Rozgrywki rugby zawieszone do 15 kwietnia. Komentarze z trójmiejskich klubów

19 marca 2020, 7:00
Rafał Sumowski

Europejska federacja rugby zawiesiła wszystkie rozgrywki do 15 kwietnia. Powodem jest koronawirus. Tym samym reprezentacja Polski juniorów nie zagra w mistrzostwach Europy, a drużyna narodowa kobiet nie pojedzie do RPA na kwalifikacje do World Series. Nie może grać także ekstraliga, choć na razie nie ma planów, aby ją zakończyć. Jak na tę sytuację reagują trójmiejskie kluby: Ogniwo Sopot, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia i Biało-Zielone Ladies Gdańsk?Koronawirus dotknął rugby. Rozgrywki w Polsce zawieszoneKarol Czyż, trener Ogniwa Sopot i asystent selekcjonera reprezentacji Polski w "15"Zawieszenie wszystkich rozgrywek rugby w Europie do 15 kwietnia to słuszna decyzja. Szczerze mówiąc, wydaje mi się, że powrót do gry za miesiąc to i tak optymistyczny wariant, bo jesteśmy - niestety - na fali wznoszącej, jeśli chodzi o liczbę zachorowań. To tylko sport, a życie toczy się dalej. Są rzeczy ważne i ważniejsze.

Nasi zawodnicy zostają w domach, łącznie z tymi zagranicznymi, którzy mieszkają w Polsce. Wszyscy trenują indywidualnie na tyle, na ile mogą w obecnych okolicznościach.

Nie ma sensu licytować teraz, kto straci bardziej: liga, czy reprezentacja? Całe rugby staje w miejscu. Na pewno wszystkie aspekty sportowe, bo takie interesują mnie w pierwszej kolejności jako szkoleniowca, zostaną zachwiane.

Będziemy mądrzejsi jak epidemia ustanie. Zobaczymy, jak spadać będą zachorowania. Wtedy będziemy mogli porozmawiać i myśleć co dalej tak na gruncie ligi jak i reprezentacji.

Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 5:56 w wiosennej inauguracji ekstraligi rugbyMateusz Dąbrowski, zawodnik i kierownik Arki Gdynia, członek zarządu Polskiego Związku RugbyJesteśmy zawiedzeni, że nie możemy grać, choć oczywiście nikt nie podważa zasadności takiej, a nie innej decyzji. Po prostu z zimowej przerwie mocno pracowaliśmy w siłowni i liczyliśmy, że to zaprocentuje na boisku. Teraz, aby nie zaprzepaścić zupełnie tego co wykonaliśmy, cały zespół ma przygotowane indywidualne rozpiski.

Zespół miał wzmocnić David Flick z RPA, ale w związku z epidemią nie dostał wizy i kontrakt jest nieważny.

W piątek czeka nas w Polskim Związku Rugby telekonferencja. Mamy plan awaryjny na rozgrywki młodzieżowe, I i II ligę. Natomiast kalendarz ekstraligi był mocno powiązany z terminarzem międzynarodowym. Reprezentacja miała zagrać na wyjeździe z Litwą 17 kwietnia w Rugby Europe Trophy, a później z Ukrainą w Siedlcach, ale pewnie będzie trzeba te mecze przełożyć. Czekamy zatem na kolejne decyzje i w tym względzie. Na razie mamy ściśniętą ligę, bez terminów rezerwowych. Być może trzeba będzie przesunąć mecze na lato. Na razie nie ma żadnej propozycji, aby zakończyć rozgrywki.

Polska - Holandia 6:7. O krok od sensacji w rugbyKarolina Jaszczyszczyn, kapitan reprezentacji Polski i Biało-Zielonych Ladies Gdańsk


Zostajemy w domach, ćwiczymy i robimy co możemy. Przedwczesne zakończenie nie grozi mistrzostwom Polski kobiet, bo zostały nam cztery jednodniowe turnieje, które na dobrą sprawę możemy dograć nawet w sześć tygodni.

Najbardziej żałujemy obecnej przerwy ze względu na kadrę, gdyż 28 i 29 marca w Stellenbosh, w RPA miałyśmy grać o awans do World Series. Byłyśmy w wysokiej formie, na którą pracowałyśmy cały rok, systematycznie trenowałyśmy przede wszystkim pod tę imprezę. To przykre, ale widocznie tak miało być.

