Ekstraliga rugby: Ogniwo Sopot rozbiło Arkę Gdynia. Lechia Gdańsk pokonała Skrę

Rafał Sumowski
16 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 18:45 (16 marca 2019)
Wojciech Piotrowicz wykopał dla Ogniwa 22 punkty w meczu z Arką. Do tego dorzucił 5 za przyłożenie. Wojciech Piotrowicz wykopał dla Ogniwa 22 punkty w meczu z Arką. Do tego dorzucił 5 za przyłożenie.

Rugbiści Ogniwa Sopot rozgromili u siebie Arkę Gdynia 87:3 (26:3) na inaugurację ekstraligi. Udanie sezon rozpoczęła Lechia Gdańsk wygrywając u siebie ze Skrą Warszawa 32:24 (20:7). Goście na początku drugiej połowy przegrywali zaledwie punktem, ale po ciekawym widowisku biało-zieloni powiększyli przewagę i odnieśli zasłużone zwycięstwo.

Ogniwo Sopot - Arka Gdynia 87:3 (26:3)
Punkty: Piotrowicz 27, Grabowski 10, Zeszutek 10, Plichta 10, Szczepański 10, Żuk 10, Przychocki 5, Mrowca 5 - Banaszek 3

ARKA: Zielony, Bojke, Kasperek - Zypper, Zdunek (41 Mikołajczyk) - Miziak, Łomakin, Ziętkowski (41 Gajowniczek) - Szostek (41 Szyc) - Banaszek - Wolszon (59 Siewert), Plichta (61 Leman), Szczypior (46 Hluskow), Machnio - Paluszewski (59 Rączkowski)

OGNIWO: Marcin Wilczuk (41 Mokrecow), Karol (45 Rau), Bysewski(52 Wojtkuński) - Graban (41 Bezwierhyi), Piotrowski - Powała-Niedźwiecki, Grabowski (48 Burek), Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Czasowski (51 Porębski), Mariusz Wilczuk (45 Mrowca), Przychocki (53 Drewczyński), Szczepański - Żuk

Rugbiści Ogniwa na derby Trójmiasta wybiegli w nowych, różowych koszulkach, na których widnieje sopockie molo. Byli zdecydowanym faworytem meczu z Arką i mimo tak sympatycznego wizerunku, nie oszczędzili rywali. W starciu z wicemistrzami Polski gdynianom nie pomogło jednorazowe wzmocnienie w postaci powracającego na ten mecz Aleksandra Łomakina.

Przeczytaj, dlaczego obecny sezon rugby potrwa tylko trzy miesiące

Zaczęło się ciekawie, bo przyłożenie dla gospodarzy zdobył Piotr Zeszutek, a 3 pkt z karnego dla Arki wykopał Dawid Banaszek. Później punktowali już tylko podopieczni Karola Czyża. Sopocianie wygraną okupili jednak urazami Marka Przychockiego (kolano), Marcina Wilczuka (podudzie) i Macieja Wojtkuńskiego, który wybił ząb.

- Fajny mecz dla kibiców, prowadzony w sportowej atmosferze, zero złośliwości i o to chodzi, takim klimatem rugby chcemy przyciągać kibiców na stadion. Początek był dosyć ciężki, ale później weszliśmy w grę i kontrolowaliśmy sytuację. Arka ma młodych zawodników, niejednemu napsują jeszcze krwi napsują, ale potrzebują więcej doświadczenia. Zespołu nie buduje się od razy, kilka sezonów temu byliśmy w podobnej sytuacji - mówi szkoleniowiec Ogniwa.
- Smutne jest przegrywać tak wysoko. Nie oddaliśmy tego meczu, ale jesteśmy na takim, a nie innym etapie. Miałem dziś trzech zawodników, którzy pierwszy raz grali w ekstralidze. Fajnie, że jest kilku starszych szacunek dla Łomakina za to, że nas wspomógł z sentymentu do Arki. Ogniwo jest świetnie zorganizowane, szacunek dla moich zawodników, że podjęli walkę i nie opuszczali rąk. Przyjdzie czas, że i my się odbudujemy. Musimy przebrnąć ten ciężki czas i szkolić chłopaków, którym potrzeba jeszcze ogłady i ogrania na tym poziomie. Przyjdą jeszcze mecze, w których powalczymy zdecydowanie skuteczniej - mówi trener gdynian Dariusz Komisarczuk.
Lechia Gdańsk - Skra Warszawa 32:24 (20:7)
Punkty dla Lechii: Boczulak 7, Witoszyński 5, Górniewicz 5, Wójtowicz 5, Kavtaradze 5, K.Bracik 5

