stat

Rugbiści przed Grand Prix Series w Moskwie. Lechia Gdańsk wygrała 5. turniej MP

16 maja 2018, 12:00
jag.

Rugbiści Lechii Gdańsk wygrali piąty turniej mistrzostw Polski siódemek, a w klasyfikacji generalnej zbliżyli się na punkt do liderującej w klasyfikacji generalnej Posnanii. Reprezentacja Polski w sobotę i w niedzielę rozegra w Moskwie pierwsze tegoroczne zawody w ramach Grand Prix Series. W grupie biało-czerwoni zagrają kolejno z: Irlandią, Niemcami i Portugalią. W kadrze jest sześciu zawodników z trójmiejskich klubów.Lechia Gdańsk jest jedynym klubem trójmiejskim z ekstraligi "15", która bierze udział w cyklu mistrzostw Polski siódemek. Drugi z pięciu rozegranych turniejów zakończył się sukcesem biało-zielonych. Po triumfie we wrześniu ubiegłego roku w Łodzi, tym razem 1. miejscem zakończył się ich start w Szczecinie.

Podopieczni Jurija Buchało w grupie pokonali Tytana Gniezno 31:14 i AZS AWFiS Gdańsk 43:7, w półfinale okazali się lepsi od Orkana Sochaczew 20:10, a w finale zwyciężyli Posnanię 36:24.

W klasyfikacji generalnej różnica między Posnanią (wygrała trzy pozostałe turnieje) a Lechią zmniejszyła się zaledwie do punktu.

AZS AWFiS w klasyfikacji generalnej jest 6., a w Szczecinie zajął 7. pozycję. Akademicy poza Lechią w grupie przegrali też z Tytanem 12:40, a następnie ulegli Juvenii Kraków 12:43. Jedyną wygraną odnieśli w ostatnim meczu nad Werewolvesem Wąbrzeźno 49:0.

LECHIA: Krzysztof Smoliński, Konstantyn Bezwierhnyj, Wieczesław Miziak, Kewin Bracik, Miłosz Bracik, Rafał Janeczko, Piotr Piszczek, Anton Szaszero, Patryk Narwojsz, Mateusz Pawłowski, Nika Panhulidze, Sebastian Dobkowski

Czołówka mistrzostw Polski po pięciu turniejach

1. Posnania 120 punktów
2. Lechia Gdańsk 119
3. Tytan Gniezno 108
4. Juvenia Kraków 102
5. Orkan Sochaczew 100
6. AZS AWFiS Gdańsk 98


Już przed turniejem w Szczecinie selekcjoner Andrzej Kozak wysłał powołania do reprezentacji Polski na pierwszy tegoroczny turniej Grand Prix Series. Na zgrupowanie w Jarocinie, które poprzedza rozgrywki w Moskwie zaproszono 14 rugbistów, w tym 6 z trójmiejskich klubów.

Jedynym przedstawicielem Lechii jest Kewin Bracik. Trzech reprezentantów - Dawid Banaszek, Radosław Rakowski, Szymon Sirocki - ma Arka Gdynia. Natomiast Ogniwo Sopot na kadrę przekazało Mateusza Plichtę i Grzegorza Szczepańskiego.

Rozgrywki w Moskwie biało-czerwoni rozpoczną w grupie B, w której zagrają kolejno z: Irlandią, Niemcami i Portugalią. Jeśli zajmą dwa pierwsze miejsca albo będą jedną z dwóch drużyn z trzecich miejsc z najlepszymi bilansem, awansują do ćwierćfinału. W historii występów w tej imprezie ta sztuka naszej drużynie jeszcze się nie udała, nawet w Polsce. Inne pozycje oznaczać będą kolejność gry o lokaty 9-12.

Skład pozostałych grup: A - Rosja, Francja, Gruzja, Szwecja; C: Hiszpania, Walia, Anglia, Włochy.

jag.