznejTo już obecnie czyni z Energa SA jednego z trzech głównych podmiotów, które w sezonie 2020/21 zasilają budżet Lechii, szacowany na 42 miliony złotych. Równie duże środki pochodzą jeszcze z wypłat od Ekstraklasy SA, których wysokość również uzależniona jest od wyników sportowych, a także z gdańskiego magistratu, z tytułu promocji miasta poprzez sport.

- To dla nas wielka radość, że współpraca z Energą, a teraz również z Grupą Orlen, przedłużona została na kolejny sezon. Wspólnie już zapisaliśmy piękne karty w historii, jakimi na pewno były 3. miejsce w ekstraklasie i zdobycie Pucharu Polski, a liczę, że zdziałamy jeszcze wiele. Są to bowiem dwie silne marki, które łączy wspólny cel, czyli rozwój społeczności lokalnej wokół sportu i poprzez sport. Poza profesjonalizmem, odpowiedzialnością, wewnętrzną mobilizacją tak piłkarzy jak i wszystkich pracowników klubu we współczesnym sporcie sukces nie jest możliwy bez solidnego mecenatu ze strony biznesu. Tym bardziej istotne jest to wsparcie w czasie, który z wiadomych względów jest dla wszystkich dużym wyzwaniem. Liczę, że to wsparcie potrafimy przełożyć na kolejne sukcesy sportowe - deklaruje Michał Hałaczkiewicz, dyrektor generalny Lechii.

Lechia Gdańsk - 3-tygodniowa przerwa, a potem 4 mecze w 13 dniUmowa nie dotyczy tylko pierwszej drużyny. Jak wspomniano wsparcie otrzymają młodzi piłkarze Akademii Lechii Gdańsk, a wszystkie drużyny, od młodzika poczynając, grać będą w strojach z logo Energa SA.

- Akademia Lechii to jeden z najsilniejszych regionalnych ośrodków edukacji sportowej dla dzieci i młodzieży. Świadczy o tym obecność kilku zawodników szkolonych w akademii w kadrze seniorskiej Lechii na sezon 2020/2021 - dodaje Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz rzecznik prasowy gdańskiego klubu.
Kontrakt nie ogranicza się jedynie do spraw sportowych. Widać w nim dbałość o realizację zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach nowej umowy Energa SA zainicjowała również podjęcie działań kultywujących i budujących szacunek wobec historii Polski. Te zagadnienia realizowane będą przez przedsięwzięcia edukacyjne i promujące pozytywne wzorce oraz wizerunek kibiców gdańskiego klubu.

Rezerwy Lechii Gdańsk awansowały w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkimTypowanie zakończone 3 pkt.

Piłka nożna - Ekstraklasa
19 października 2020, godz. 20:30

Tak typowano 329 typowań

79% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
10% Pogoń Szczecin