To wszystko jest bardzo trudne. Na początku marca głośno było o zawodniczce ze Szkocji, która zachorowała na koronawirusa, a w międzyczasie przebywała na zgrupowaniu z całym zespołem. Już podczas ostatniego turnieju we Francji zdawałyśmy sobie sprawę jak poważna jest sytuacja i liczyłyśmy się z tym, co może nadejść.

Dopóki sytuacja się nie unormuje, nikt nie będzie podejmował żadnych krytycznych decyzji. Zastanawianie się kiedy i w jakich okolicznościach wrócimy do tego to na razie wróżenie z fusów.

Rugbistki przez Francję do RPA na kwalifikacje do World SeriesMaciej Olszewski, członek zarządu Lechii Gdańsk oraz Polskiego i Pomorskie Związku RugbyWytyczne międzynarodowych władz przyjmujemy z pokorą. Troska o zdrowie jest najważniejsza. Nikt nie będzie wychylał się z szeregu. Cały sport ma problem, że wspomnę choćby piłkarskie Euro 2020, czy igrzyska olimpijskie. Staramy się trzymać formę na własną rękę, gramy tak jak "przeciwnik" pozwala. Wiemy, że powrót na boiska w końcu nastąpi, a wtedy trzeba być gotowym i grać o swoje. Myślę, że nawet maj to bardzo optymistyczny wariant.

Zakontraktowaliśmy zawodników z Gruzji i z Ukrainy, ale nie zdążyliśmy skorzystać z ich pomocy na boisku. Całe szczęście, że jednemu z nich zdążyliśmy pomóc wrócić do domu. Wstrzymaliśmy też wszystkie inne przyjazdy zaplanowane w połowie sezonu, czekamy na rozwój wypadków.

Generalnie trzon drużyny opieramy o swoich chłopaków i liczymy, że to podejście zda egzamin. Kiedy będzie trzeba wrócić do grania, wiemy na kogo możemy liczyć.

Z ekstraligi nikt nie spada, więc jeśli o to chodzi, nie ma niepokoju, gdyby teraz rozgrywki przerwano. Teraz widzimy jednak jak na dłoni, że sport to nie tylko rekreacja, ale i ogromna gałąź biznesu.

Funkcjonowaniu naszego klubu nic nie zagraża, wielu z nas w dużej mierze pracuje pro bono, podobnie jak w większości klubów rugby w Polsce. W naszym kraju mało kto utrzymuje się wyłącznie z tej dyscypliny, bo tutaj to przede wszystkim pasja. Dzięki temu cała sytuacja z koronawirusem nie powinna mieć aż takich ekonomicznych skutków, które grożą na przykład piłce nożnej. Z drugiej strony kilku zawodników może zacząć zastanawiać się, czy kontynuować dalej kariery.

Nowe władze. Kto rządzi obecnie w polskim i pomorskim rugby?Tabela po 10 kolejkach

Rugby - Ekstraliga

Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź 8 8 0 0 336-118 37
2 OGNIWO SOPOT 9 7 0 2 263-131 35
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 6 0 2 211-125 30
4 Juvenia Kraków 9 5 0 4 239-204 26
5 Skra Warszawa 9 5 0 4 271-205 24
6 LECHIA GDAŃSK 8 3 0 5 187-156 17
7 Orkan Sochaczew 9 3 0 6 157-208 15
8 Budowlani Lublin 9 2 0 7 119-319 9
9 ARKA GDYNIA 9 0 0 9 106-423 1

Przed sezonem z rozgrywek wycofali się KS Budowlani Łódź. Ekstralidze gra 9 zespołów. Żadna drużyna nie spadnie. Wakat uzupełniony zostanie po sezonie przez mistrza I ligi. Po sezonie zasadniczym (każdy z każdym mecz i rewanż) dwie najlepsze drużyny zagrają o tytuł mistrza Polski, a zespoły z miejsc 3-4 zmierzą się w meczu o brązowy medal.

Tabela wprowadzona: 2020-03-08
terminarz i tabela ligowa »

Wyniki 10 kolejki

ARKA GDYNIA - OGNIWO SOPOT 5:56 (5:28)
LECHIA GDAŃSK - Master Pharm Rugby Łódź (przełożony na 21.03)
Juvenia Kraków - Skra Warszawa 9:15 (6:5)
Edach Budowlani Lublin - Orkan Sochaczew 10:6 (0:3)
Pauzuje: Awenta Pogoń Siedlce