Reprezentacja Polski odmieni los hokeistek? Alicja Siejka: Gramy hobbystycznie

17 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Stoczniowiec Gdańsk

Hokeistki reprezentacji Polski seniorek zajęły trzecie miejsce na mistrzostwach świata dywizji 1B w Pekinie. To największy sukces biało-czerwonych w historii. I miejmy nadzieję, przyczynek do zmian na lepsze. - W Polsce kobiety w hokeja grają hobbystycznie, a od czterech lat skład finału ekstraligi jest ten sam. Wierzę jednak, że z kolejnymi sukcesami będzie tylko lepiej - mówi Alicja Siejka, jedna z pięciu zawodniczek GKS Stoczniowca Gdańsk występujących w seniorskiej kadrze.Rafał Sumowski: Na turnieju w Pekinie zdobyłyście brązowe medale mistrzostw świata dywizji 1B. Mogło być jeszcze lepiej, bo do triumfu i awansu do dywizji 1A zabrakło jednej wygranej, z Holenderkami w ostatnim meczu. Były do ogrania?

Alicja Siejka: Myślę, że przez ostatnie dwa lata zrobiłyśmy duży postęp. Od zajmowania ostatnich miejsc po brąz, to cieszy. Pewnie, że była szansa na złoto. Zabrakło niewiele, bo z Holenderkami przegrałyśmy tylko 0:2. Były faworytkami turnieju i wygrały go z kompletem punktów. Przeważały w tym meczu, my atakowałyśmy z kontry ile sił. To był dobry mecz, ale były lepsze.

Jakie wrażenie zrobiły na was Chiny?

Dla większości z nas był to pierwszy raz w Chinach, więc byłyśmy zaskoczone otoczeniem, kulturą, jedzeniem. Było ciekawie jeśli chodzi o kuchnię. Pokusiłam się nawet o spróbowanie smażonych robaków i wcale nie były złe. Część koleżanek wybierała jednak spaghetti w hotelu.

Zawodniczki GKS Stoczniowca w reprezentacji Polski:
Natalia Kamińska, Dominika Korkuz, Alicja Siejka, Renata Tokarska, Agata Kosińska


Wynik w Pekinie to znak, że kobiecy hokej idzie w Polsce do przodu czy wysuwam za dalekie wnioski?

Kadra się rozwija, jest coraz lepiej, bo mamy wszystko, czego nam potrzeba. Jest profesjonalnie. Gorzej to wygląda w klubach. Dziewczyny dostają na studiach stypendia, więc część z nas może jakieś pieniądze zarobić, ale generalnie w hokeja gramy hobbystycznie. Wierzę, że kiedyś to się poprawi.

Czy za medal na mistrzostwach świata dostaniecie jakieś nagrody finansowe?

Nic mi na ten moment nie wiadomo.

Czy kobiety mogą utrzymać się w Polsce z grania w hokeja?

Nie słyszałam o takiej zawodniczce. Sama nie zarabiam na grze, ale hokej sprawia mi ogromną radość i będę kontynuowała grę tak długo, jak będę mogła sobie na to pozwolić. Reprezentantki Polski mają łatwiej, bo dostają sprzęt od związku. Nie musimy wydawać pieniędzy na na nowe rzeczy.

Wyniki Polek na mistrzostwach świata dywizji 1B w Pekinie
Kazachstan 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)
Łotwa 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Korea Pd. 3:4 (2:0, 0:3, 1:1)
Chiny 4:3 (1:1, 2:0, 1:2) asysta Kamińska
Holandia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Tabela końcowa
kolejno: mecze, punkty, bramki:
1. Holandia 5 15 17: 4
2. Korea Pd. 5 9 17:15
3. Polska 5 9 13:12
4. Chiny 5 6 12:12
5. Kazachstan 5 4 8:16
6. Łotwa 5 2 4:12


Cztery ostatnie finały PLHK wyglądały tak samo. Złoto dla Polonii Bytom, srebro dla GKS Stoczniowca. Taka dominacja dwóch zespołów chyba nie służy rozgrywkom?

Zgadza się. Mam nadzieję, że pozostałe drużyny, zwłaszcza z niższej grupy, podniosą poprzeczkę. Ich poziom stale wzrasta. Zawsze to lepiej, gdy liga jest wyrównana i rozgrywki są ciekawsze.

Przeczytaj o czwartym z rzędu wicemistrzostwie Polski hokeistek GKS StoczniowcaWasi koledzy z MH Automatyki, przynajmniej na razie, mogą pomarzyć o takich seryjnych sukcesach, ale z trybun ogląda ich znacznie więcej kibiców. Zazdrościcie?

Trochę tak, ale mamy świadomość, że męski hokej jest szybszy i bardziej dynamiczny. Dozwolona jest gra ciałem i to podoba się kibicom. Trudno jednak zrzędzić na to kiedy same chodzimy na ich mecze i dopingujemy naszych kolegów.

W czym leży największy problem kobiecego hokeja w Polsce?

Chodzi o możliwość zaangażowania. Część dziewczyn nie ma czasu na regularne treningi czy to ze względu na studia czy pracę. Hokej to hobby i nie możemy poświęcić mu się w stu procentach. Myślę jednak, że poziom i zainteresowanie naszą grą może wzrosnąć. Wierze, że za rok powalczymy o złoto w mistrzostwach świata i awans do wyższej dywizji. Ten rok pokazał, że jeśli chodzi o kadrę, idziemy w dobrym kierunku.