Reprezentacja Polski siatkarzy szykuje najlepszą formę na igrzyska olimpijskie

6 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Damian Konwent

Trefl Gdańsk

Reprezentacja Polski w siatkówce jest na ostatniej prostej przygotowań do igrzysk olimpijskich. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku. Więcej zdjęć (1)

Reprezentacja Polski w siatkówce jest na ostatniej prostej przygotowań do igrzysk olimpijskich. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Reprezentacja Polski w siatkówce jest na ostatniej prostej przygotowań do igrzysk olimpijskich. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Reprezentacja Polski w siatkówce w dniach od 9 do 11 lipca zmierzy się z Azerbejdżanem, Norwegią i Egiptem w ramach memoriału Huberta Wagnera w Krakowie. Po intensywnej rywalizacji w Lidze Narodów będzie to ostatni sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi. Biało-czerwoni rozpoczną je 24 lipca od starcia z Iranem. - Dokładamy wszelkich starań, by być w odpowiedniej formie w decydującym momencie. Dobrze wiemy po co tam jedziemy - ocenia Wojciech Bańbuła, trener przygotowania fizycznego reprezentacji Polski, który na co dzień pracuje także w Treflu Gdańsk.Igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Wszystkie artykułyReprezentacja Polski w siatkówce przeżywa intensywny okres. W ramach przygotowań do igrzysk olimpijskich biało-czerwoni rozegrali aż 17 spotkań w ramach Ligi Narodów, która w dniach od 28 maja do 27 czerwca odbyła się we włoskiej "bańce" w Rimini. Po zdobyciu srebrnych medali siatkarze mieli niewiele wolnego, bo już 2 lipca zgromadzili się w Spale, gdzie przygotowują się do memoriału Huberta Wagnera w Krakowie. Tu nasi reprezentanci w dniach 9-11 lipca zmierzą się z: Azerbejdżanem, Egiptem i Norwegią.

- Cały ten rok jest dla nas niespodzianką. Jadąc do Włoch, nie wiedzieliśmy co nas czeka i jakie warunki będą zapewnione. Wystąpiło dużo zmiennych, więc czasami musieliśmy dokładać, a czasem odejmować obciążenia. Wszystko było realizowane na bieżąco. Natomiast wiedzieliśmy kiedy i z kim gramy, dzięki czemu mogliśmy mądrze planować treningi dla zawodników, którzy mieli wystąpić w danym spotkaniu oraz mieć na uwadze kolejne. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo mieliśmy szeroką kadrę. Zapłaciliśmy cenę w postaci zmęczenia, ale wszyscy są zdrowi - ocenia Wojciech Bańbuła, trener przygotowania fizycznego w reprezentacji Polski i zarazem w Treflu Gdańsk.
Memoriał Huberta Wagnera w Krakowie:
piątek, 9 lipca
Azerbejdżan - Egipt
Polska - Norwegia

sobota, 10 lipca
Norwegia - Egipt
Polska - Azerbejdżan

niedziela, 11 lipca
Azerbejdżan - Norwegia
Polska - Egipt


Szczyt formy ma przyjść 24 lipca. Wówczas to Polacy w swoim inauguracyjnym meczu fazy grupowej na igrzyskach zmierzą się z Iranem. Następnie czekają ich starcia z: Włochami (26 lipca), Wenezuelą (28 lipca), Japonią (30 lipca) i Kanadą (1 sierpnia). Do ćwierćfinałów awansują 4 z 6 drużyn tej grupy.

- To jest matematyka, gdzie wszystko można policzyć i wszystko musi się zgadzać pod względem rozrachunków. Jest wiele zmiennych, które wpływają na ostateczny wynik. Jednak dokładamy wszelkich starań, by być w odpowiedniej formie w decydującym momencie. Chcemy dobrze zagrać na igrzyskach i dobrze wiemy po co tam jedziemy - dodaje trener.

Trefl Gdańsk na finansowej prostej. Dariusz Gadomski: Spłacimy 4 mln zł długu. Przeczytaj rozmowęIgrzyska olimpijskie - mecze Polski w grupie A:
24 lipca, Iran
26 lipca, Włochy
28 lipca, Wenezuela
30 lipca, Japonia
1 sierpnia, Kanada


Dlatego też tak istotne jest przygotowanie fizyczne każdego zawodnika. Z pewnością chcielibyśmy uniknąć kontuzji, szczególnie w przypadku tych kluczowych. I właśnie za to odpowiada m.in. Wojciech Bańbuła. Dla trenera pracującego na co dzień w Treflu Gdańsk to nowa sytuacja, ponieważ do reprezentacji dołączył po zakończeniu minionych rozgrywek.

- Trening to proponowanie pewnych rozwiązań i obserwowanie rezultatów. Na bieżąco trzeba zbierać obiektywne i subiektywne informacje od zawodników, żeby widzieć w jakim momencie jesteśmy i czy spodziewaliśmy się zamierzonych efektów. Doświadczenie sztabu bardzo pomaga w kontroli procesu. Skompletowany jest od długiego czasu, a ja dołączając do niego musiałem sprostać oczekiwaniom trenera. Część z zawodników znam z poprzednich lat czy z ligi, więc miałem już dużo informacji na ich temat. To jest ciągła analiza, którą założyliśmy sobie na początku przygotowań. Musieliśmy rozplanować 3 miesiące, realizować i weryfikować je w trakcie. Bardzo się cieszę i absolutnie nie żałuję, że podjąłem się tej pracy - uważa trener Bańbuła.

Wojciech Bańbuła dołączył do reprezentacji Polski. Poznaj szczegółyKadra reprezentacji Polski


 • rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
 • środkowi: Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Kłos Karol, Norbert Huber, Jakub Kochanowski
 • atakujący: Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Bartosz Kurek
 • przyjmujący: Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal, Bartosz Bednorz, Michał Kubiak
 • libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski


Sztab reprezentacji Polski siatkarzy


 • Vital Heynen - pierwszy trener
 • Michał Mieszko Gogol - asystent trenera
 • Sebastian Pawlik - asystent trenera
 • Paweł Woicki - asystent trenera
 • Wojciech Bańbuła - trener przygotowania fizycznego
 • Jakub Gniado - trener przygotowania fizycznego
 • Jan Sokal - lekarz
 • Paweł Brandt - fizjoterapeuta
 • Tomasz Pieczko - fizjoterapeuta
 • Robert Kaźmierczak - statystyk
 • Elżbieta Poznar - kierownik reprezentacji
 • Hubert Tomaszewski - menedżer reprezentacji

Opinie (1) 1 zablokowana

 • tylko żeby nie skończyli tak jak lekkoatleci

  • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.