LECHIA: Kacprzak (60 Olszewski), Buczek, Witoszyński (26 Kavtaradze) - M.Krużycki, Lademann (41 Kossakowski) - Płonka, Smoliński, Dabkiewicz - Boczulak - Popławski (41 Minkiewicz) - Górniewicz, Beśka (52 Piszczek), Wojtowicz, Rymon-Lipiński (69 Lebiediew) - K.Bracik

Lechia sezon rozpoczęła od przyłożenia już w 8. minucie po mocnym wejściu w pole punktowe. Jajo zaniósł tam po bardzo efektownej akcji Rafał Witoszyński, który... w październiku kończył karierę. Zdecydował się jednak pomóc jeszcze biało-zielonym i jak się okazało, był to słuszny wybór. Były reprezentant kraju został jednak zmieniony w pierwszej połowie przez nowy nabytek Lechii, Gruzina Kakhę Kavtaradze po tym jak nabawił się urazu kciuka.

Wcześniej jednak w bójkę wdali się Grzegorz BuczekCyprian Majcher ze Skry i obaj dostali po żółtej kartce osłabiając swoje zespoły na 10 minut. Z 40 metrów mimo silnego wiatru, próbę kopa na słupy wykorzystał Paweł Boczulak i Lechia prowadziła 8:0.

Jeszcze przed zejściem Witoszyńskiego, goście przyłożyli po piorunująco szybkiej akcji do skrzydła, a do tego zdobyli podwyższenie i zmniejszyli stratę do punktu. Gospodarze po młynie i kilku mocnych wejściach zepchnęli Skrę do obrony i kolejne przyłożenie dla Lechii zaliczył Igor Górniewicz. Przy próbie podwyższenia minimalnie chybił Boczulak.

Zobacz jak Kakha Kavtaradze zdobył przyłożenie na 25:19 w meczu Lechia Gdańsk - Skra Warszawa.

Skra nie wykorzystała rzutu karnego w 33. minucie a dobra obrona Lechii utrzymywała gości przed polem punktowym. Tuż przed przerwą przez defensywę gości przerwał się Robert Wójtowicz a tym razem podwyższył Boczulak i Lechia skończyła pierwszą połowę z prowadzeniem 20:7.

Rywal ze stolicy na drugą część gry wyszedł jak odmieniony. Zdobycie punktów wraz z podwyższeniem zajęło Skrze 2 minuty, a po kwadransie kapitalnych akcji, goście zniwelowali straty do zaledwie 19:20. W odpowiednim momencie dał o sobie jednak znać Kavtaradze. Po przyłożeniu Gruzina (czwartego Lechii, więc na wagę punktu bonusowego) podwyższył Boczulak i było już 27:19. Później Lechia jeszcze powiększyła przewagę, a goście rzutem na taśmę nieznacznie zmniejszyli rozmiary porażki.

- To był wymagający mecz, ale nie mogło być inaczej. Skra jest silnym przeciwnikiem, któremu wzmocnienia zagraniczne dodały jakości. Świetną pracę wykonuje trener Łukasz Nowosz, którego bardzo szanuję. Nam dał się we znaki brak sparingów i musieliśmy wyszarpać to zwycięstwo. Pokazaliśmy charakter, wchodzimy w sezon z młodymi ludźmi w składzie. Potrzebujemy spokoju i wsparcia kibiców, chcemy grać ładnie, aby kibice chętnie przychodzili na nasze spotkania. Dziś cieszy przede wszystkim wygrana - mówi trener Lechii Jurij Buchało.

Wyniki 1 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Skra Warszawa 32:24 (20:7)
  • OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA 87:3 (26:3)
  • Master Pharm Budowlani SA Łódź - KS Budowlani Łódź 58:0
  • Pogoń Awenta Siedlce - Juvenia Kraków 41:0 (15:0)
  • Orkan Sochaczew - Budowlani Lublin 20:22 (5:12)